Haber

Saksıda Maydanoz Nasıl Yetiştirilir?

Hem rengi ile evinize güzellik katacak, hem kokusu ile içinizi ferahlatacak, hem de canınız ne zaman çekse taze taze tüketebileceğiniz nefis bir bitkiyi saksıda yetiştirmenin püf noktalarından size burada bahsetmek istiyoruz. Salata ve yemeklerinize apayrı bir lezzet katan, evimizin vazgeçilmezi haline gelen, maydanoz saksıda nasıl yetişir?

Sadece birkaç püf noktasına dikkat ederek saksıda maydanoz yetiştirmek mümkün. Balkonunuzda, hatta pencerenizde bile yetiştirdiğiniz bu bitkiyi gönül rahatlığı ile yemek ve salatalarınızda kullanabilirsiniz. O halde “Saksıda Maydanoz Nasıl Yetiştirilir?” sorusunun cevabına gelin birlikte bakalım.

Toprak Seçimi

Eğer evde maydanoz yetiştirmeye karar verdiyseniz, ilk işiniz toprak seçmek olacak. Besin değeri açısından zengin ve gevşek topraklar, maydanozun yetişmesi için uygundur. Bu nedenle Torf ve humuslu toprakları karıştırmanızda yarar var. Organik malzemeler bakımından zengin olan torf, bu iş için size en ideal tercih olacaktır. İkinci bir konu ise Toprağın PH değerinin 6-7 olmasıdır. Satıcılara bu konu hakkında mutlaka danışın.

Tohum Seçimi

Maydanozu tohum olarak ekeceksiniz. Daha önce evde hiç bu işi yapmadıysanız, tohumu dışarıdan almanız gerekecektir. O halde tanıdığınız, bildiğiniz ve güvendiğiniz tohumcuların kapısını çalmanızda yarar var. Çünkü artık hiçbir şeyin doğalı kolay bulunmuyor, bunu size sadece güvenilir insanlar bulacaktır.

Ekim Yapacağınız Tarihlere Dikkat Edin

Saksıda maydanoz yetişir, ama ekim yaptığınız tarihlere dikkat etmenizde yarar vardır. Oldukça uyumlu bir bitki olan maydanoz, farklı koşullarda da yetişebilir. Ekimi ise Ocak ayından Eylül ayına kadar yılın büyük bir kısmında yapılabilmektedir. Fakat yine de en uygun ekim zamanı Nisan sonu, Mayıs başı olarak görülmektedir.

Maydanoz Nasıl Ekilir?

Maydanoz ekimi yaparken, toprağı çok sıkıştırmamaya özen gösterin. Tohumları, toprağı nemlendirdikten sonra ekin. Saksınızın üstünde ise 5 – 6 santim boşluk kalması yeterli olacaktır. Fakat toprağı kesinlikle bastırarak sıkıştırmayın ve hava almasını sağlayın.

Sabah Güneşi Alan Yerlerde Büyütün

Ekimi kadar nerede muhafaza edeceğiniz de önemli. Özellikle sabah güneşi alan pencere kenarlarına maydanozu koyabilir, bu şekilde konumlandırarak daha sağlıklı büyütebilirsiniz. Maydanoz sulama işlemi yaparken, kesinlikle suyu bir anda boca etmeyin. Sprey ağızlı şişelerle haftada 2 ya da 3 defa püskürtme ile sulamanız yeterli olacaktır. Ancak, ara sıra kontrol edin ve toprağın kuruyup kurumadığına da bakın.

Saksıda Yetiştirdiğiniz Maydanozları Ne Zaman Tüketebilirsiniz?

Maydanozların ekimini ve sulamasını doğru yaptıysanız, birkaç hafta içerisinde minik minik filizleri görmeye başlarsınız. Fakat, hemen tüketemezsiniz, çünkü biraz büyümesi gerekir. Yaklaşık 5 – 6 hafta sonunda ise saksıda yetiştirdiğiniz maydanozları taze ve sağlıklı şekilde tüketmeye başlayabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu