Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı
G.ALTIN
380,29
DOLAR
6,8139
EURO
7,4185
STERLİN
8,2871
BIST 100
103.024
FAİZ OR.
9,07
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
Gazete Oku
Gazete Oku
Foto Galeri
FOTO Galeri
Video Galeri
Video Galeri

Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi ve Sonuçları

Son Güncelleme:
 Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi ve Sonuçları

Türk ordusunun kazandığı en büyük zaferlerden biri olan Sakarya Meydan Muharebesi tarihte düşmana en ağır darbelerin verildiği savaştır. Düşman bu savaşta 40 bin kayıp ile birlikte sayısız malzeme ve silahını kaybederek Kütahya taraflarına doğru kaçmak zorunda kalmıştır.

Yunanlılar bu savaşta Eskişehir ve Kütahya’daki yaşanan hadiselerden sonra Türkler’in Sakarya’ya doğru kaçışını bir zafer olarak saymıştır. Buradaki esas amaç ise Türk ordusunu tamamen yok ederek başkent Ankara’yı ele geçirmek ve tüm yolları kapamaktı.

25 günlük bir duraklamanın hemen ardından noksanlar tamamlanarak 13 Ağustos 1921 tarihinde Eskişehir-Seyitgazi doğusundan Sakarya’ya doğru hareket edilmiştir. Sayı ve silah bakımından üstünlüğün yanı sıra son ve kesin bir zafer isteniyordu. Harekete geçildiği ilk anda 20 bin asker, 300 top, 88 bin piyade tüfeği, 6 bin hafif makineli tüfek ve birkaç da uçak bulunuyordu.

Türk ordusu yeni gelen askerleri eğitecek zamanı bulamamış, 60 bin asker, 55 bin piyade tüfeği, 241 ağır makineli tüfek, 164 top ve 2 uçak bulunuyordu. Yunanlıların ise kafaları karışmıştı. Türk ordusu ise Yunanlıları sürekli olarak oyalıyor ve Sakarya mevzisinde tüm hazırlıklarını gerçekleştiriyordu.

İlk Büyük Çarpışma 23 Ağustos’ta

23 Ağustos’ta Sakarya’da ilk büyük çarpışma gerçekleşti. 12 Eylül 1921 tarihine kadar aralıksız olarak çarpışma devam etti. Yunanlılar büyük kayıplar vermelerine rağmen bazı noktalarda saklanmayı başardılar. Başkumandan Mustafa Kemal Paşa‘nin önderliğinde “Hat müdafaası yoktur, satıh müdafaası vardır, o satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla sulanmadıkça bırakılamaz…” emri ile o ana kadar henüz görülmemiş bir savaş yaşanıyordu.

Düşman kuvvetleri ilk olarak Anadolu bozkırlarını hedef aldı. Düşman birliklerinin yayılması sonrasında su ve yiyecek temini yavaşladı ve 1 Eylül tarihinden sonra taarruzlar azaldı. 6 Eylül tarihinde yeniden alevlenen taarruz sonrasında 7 Eylül’de Yunanlılar bir kez daha geri çekilmek zorunda kaldılar. 10 Eylül’de Beylikköprü istikametinde hücuma geçen Türk ordusu kesin zaferini 12-13 Eylül tarihlerinde yaşadı.

Düşman Eskişehir’e doğru kaçmaktaydı. Süvarilerimiz düşmanın üzerine giderek ağır kayıplarına vermesine neden oldu. Ancak Yunan ordusu kaçarken Türk ordusu tam olarak hazır olmadığı için tam bir takipte bulunulamadı. Afyon ve Kütahya’ya kadar sürülen düşman burada ağır kayıplara verdi.

Sakarya Savaşının Sonuçları

Sakarya Savaşı‘nda 40 bin kayıp veren düşman, ağır hasara uğramıştı. Kayıtlara geçen rakamlara göre Türk ordusunun kayıpları ise 26 bin civarındaydı. Sakarya Meydan Muharebesi’nde çarpışmalar en çok piyade birlikleri arasında yaşanmış ve piyade subaylarının çoğu da yaralanmıştı.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
1 Haziran’da okullar açılacak mı? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan çarpıcı açıklamalar
29 04 2020 - 23:02
LGS Nisan ayı örnek soruları yayınlandı! Nisan ayı örnek sorulara nasıl ulaşılır?
22 04 2020 - 15:23
BİLSEM sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? BİLSEM sınavı nedir?
21 04 2020 - 11:35
Okullar 30 Nisan’da açılacak mı MEB Okullar ne zaman açılacak
19 04 2020 - 16:15
KPSS lisans ve önlisans başvuruları ne zaman başlıyor?
8 04 2020 - 17:01
Uzaktan eğitimle işlenemeyen dersler üniversitelerde yaz döneminde işlenecek
8 04 2020 - 13:20