1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi ve Sonuçları
Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi ve Sonuçları

Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi ve Sonuçları

A+A-

Türk ordusunun kazandığı en büyük zaferlerden biri olan Sakarya Meydan Muharebesi tarihte düşmana en ağır darbelerin verildiği savaştır. Düşman bu savaşta 40 bin kayıp ile birlikte sayısız malzeme ve silahını kaybederek Kütahya taraflarına doğru kaçmak zorunda kalmıştır.

Yunanlılar bu savaşta Eskişehir ve Kütahya'daki yaşanan hadiselerden sonra Türkler'in Sakarya'ya doğru kaçışını bir zafer olarak saymıştır. Buradaki esas amaç ise Türk ordusunu tamamen yok ederek başkent Ankara'yı ele geçirmek ve tüm yolları kapamaktı.

25 günlük bir duraklamanın hemen ardından noksanlar tamamlanarak 13 Ağustos 1921 tarihinde Eskişehir-Seyitgazi doğusundan Sakarya'ya doğru hareket edilmiştir. Sayı ve silah bakımından üstünlüğün yanı sıra son ve kesin bir zafer isteniyordu. Harekete geçildiği ilk anda 20 bin asker, 300 top, 88 bin piyade tüfeği, 6 bin hafif makineli tüfek ve birkaç da uçak bulunuyordu.

Türk ordusu yeni gelen askerleri eğitecek zamanı bulamamış, 60 bin asker, 55 bin piyade tüfeği, 241 ağır makineli tüfek, 164 top ve 2 uçak bulunuyordu. Yunanlıların ise kafaları karışmıştı. Türk ordusu ise Yunanlıları sürekli olarak oyalıyor ve Sakarya mevzisinde tüm hazırlıklarını gerçekleştiriyordu.

Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi ve Sonuçları

İlk Büyük Çarpışma 23 Ağustos'ta

23 Ağustos'ta Sakarya'da ilk büyük çarpışma gerçekleşti. 12 Eylül 1921 tarihine kadar aralıksız olarak çarpışma devam etti. Yunanlılar büyük kayıplar vermelerine rağmen bazı noktalarda saklanmayı başardılar. Başkumandan Mustafa Kemal Paşa'nin önderliğinde "Hat müdafaası yoktur, satıh müdafaası vardır, o satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla sulanmadıkça bırakılamaz..." emri ile o ana kadar henüz görülmemiş bir savaş yaşanıyordu.

Düşman kuvvetleri ilk olarak Anadolu bozkırlarını hedef aldı. Düşman birliklerinin yayılması sonrasında su ve yiyecek temini yavaşladı ve 1 Eylül tarihinden sonra taarruzlar azaldı. 6 Eylül tarihinde yeniden alevlenen taarruz sonrasında 7 Eylül'de Yunanlılar bir kez daha geri çekilmek zorunda kaldılar. 10 Eylül'de Beylikköprü istikametinde hücuma geçen Türk ordusu kesin zaferini 12-13 Eylül tarihlerinde yaşadı.

Düşman Eskişehir'e doğru kaçmaktaydı. Süvarilerimiz düşmanın üzerine giderek ağır kayıplarına vermesine neden oldu. Ancak Yunan ordusu kaçarken Türk ordusu tam olarak hazır olmadığı için tam bir takipte bulunulamadı. Afyon ve Kütahya'ya kadar sürülen düşman burada ağır kayıplara verdi.

Sakarya Savaşının Sonuçları

Sakarya Savaşı'nda 40 bin kayıp veren düşman, ağır hasara uğramıştı. Kayıtlara geçen rakamlara göre Türk ordusunun kayıpları ise 26 bin civarındaydı. Sakarya Meydan Muharebesi'nde çarpışmalar en çok piyade birlikleri arasında yaşanmış ve piyade subaylarının çoğu da yaralanmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.