Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Yatırım Amaçlı Aldığınız Altınların Sahteliğini Nasıl Anlarsınız?

Son Güncelleme:
 Yatırım Amaçlı Aldığınız Altınların Sahteliğini Nasıl Anlarsınız?

Düğünlerden sünnet törenlerine kadar pek çok özel günde en sık tercih edilen armağan olmanın yanında küçüklü büyüklü pek çok yatırımcının favori yatırım aracı olan altın, yapılan testlerle sahteliği belirlenebilen bir ganimettir. Siz de yaptığınız bu yatırım için sahte altın anlama yolları hakkındaki bilgileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

sahte altın anlama

Altın Alırken Sahte Olduğunu Nasıl Anlarım?

Almış olduğunuz altınları görsel olarak incelemek sahte altını anlama yolları arasında yer alır. Üzerinde Atatürk resmi ve T.C. yazısının bulunması, gerçek altının temel görsel özelliğidir. Üzerinde Atatürk resmi taşımayan değerli takıların yani altın kolye, bilezik gibi ürünlerin üzerindeyse altının ayar cinsinden değerini gösteren damlalar yer almalıdır.

Büyüteçle İnceleyerek Sahte Altını Anlama

Orijinal bir altına bakıldığında farklı görülen altın, sahte olabilir. Çünkü damga ve döküm hataları olan altınlar piyasada satılmaz. Ancak bu farklar çok küçük boyutta olabileceğinden dolayı büyüteç yardımıyla inceleme gerekebilir. İşaretlerin aşınmalara bağlı olarak silinebilir olması incelemeyi pek güvenli kılmasa da altının sürtündüğünde renk bırakmayacak olması incelenebilir bir diğer özelliği olabilir.

sahte altın anlama

Isırarak Sahte Altını Anlama

Geleneksel bir sahte altını ayırt etme yöntemi olarak ısırmak denenebilir. Bu yöntemde altının ısırıldığı takdirde iz bırakması gerekmektedir.

Ölçerek Sahte Altını Anlama

Altının yoğunluğu, onu diğer maddelerden ayırt etmek için kullanılabilecek kadar fazladır. Süsleme amaçlı taş kullanılmamış olan altınlarda işe yarayan bu yöntemde altının tartı ile kütlesinin ve dereceli bir kap yardımıyla hacminin bilinmesi gerekmektedir. Saf altının yoğunluğu 19,3 gr./ml. olduğundan elimizdeki altının kütlesini hacme böldüğümüzde çıkan sonucun bu değere uzaklığını bakılarak altının saflığına karar verilebilir.

Seramikle Sahte Altını Anlama

Seramiğe sürüldüğünde kendi rengini bırakan altının, seramik bir yüzeye sürtülmesi sonucunda siyah çizgi beliriyorsa, altının sahte olduğunu anlamak mümkün olabilir.

sahte altın anlama

Asitle Sahte Altını Anlama

Evde uygulaması zor ve güvensiz bir diğer yöntem de nitrik asit uygulamasıdır. Çelik bir kap içerisinde üstüne nitrik asit damlatılan altın, herhangi bir tepkimeye girmiyor ve rengi değişmiyorsa gerçektir. Ancak beyaz, sarı ya da yeşil gibi  renk değişimleri görülenler sahte altın olduğu anlaşılan parçalardır.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Gelinim Mutfakta Kastamonu pilavı malzeme listesi ve yapılışı
28 04 2020 - 14:06
Gelinim Mutfakta günün yemeği Zürbiye malzemeleri ve yapılışı
27 04 2020 - 14:00
Beklenen meteor ne zaman geliyor? Meteor dünyaya çarpacak mı?
27 04 2020 - 12:28
Haftaya sokağa çıkma yasağı olacak mı? Sokağa çıkma yasağı ne zamana kadar sürecek?
26 04 2020 - 14:40
Evde Ramazan pidesi nasıl yapılır? Sıcak ve lezzetli Ramazan pidesi tarifi
25 04 2020 - 15:24
Sık sık kolonya kullanmak orucu bozar mı? Koronavirüs mücadelesinde gerekli
24 04 2020 - 14:37