Yatırım Amaçlı Aldığınız Altınların Sahteliğini Nasıl Anlarsınız?

NAVİGASYONAltın Alırken Sahte Olduğunu Nasıl Anlarım?Büyüteçle İnceleyerek Sahte Altını AnlamaIsırarak Sahte Altını AnlamaÖlçerek Sahte Altını AnlamaSeramikle Sahte Altını AnlamaAsitle Sahte Altını Anlama Düğünlerden sünnet törenlerine kadar pek çok özel günde en sık tercih edilen armağan olmanın yanında küçüklü büyüklü pek çok yatırımcının favori yatırım aracı olan altın, yapılan testlerle sahteliği belirlenebilen bir ganimettir. Siz de […]

22.10.2018 - 9:00
21.10.2018 - 22:40
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Düğünlerden sünnet törenlerine kadar pek çok özel günde en sık tercih edilen armağan olmanın yanında küçüklü büyüklü pek çok yatırımcının favori yatırım aracı olan altın, yapılan testlerle sahteliği belirlenebilen bir ganimettir. Siz de yaptığınız bu yatırım içinsahte altın anlamayolları hakkındaki bilgileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

sahte altın anlama

Altın Alırken Sahte Olduğunu Nasıl Anlarım?

Almış olduğunuz altınları görsel olarak incelemeksahte altını anlama yollarıarasında yer alır. Üzerinde Atatürk resmi ve T.C. yazısının bulunması, gerçek altının temel görsel özelliğidir. Üzerinde Atatürk resmi taşımayan değerli takıların yani altın kolye, bilezik gibi ürünlerin üzerindeyse altının ayar cinsinden değerini gösteren damlalar yer almalıdır.

Büyüteçle İnceleyerek Sahte Altını Anlama

Orijinal bir altına bakıldığında farklı görülen altın, sahte olabilir. Çünkü damga ve döküm hataları olan altınlar piyasada satılmaz. Ancak bu farklar çok küçük boyutta olabileceğinden dolayı büyüteç yardımıyla inceleme gerekebilir. İşaretlerin aşınmalara bağlı olarak silinebilir olması incelemeyi pek güvenli kılmasa da altının sürtündüğünde renk bırakmayacak olması incelenebilir bir diğer özelliği olabilir.

sahte altın anlama

Isırarak Sahte Altını Anlama

Geleneksel birsahte altını ayırt etmeyöntemi olarak ısırmak denenebilir. Bu yöntemde altının ısırıldığı takdirde iz bırakması gerekmektedir.

Ölçerek Sahte Altını Anlama

Altının yoğunluğu, onu diğer maddelerden ayırt etmek için kullanılabilecek kadar fazladır. Süsleme amaçlı taş kullanılmamış olan altınlarda işe yarayan bu yöntemde altının tartı ile kütlesinin ve dereceli bir kap yardımıyla hacminin bilinmesi gerekmektedir. Saf altının yoğunluğu 19,3 gr./ml. olduğundan elimizdeki altının kütlesini hacme böldüğümüzde çıkan sonucun bu değere uzaklığını bakılarak altının saflığına karar verilebilir.

Seramikle Sahte Altını Anlama

Seramiğe sürüldüğünde kendi rengini bırakan altının, seramik bir yüzeye sürtülmesi sonucunda siyah çizgi beliriyorsa,altının sahte olduğunu anlamakmümkün olabilir.

sahte altın anlama

Asitle Sahte Altını Anlama

Evde uygulaması zor ve güvensiz bir diğer yöntem de nitrik asit uygulamasıdır. Çelik bir kap içerisinde üstüne nitrik asit damlatılan altın, herhangi bir tepkimeye girmiyor ve rengi değişmiyorsa gerçektir. Ancak beyaz, sarı ya da yeşil gibi renk değişimleri görülenler sahte altın olduğu anlaşılan parçalardır.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim