Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Sahaya giren Youtuber olayının ardından önemli karar: Yeni sezonda hapis cezası verilecek

Eklenme:
 Sahaya giren Youtuber olayının ardından önemli karar: Yeni sezonda hapis cezası verilecek

Anadolu Ajansı muhabirinin edindiği bilgiye göre, 4 Temmuz tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi genel kurulunda kabul edilen ve 12 Temmuz tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7182 sayılı Kanunla, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’da Değişikliğe gidildi.

Sosyal medyada şiddeti teşvik eden yandı

Yapılan değişiklik doğrultusunda sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine yönelik, spor alanı kavramının kapsamı genişletilerek karşılaşma öncesi esnası ve sonrasında taraftarların sürekli ve geçici olarak gruplar halinde toplandıkları yerler, müsabakaların yapılacağı yerlere gidiş geliş güzergahlar, takımların kamp yaptığı yerler ve taraftarların toplu olarak seyahat ettikleri araçlar spor alanı kavramına dahil edildi. Yeni düzenleme ile birlikte, her türlü yazılı, görsel, işitsel veya elektronik kitle iletişim araçları ile işlenen tehdit ya da hakaret içerikli suçlar şikayet şartı aranmaksızın kanun kapsamına alındı. Bu değişiklik sayesinde özellikle sosyal medya kullanıcılarının şiddet olaylarına teşvik edici paylaşım yapması halinde haklarında adli işlem yapılmasına imkan tanındı.

Sahaya girenlere hapis cezası verilecek

Kanunda yapılan değişiklik sayesinde bundan sonra soyunma odalarına, müsabaka alanına, odaların koridorlarına, oyuncak çıkış tünellerine yetkisiz şekilde giren kişilere sadece adli para cezası uygulanmakla kalmayacak aynı zamanda 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilecek. Kanunda yapılan değişiklik kapsamında şahısların müsabakanın seyrini ve güvenliğini bozması durumunda ise 3 yıldan 1 yıla kadar verilen hapis cezası 1 yıldan 3 yıla kadar verilebilecek.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Beın Sports üyelik iptali 2020! Beın Sports üyeliği nasıl iptal edilir?
5 08 2020 - 11:38
65 yaş üstü seyahat belgesi nasıl alınır? Seyahat belgesi alma ekranı
5 08 2020 - 11:07
2020 PTT çalışma saatleri! PTT saat kaçta açılıyor saat kaçta kapanıyor?
4 08 2020 - 10:43
Kurban eti dondurucuda nasıl ve ne kadar saklanır?
1 08 2020 - 13:56
Kurban eti ne kadar dağıtılır? Kurban eti kimlere verilir?
31 07 2020 - 11:52
AVM’ler bayramda saat kaça kadar açık? Bugün AVM’ler kaçta kapanacak?
31 07 2020 - 11:08
Yorum Yap