Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Sağlıklı yaşam için uyulması gereken 4 kural

Birçoğumuz fazla kilolardan kurtulmak için türlü yollar deneriz. Etrafımızda her gün gördüğümüz kişiler gibi hafif olmak, ince ve fit bir vücuda sahip olmanın hayalini kurarız. Düzenli spor yapmak ve dengeli beslenmek; sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazları...
Eklenme:
 Sağlıklı yaşam için uyulması gereken 4 kural

Bunların başında sigara ve alkolden uzak durmak geliyor. Günlük hayatta yapılabilecek küçük değişikliklerle hastalıklardan korunup sağlıklı, fit, mutlu ve uzun bir hayat yaşamak artık mümkün. Ama bunun için çaba göstermek gerekiyor. İşte bu 4 kuralla sağlıklı yaşama kavuşabilirsiniz…

Yürüyüş Yapın

Her gün günlük hayatın koşuşturmasıyla yorgun düşeriz. En azından hafta sonları yürüyebileceğiniz her yere yürüyün. Evdeyseniz küçük egzersizler yapın. Dışarıda iseniz en az yarım saat yürüyüş yapmaya özen gösteriniz tüm bunları rutininiz haline getirmeye çalışın. Bu sayede daha verimli bir sonuç alabilirsiniz. Günün belirli saatlerinde bunu uygulamaya çalışın. Haftada 3 kez spor yapabiliyorsanız en az 20 dakika, daha az zaman ayırıyorsanız en az 45 dakika olmalıdır.

Ekmek, Pasta Ve Tatlıdan Uzak Durun

Beyaz ekmek yerine minimumda tahıllı, çavdarlı, kepekli vb. ekmek tüketin. Tatlıdan olabildiğince uzak durun, şeker yemek bazı hastalıklara davetiye çıkarıyor. Şekerin insan sağlığına etkisi oldukça fazladır. Bunun için bu detaya mutlaka önem verin ve gerekli adımı atarak şekerden olabildiğince uzak durun. Yemek istiyorsanız da az bir şekilde tüketin. Bu da sağlığınızı iyi bir şekilde koruyacaktır.

Kendi Tabaklarınızı Hazırlayın

Güne sağlam bir kahvaltı ile başlamak sağlıklı yaşam için olmazsa olmazlardan biridir. Dengeli beslenirken öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken şey mevsim sebze ve meyvelerini tüketmektir. Mevsiminde yetiştirilen meyve ve sebzeler daha sağlıklı olur, özel ortam ve destek gerektirmez. Günde 3 ana öğün, 3 de ara öğün yapmak gerekir. Bol su içilmeli, yağ oranı düşük, karbonhidrat ve protein oranı orantılı yiyecekler tercih edilmelidir. Bu şekilde düzenli bir beslenme programı oluşturarak kendi tabaklarınızı hazırlayın. Kısa sürede faydasını göreceksiniz. Karbonhidrat gıdalardan da uzak durun. Sağlıklı beslenmek hem cildiniz için hem de vücudunuz için önem taşır. Kendinizi daha dinç hissedersiniz.

Şeker ve Tuzu Hayatınızdan Çıkarın

Hayalini kurduğunuz fit ve ince vücuda sahip olmanın en büyük destekçisi şeker ve tuzu hayatınızdan çıkarmak olacak. Ayrıca bu kendinizi daha enerjik ve zinde hissetmenizi sağlayacak. Çıkaramıyorsanız da minimumda tüketmeye çalışmalısınız.

Tüm bu detaylara önem verdiğinizde kendinizi sağlıklı bir hayat içerisinde bulabileceksiniz. Buda yaşam kalitenizin artmasına yardımcı olacaktır. Gün içerisinde yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeli ve olabildiğinde doğal beslenmelisiniz. Bunu hem kendiniz hem de aileniz için düzenli bir şekilde uygulayabilirsiniz.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Evdeki kötü kokular için pratik çözümler
23 10 2020 - 12:04
Kıymalı patates dolması tarifi
22 10 2020 - 12:19
Ciğerin faydaları! Ciğer sote nasıl yapılır?
21 10 2020 - 13:17
Sağlıklı yaşam için bilmeniz gereken 5 kural
20 10 2020 - 13:47
Avokado ile ne yapılır? Kolay avokadolu tarifler
19 10 2020 - 11:00
Su içmenin faydaları
16 10 2020 - 19:11
Yorum Yap