Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Sağlıklı yaşam için bilmeniz gereken 5 kural

Bazen formda veya sağlıklı kalmanın çok zor olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak burada daha sağlıklı bir yaşam stiline ulaşmak için değiştirmeniz gereken alışkanlıklarınızla ilgili 5 adım yer alıyor ve göreceğiniz gibi hiçbiri zor şeyler değil. Sadece alışkanlıklarınızı değiştirerek daha iyi bir yaşama sahip olabilirsiniz.
Eklenme:
 Sağlıklı yaşam için bilmeniz gereken 5 kural

Sigarayı aniden bırakmak veya her gün yürüyüşe çıkmak gibi bazı değişiklikler son derece etkili kararlar olsa da bu kararlar her zaman hayata geçemez. Çünkü çoğu kişide bu kararların zorluklarına katlanacak irade yoktur ve çevre tarafından da desteklenmez. Diğer taraftan, daha az etkili olsalar da küçük değişiklikler yapmak sağlığınıza fayda sağlayacaktır.

1.Adım: Bilinçli Bir Şekilde Beslenin

Yanlış beslenme toksik oluşmasının en büyük nedenlerinden biridir. Hazır, işlenmiş, paketlenmiş gıdalar tüketmeniz sağlığınız için asla doğru değildir. Bunların yerine evde kendinizin hazırladığı konserveleri kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Hayatınız boyunca tükettiğiniz bütün besinlerin katkı maddesi içermemesine dikkat edin. Ayrıca kulağa tuhaf gelse de en azından birkaç günlüğüne yediğiniz her şeyi yazın. Aslında bunu yapınca gün boyu tükettiğiniz yemek miktarını gördüğünüzde son derece şaşırabilirsiniz. Bilinçli bir şekilde yemeye başlayın, örneğin çocukların tabaklarında kalan yemekleri yemek zorunda değilsiniz. Bilinçli bir şekilde beslenmeye başlayınca diyet yapmadan da kısa sürede kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

2.Adım: Gülmek En İyi İlaçtır

Ağız dolusu gülmek; acıyla baş edilmesini sağlayan, antikor oluşumunu destekleyen ve bu şekilde bağışıklık sistemini enfeksiyonlara karşı güçlendiren mutluluk hormonu olan endorfin salgılamasını sağlayan güçlü bir ilaçtır. Bunların yanında kahkaha kalpteki kan akışını hızlandırır, bizi kalp krizlerinden korur ve kasları rahatlatır. Ayrıca iyi de bir antidepresandır; mutluluk etkisi 45 dakikadan fazla sürmektedir.

3.Adım: Şekerden Uzak Durun

Kötü alışkanlıkları değiştirmek zordur, bu herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. Sıkıntınız sürekli şekerli şeyler yemekse, daha sağlıklı yeme alışkanlıkları düşündüğünüzden de kolay kazanılabilir. Tatlıya çok düşkünseniz ya da moraliniz bozukken çareyi tatlı yemekte buluyorsanız bu alışkanlığınızdan acilen vazgeçmeniz gerekecek. Fazla şeker üretimi vücudunuzda insülin salgılanmasına neden olur ve bu salgı pankreasınıza zarar verir. Fazla şeker üretimi diyabet gibi çeşitli hastalıklara da yol açar. Lezzetli yüksek şekerli tatlılar yediğinizde neler olduğuna bir bakalım: Önce kan şekeriniz hızla yükselir, ancak sonra hızla düşer ve bu da başka bir şekerli yeme isteğinizi doğurur.

4.Adım: Su Tüketimi Çok Önemli

Su yaşam için en temel ve en doğal besindir. Su tüketmek cildiniz için oldukça faydalıdır. Ayrıca bol su içmenin bir faydası da vücudunuza fazla enerji vermesidir. Bunun için her sabah uyandığınızda ve yemek yemeden önce bir bardak su içmenizi öneririz. Böylece metabolizmanız hızlanacaktır. Ayrıca kışın evleri ısıtmak için kullandığımız ürünler, evlerimizdeki havanın kurumasına ve vücudumuzun en büyük organı olan cildimizde bazı reaksiyonlara sebep olmaktadır. Bu reaksiyonlar sadece sağlığımız için değil, güzelliğimiz için de bir tehdit unsurudur. Vücudunuzun kış mevsiminin zorluklarına dayanmasına yardım etmek için günde 1,5-2 litre su için. Bu miktarın hepsinin bir anda içilmesinden ziyade, gün içinde yavaşça içilmesi önerilir.

5.Adım: Gün Işığından Faydalanın

Güneşe uzun süre maruz kalınması sağlık için olumsuz olsa da vücudumuzun, cildimiz için hayati olan D vitamini üretmesine yardım etmesi sebebiyle makul bir şekilde güneşlenmek faydalıdır. D vitamininin sağlık ve güzellik için büyük önemi olduğu bilinmektedir. Sıcakta ve direkt güneş ışığına maruz kalan bölgelerde yaşayanların, her zaman güneş koruyucu kullanması gerektiği de unutulmamalıdır.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Evdeki kötü kokular için pratik çözümler
23 10 2020 - 12:04
Kıymalı patates dolması tarifi
22 10 2020 - 12:19
Ciğerin faydaları! Ciğer sote nasıl yapılır?
21 10 2020 - 13:17
Avokado ile ne yapılır? Kolay avokadolu tarifler
19 10 2020 - 11:00
Su içmenin faydaları
16 10 2020 - 19:11
Detoks suyu nedir, faydaları nelerdir?
16 10 2020 - 14:16
Yorum Yap