1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Sağlıklı Tırnak Uzatma Yolları ve Bakım Önerileri
Sağlıklı Tırnak Uzatma Yolları ve Bakım Önerileri

Sağlıklı Tırnak Uzatma Yolları ve Bakım Önerileri

Tırnak bakımı, kadınlar arasında önem verilen başlıca konulardan biridir. Her kadın sağlıklı ve sağlıklı uzayan, güçlü, kırılmaz tırnaklara sahip olmak ister. Peki sağlıklı bir şekilde tırnak uzatmak ve bakımını yapmak için neler gerekli?

A+A-

Tırnak bakımı, kadınlar arasında önem verilen başlıca konulardan biridir. Her kadın sağlıklı ve sağlıklı uzayan, güçlü, kırılmaz tırnaklara sahip olmak ister. Fakat çoğu kadın bu konuda pekte şanslı değildir. Güçsüz tırnaklara sahip olmanın birçok nedeni vardır. Bunların en başında gelen vitamin eksikliğidir. Özellikle vücuttaki kalsiyum oranının düşük olması buna sebep olur.

Bir diğer sebep tırnak yeme alışkanlığıdır. Bu alışkanlıktan derhal vazgeçilmelidir. Çünkü tırnak yemek sadece tırnaklara zarar vermekle kalmaz, tırnak içerisine yerleşmiş mikropları da vücuda ağız yoluyla sokmak demektir. Ayrıca görünüş olarak hiç hoş gözükmemektedir.

B7 eksikliği, tırnak mantarı, stres, dengesiz beslenme de tırnakların uzamamasına sebebiyet verir. Bu yüzden tırnak uzatmanın birinci kuralı öncelikle vücutta bulunan eksikleri tıbbi yollarla, doktor kontrolünde geri alınmasıdır.

Tırnaklar Doğru Törpülenmelidir

Tırnakların hız ve sağlıklı uzamasındaki önemli etkenlerden biri doğru törpüleme yapmaktır. Tırnaklar tamamen küt bir şekilde törpülenmemelidir. Sivri kalan köşeler törpü yardımıyla hafif ovalleştirilmelidir. Böylelikle tırnak kırılmasının önüne geçilecektir.

Tırnak Etleri Kesilmemelidir

Özellikle manikür yaptırırken yapılan en büyük hatadır. Tırnak etleri kesildiğinde daha çabuk kalınlaşır ve daha hızlı bir şekilde büyürler. Bu sebeple tırnak etlerini yumuşatıp tahta bir çubukla içeriye doğru itmek daha sağlıklı bir yöntem olacaktır.

Tırnak Diplerine Masaj Yapılmalıdır

Yağlar ve kremlerle tırnak diplerine masaj yapılıp, beslenmelidir. Badem yağı ve zeytinyağı çok faydalıdır. Ayrıca her gün kremlerle elleri nemlendirmek unutulmamalıdır.

Ojeler Düzenli Bir Şekilde Temizlenmelidir

Oje sürüldüğünde o ojenin tırnakta haftalarca tutulması, hem tırnakta sararmaya neden olur hem de tırnağın beslenmesini, hava almasını engeller. Tırnağa oje sürüldüğünde max. 2 gün durmalı, daha sonra oje tırnaktan iyice temizlenmelidir. En az 2 gün tırnakları havalandırmadan tekrar oje sürülmemelidir.

Asetonlu ya da asetonsuz farketmeksizin, tüm oje çıkarıcılar tırnağa zarar verir. Tırnağın kağıt gibi soyulmasına bu maddeler neden olur. Bu yüzden ojeyi tırnaktan çıkardıktan hemen sonra kremlerle bolca nemlendirilmelidir.

Eller Devamlı Su ile Temasta Olmalıdır

En bilindik yöntemlerden biri, ellerin sürekli su ile temasta bulunarak tırnakları uzatmasıdır. Tırnaklar ne kadar çok suya değerse, o kadar çabuk uzarlar.

E Vitamini ve Sirke Kullanılmalıdır

Sirkenin içerisinde bulunan yararlı asitler tırnak uzatmada çok faydalıdır. Sirke ve tuzla tırnaklara yapılan masajla daha hızlı bir uzama görülecektir.

Son olarak E vitamini de tırnak uzatmada son derece etkilidir. Bu vitamin hap şeklinde eczanelerden temin edilebilir veya sıvı formda alınıp el kremlerine katılarak bu şekilde tırnaklara sürülebilir. Çok faydalı ve etkili bir yöntemdir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.