Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Yemekleri Sağlıklı Pişirme Yöntemleri

Eklenme:
 Yemekleri Sağlıklı Pişirme Yöntemleri

Beslenme kurallarına bakıldığında genelde yenmesi gereken besinler üzerinde durulduğunu görmekteyiz. Ancak ne yediğimiz kadar nasıl yediğimiz de önemli olup burada gündeme sağlıklı pişirme yöntemleri gelmektedir. Aldığınız besinleri en sağlıklı halde tüketip onlardan maksimum fayda sağlamak adına besinleri nasıl pişirmemiz gerektiğini öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

sağlıklı pişirme yöntemleri

Kuru Baklagiller Nasıl Pişirilir?

Baklagilleri pişirmeye hazırlamadan önce ayıklamak ve yıkamak gereklidir. Çünkü böcek ilacı kalıntıları taşıması muhtemel bu besinleri yumuşatmak kadar hijyenik şekilde tüketmek de faydalarını almak açısından önemlidir. Sonrasında pişirmeyi kolaylaştırmak adına kaynar su içerisinde 10 dakika kadar bekletilmeli, ayrıca bu şekilde gaz yapma özelliğinin önlenmesi gerekmektedir. İçerisinde yumuşattığınız suyu dökseniz dahi kaynatmak için kullandığınız suyu pişme işlemi boyunca değiştirmemeli, böylece kuru baklagil besin değerleri seviyesini korumasını sağlamalısınız.

Et Nasıl Pişirilir?

Şüphesiz ki eti pişirmenin en sağlıklı yolu ızgara olacaktır. Et pişirmek için fazladan yağ koymaya gerek olmadığından yalnızca marine etmek için bir kaşık kadar zeytinyağı kullanmanız ve böylece etin hazmını kolay hale getirmeniz yeterli olacaktır.

Eti eğer mangal yaparak pişirmeyi tercih ettiyseniz kömür tamamen kor haline gelmeden önce acele ederek etleri mangala koymamalısınız. Dumanın zararlarından bu şekilde korunabileceğiniz gibi etin ateşe olan mesafesinin minimum 15 cm. olmasına dikkat etmelisiniz.

sağlıklı pişirme yöntemleri

Yaptığınız yemek içerisinde kıyma varsa önce kıymayı pişirmek yemeğe ekstra yağ koymanızı önlemenin bir yoludur. Eğer tercihiniz yağsız kıyma kullanmaktan yanaysa bile yalnızca bir kaşık yağ yemeğin tamamı için yeterli olacaktır.

Sebzeler Nasıl Pişirilir?

Sebze pişirme önerileri öncesinde sebzelerin doğru şekilde ve yeterince yıkandığından emin olmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Sebzelerin pişme esnasında besin değerini minimum seviyede kaybetmesi için az su kullanarak ve buharda pişirerek tüketilmesi gerektiğini unutmayın. Buharda pişirme seçeneğinden hemen sonra gelen en sağlıklı pişirme yöntemi ise haşlamak olacaktır.

Sebzeleri kabuklarıyla birlikte pişirin ancak soymak konusunda ısrarcıysanız mümkün olduğunca ince soyun.  Tıpkı pişirme anında olduğu gibi yıkarken de olabildiğince kısa süre suda bekletin. Ayrıca sebzelerin pişirme esnasında rengini kaybetmemesi için az miktarda limon suyu kullanabilirsiniz. Bir tutam tuz ilave etmekse sebzelerin içeriğindeki C vitamini oranını  koruyacaktır.

Tatlılar Nasıl Pişirilir?

Sütlü tatlı tarifleri pişirmek için sütü ilave etme aşamasını olabildiğince ertelemek en önemli kuraldır. Yani tarifinize sütü tatlıyı ocaktan almadan hemen öncesinde eklemeye gayret edin.

Kek hamuru hazırlarken de yumurtanın beyazını ve sarısını ayrı ayrı çırpmanız, çırparken hep aynı yönde ve alt kısımdan üste doğru çırpmanız gerektiğini unutmayın.

sağlıklı pişirme yöntemleri

Dondurulmuş Gıdalar Nasıl Pişirilir?

Sonrasında kullanmak üzere buzlukta saklayacağınız gıdaların iyi bir şekilde ayıklanmış ve yıkanmış olmasına özen gösterin. Bu şekilde çözülür çözülmez kullanıma hazır hale gelmiş olacaklardır.

Dondurulmuş gıda tüketme konusunda en önemli kural çözülen bir yiyeceği tekrar dondurmamak gerektiğidir. Çözdüğünüz gıdayı taze şekilde tüketerek bitirmeli, aksi halde zehirlenmeye varan sonuçlarla karşılaşabileceğinizi unutmamalısınız. Ateşte, sobada çözülen yiyeceklerin içerisinde mikroorganizmalar üreyeceğini düşünerek çözdürme işlemini buzdolabının alt kısmında yapmalısınız.
İlginizi çekebilecek diğer konu başlıklarımız:


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap