1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sağlıklı Beslenme Nedir? Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?
Sağlıklı Beslenme Nedir? Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Sağlıklı Beslenme Nedir? Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Sağlıklı beslenme, son yıllarda hastalıkların artması ile daha çok gündeme gelen bir konu. Malum artık yediğimiz birçok gıdada katkı maddesi bulunuyor ve bu da sağlığımızı doğrudan etkiliyor.

A+A-

Sağlıklı beslenmeyi tam olarak kavramak ve ardından da sağlıklı bir yaşam biçimi benimsemek şart. Çünkü vücudumuzdaki hemen hemen her şeyin beslenme ile yakından ilgisi var. Sağlıklı ya da sağlıksız şeklinde bir ayrım yapmadan önce bunu göz önünde bulundurmakta yarar var. İsterseniz önce, sağlıklı beslenme nedir sorusuna yanıt verelim ve ardından da sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak için neler yapmamız gerektiğine bakalım.

SAĞLIKLI BESLENME NEDİR?

Sağlıklı beslenme, en kısa tanımı ile dengeli ve yeterli beslenme demektir. Besin grupları vücudun en büyük organından en küçük hücresine kadar etkili olabilmeleri açısında dörde ayrılmış ve bu dört grup da kendi içinde öğelere bölünmüştür. Vücudun yağlar, proteinler, karbonhidratlar, vitaminler, su ve minerallerden eşit miktarda alması şarttır. Yani “ben protein alacağım yağ almak istemiyorum” demek sağlıklı beslenmek değildir. Tam aksine bu beslenme düzenini bozar. Çünkü vücudun eşit miktarda bütün besin maddelerine ihtiyacı vardır. Sadece protein ya da karbonhidratla beslenmek doğru bir beslenme alışkanlığı değildir.

SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENME NASIL OLUR?

Dengeli beslenme, vücudun gereken bütün vitaminleri almasını sağlayacak besinlerle beslenmek demektir. Yeterli enerjiyi ve vücudun kendisini yenilemesi için gerekli olan besinlerin alınmaması dengesiz beslenmeye neden olur. Dengeli şekilde beslenmek için bir çok kritere dikkat etmek gerekir. Örneğin, vücudunuz için gereken bütün besinleri alıyor olabilirsiniz ama yanlış pişirme teknikleri ve yanlış tüketim yüzünden bu besinlerden gereken vitamini alamıyor olabilirsiniz. Bu da siz sağlıklı beslendiğinizi zannederken, sağlıksız ve dengesiz beslenmenize neden olabilir.

SAĞLIKLI BESLENME SİZE NE KAZANDIRIR?

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin size kazandıracakları şunlardır;

Güçlü kaslar,

Sağlıklı ve sağlam bir dış görünüş,

Enerjik ve hareketli bir vücut,

Parlak, canlı ve sağlıklı bir cilt,

Sağlıklı bir kitle yağ endeksi,

Sağlıklı bir psikoloji,

Güçlü bir bağışıklık sistemi,

DENGESİZ BESLENME SİZE NE KAYBETTİRİR?

Sağlıksız ve dengesiz beslenmenin size kaybettirecekleri ise şunlardır;

Sağlıksız bir dış görünüm,

Saçlarda, ciltte ve gözlerde sönüklük,

Aşırı şişman ya da aşırı zayıf bir fizik,

Kronik migren ya da baş ağrısı sorunları,

Enerji düşüklüğü,

İştahsızlık, kronik yorgunluk ve keyifsizlik

Sağlıklı Beslenme Nedir? Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

SAĞLIKLI BESLENME ALIŞKANLIĞI NASIL KAZANILIR?

Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak için şunlara dikkat edin;

Ne Yediğinizi ve Nasıl Yediğinizi Gözden Geçirin

Sağlıklı beslenme alışkanlığı için atmanız gereken ilk adım, ne yediğinizi ve nasıl yediğinizi gözden geçirmektir. Mutlaka yeme alışkanlıklarınızı analiz etmeli, bugüne kadar vücudunuza zarar veren yiyecekleri belirlemeli ve onlardan yavaş yavaş uzaklaşmalısınız. Zaten kısa süre içerisinde bazı şeylerin değiştiğini görecek ve motivasyonunuzu arttıracaksınız. Ana öğünlerden çok ara öğünlerde yediğiniz yiyecekler daha önemlidir. Mesela bugün karar verdiyseniz, gün içerisinde yediklerinizi not etmeye başlayın. Bu sayede beslenme alışkanlıklarınızı daha kolay şekillendirebilirsiniz. Bir anda alışkanlıklarınızı değiştirmek yerine adım adım ve yavaş yavaş ilerlememiz daha sağlıklı olacaktır.

[ilgiliicerik icerik_id="12078"]

Günde Almanız Gereken Kalori Miktarını Belirleyin

Kişiden kişiye günlük alınması gereken kalori miktarı değişmektedir. Bu miktarı kişinin metabolizma hızı da belirler. Bu nedenle önce metabolizma hızınızı öğrenmeli ve buna göre almanız gereken kalori miktarını belirlemelisiniz. Birçok eczaneye gittiğinizde yapılacak ölçümle metabolizma hızınızı öğrenebilirsiniz. Kalori hesabı yaparken gün içerisinde harcadığınız enerjiyi de göz önünde bulundurmanızda yarar var.

Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Su içmek, sadece sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak değil, aynı zamanda genel sağlık açısından da son derece önemlidir. Yetişkin bir kişinin günlük ortalama 3 LT su içmesi gerektiğini uzmanlar sık sık söylemektedir. Ayrıca su içmenin açlık hissini önemli ölçüde azalttığı da bilinmektedir.

Besinleri Yavaş Yiyin, İyi Çiğneyin

Sindirim sisteminize yardımcı olmak adına lokmalarınızı iyi çiğnemeniz önemlidir. Çiğnemek aynı zamanda az yemekle daha çok tokluk hissetmenizi de sağlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.