Sağlık Bakanlığının Yeni Uygulaması ile Bebeklerin Kimlik Kartları Adrese Gönderiliyor

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yeni uygulama ile doğum sonrası kimlik işlemleri artık çok daha hızlı olacak. Başlatılan yeni uygulama sayesinde hastanede doğum sonrası başvurusunu hemen yapan ailelerin bebeklerinin kimlik kartları basılarak evlerine gönderilecek. Uygulama şimdilik 4 pilot ilde hayata geçirildi.

02.07.2019 - 10:31
02.07.2019 - 10:32
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada e-Doğum Kimlik Belgesi alma işlemleri hakkında detaylı bilgiler verildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın görüşlerine de yer verilen yazılı açıklamada, Bakanlık olarak sağlık hizmetlerinde bürokrasiyi azaltmak için yeni bir uygulamanın daha hayata geçirildiğini dikkat çekildi. Fahrettin Koca, uygulama hakkında yaptığı bilgilendirmede, İstanbul, Ankara, Rize, Kırıkkale’nin pilot il olarak seçildiğini ve uygulamanın bu illerde başladığını ifade etti. Pilot şehirlerde hastanede doğumdan sonra başvuru yapan ailelerin bebeklerinin kimlik kartlarının basılarak evlerine gönderildiğini belirten Sağlık Bakanlığı, böylece kimlik İşlerinin daha da hızlandığını dile getirdi.

Usulsüz Raporların Önüne Geçiliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamasının devamında artık hastanelerde dünyaya gelen bebeklerin doğum sistemi ile kayıt altına alındığını ve doğum raporu oluşturulduğunu belirterek, bu sayede usulsüz raporların da önüne geçildiğini ifade etti. 16 ay önce bu hizmetin hayata geçirildiğini belirten Fahrettin koca, bu süre içerisinde 1 milyon 385 bin bebeğin dünyaya geldiğini bu şekilde kayda geçirildiklerini dile getirildi. 16 aydan bu yana verilen bu hizmeti bir adım öteye taşıdıklarını belirten Sağlık Bakanı Koca, artık bu sistem sayesinde elektronik ortamda bebeklerin kayıtlarının alındığını ve nüfus müdürlüklerine iletildiğini söyledi. Hastanede bebeklerinin bildirimi yapılan vatandaşlar bu sayede nüfus müdürlüklerine gitmek zorunda kalmıyor. Şimdilik 4 pilot ilde başlatılan uygulama kapsamında bugüne kadar 1200 bebek için kimlik düzenlendi ve adreslerini gönderildi. Uygulamadan yararlanmak isteyen ailelerin doğumdan sonra 5 gün içerisinde başvuru yapması ve form doldurarak kimlik talep etmesi yeterli oluyor.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim