Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Sağlık Bakanlığı’ndan Kene Uyarısı: 480 Isırık 15 Ölüm

Türkiye Koronavirüs salgını hakkında önlemler almaya çalışırken, şimdi de kene vakalarındaki artışla mücadele etmeye başladı. Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Kene ısırığından nasıl korunma yöntemleri nelerdir? Vücudumuzda kene gördüğümüz zaman ne yapmalıyız? Hepsi haberimizin devamında.
Son Güncelleme:
 Sağlık Bakanlığı’ndan Kene Uyarısı: 480 Isırık 15 Ölüm

Kırım Kongo Kanamalı (KKKA) Bilim Kurulu toplantısı sonrasında Sağlık Bakanlığı kene vakaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Havaların ısınmasıyla vaka sayısında artış olduğunu söyleyen bakanlık insan ve hayvan temasının arttığı Kurban Bayramı öncesinde alınabilecek tedbirleri duyurdu.

10 Haziran Çarşamba itibariyle yurt genelinde kene ısırmalarına bağlı olarak 480 vaka ve 15 kişinin de hayatını kaybettiği belirtildi. Yaz ve sonbahar aylarında özellikle görülen KKKA hastalığı keneyle temas ya da kene tutunmasıyla oluşan enfeksiyon hastalığı olduğu vurgulandı.

Hastalık, virüs taşıyan hayvanların ve hasta kişilerin kan ve vücut sıvılarıyla korunmasız temas sonucunda bulabildiği en sık görülen belirtileri olarak da ateş, baş ağrısı, yaygın vücut ağrısı ve halsizlik olduğu söylendi. Buna bağlı olarak kişisel korunma yöntemleri büyük önem arz ediyor. Kırım Kongo kanamalı ateşinden korunmak için; bağ, bahçe, tarla, orman ve piknik alanları gibi kene yönünden riskli alanlara gidilirken, vücudu örten giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalı ve ayrıca kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmeli.

Kene yönünden riskli alanlardan dönüldüğünde kişilerin kendilerini diğer aile bireylerinin vücudunu kontrol edip kene olup olmadığına bakmalıdır, Eğer tutunan bir kene varsa, çıplak el olmamak koşuluyla tutunduğu en yakın yerden tutarak uygun bir malzeme ile çıkarılmalıdır. Kişi keneyi kendisi çıkaramadığı durumlarda ise hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmelidir. Hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya dokularına çıplak el ile temas edilmemesine özen gösterilmelidir.

 


İlgili Yazılar
Zuhal Topal’la Sofrada 21 Ekim Çarşamba puanları! Bugün Zuhal Topal kaç verdi?
21 10 2020 - 14:59
Demet ve Alişan ile Sabah Sabah 14 Ekim Çarşamba Konukları kim? Ebru Polat kimdir?
14 10 2020 - 08:23
Pastırma sıcakları nedir? Pastırma yazı ne zaman başlayacak?
13 10 2020 - 10:47
Doğan Şentürk Fatih Portakal’ı çabuk sildi! Fatih Portakal gidince FOX Haber’in reytingleri yükseldi
9 10 2020 - 10:38
ABD Başkanı Trump korona oldu Simpsonlar bir kez daha TT’nin zirvesinde
2 10 2020 - 10:38
Demet ve Alişan ile Sabah Sabah 2 Ekim Cuma konukları kim? Bol Eğlenceli konuklar geliyor
2 10 2020 - 09:06
Yorum Yap