1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sağlık Bakanlığı Kanser İlaçlarının Temini İle İlgili Açıklama Yayınladı
Sağlık Bakanlığı Kanser İlaçlarının Temini İle İlgili Açıklama Yayınladı

Sağlık Bakanlığı Kanser İlaçlarının Temini İle İlgili Açıklama Yayınladı

A+A-

Sağlık Bakanlığı tarafından bir gazetede yer alan kanser hastalarının ilaç bulamadığı yönündeki haber için yazılı bir açıklama yayınladı. Bakanlığın yayınladığı açıklamada bahsi geçen naltrekison, nalokson ve flutamide etken maddeli ilaçların yurt dışı ilaç listelerinde yer aldığı vurgulanırken bu ilaçların tedariğinde herhangi bir sorun yaşanmadığı belirtildi.

Birçok kanser ilacı gibi Naltrekson ve nalokson etken maddesi içeren ilaçların yurt dışından Türk Eczacıları Birliği aracılığı ile Türkiye'ye getirildiği belirtilen açıklamada prostat kanseri tedavisinde yaygın olarak kullanılan flutamide etken maddeli ilacın ise piyasada bulunduğuna dikkat çekildi.

Kanser ilaçlarının temini ile ilgili yayınlanan yazılı açıklamada Merkaptopürin, siklofosfamit, sitarabin, bleomisin, dakarbaz, verapamil ve daunorubisin etken maddeli ilaçların ülkemize tedariğinde herhangi bir sorun yaşanmadığı, tiyoguanin etken maddeli ilacın temini için ise ilacın üretim firması ile görüşmelerin devam ettiği, Ocak ayı sonuna doğru bu ilaç grubunun da piyasada yer alacağı ifadelerine yer verildi.

İlaç Temini Yönünden Gelen Şikayet Yok

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklamada idrar yolu enfeksiyonu tedavisinde kullanılan bir ilaç türünün ilacı üreten firmadan kaynaklanan sorundan dolayı temin edilemediği ancak bu hastalığın tedavisinde ülkemizde tedarik edilmiş olan birçok ilaç türünün olduğu belirtildi.

Açıklamada bu durum ile de bakanlığa herhangi bir hasta şikayeti veya talebi gelmediği ifade edilirken diğer tüm hastalık gruplarında kullanılan ilaçlarda olduğu gibi kanser ilaçlarında da herhangi bir tedarik sorunu yaşanmadığına yer verildi. Ayrıca Bakanlık tarafından tedarikte sıkıntı yaşanma riski bulunan ilaçlar için gereken önlemin alındığı ve hasta mağduriyetinin engellendiği bildirildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.