Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Duyurdu: Binlerce İnternet Sitesine Erişim Engellenecek

Sağlık Bakanlığı Fahrettin Koca, yılbaşından beri sağlık beyanı mevzuatına aykırı olarak yayın yapan ve ürün tanıtan internet sitelerine 200 bin lira, mevzuata aykırı olarak televizyonda yapılan tanıtımlardan dolayı ise yayıncı kuruluşlara 6 milyon 150 bin lira olmak üzere 6 milyon 350 bin lira idari ceza uygulandığını açıkladı.
Son Güncelleme:
 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Duyurdu: Binlerce İnternet Sitesine Erişim Engellenecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca internet siteleri üzerinden ilaç ve sağlık beyanı ile yapılan ürün tanıtım ve satışlara yönelik bu yıl içinde gerçekleştirilen denetim ve cezalar hakkında bilgi verdi.

2 Bin 319 İnternet Sitesine Erişim Engellenecek

Sağlık Bakanı Fahrettin koca açıklamasında 6197 sayılı eczacılar ve eczaneler hakkında kanun da ilaçların internet ya da başka herhangi bir elektronik ortamda satışının yapılamayacağını net olarak belirtildiğini ifade ederek,  bu beyana aykırı olarak internet üzerinden ilaç satışına yönelik 2 bin 319 internet sitesine erişimin engellenmesi için erişim sağlayıcıları birliği ile yazı yazıldığını ve 6 site hakkında suç duyurusu sürecinin başlatıldığını açıkladı. Kapatılan internet siteleri arasında genellikle sporcuların kullandığı ürünler bulunduğuna dikkat çeken sağlık bakanı koca, kullanılan ürünlerin organ yetmezliğine bile neden olabileceğine dikkat çekti.

Kullanılması Çok Tehlikeli

Bakan Koca açıklamasında başta internet siteleri olmak üzere her türlü görsel ve basılı mecrada hastalıklara iyi geldiği, zayıflattığı, saç çıkardığı ve performans arttırdığı iddia edilerek satılan bu ürünlerin sağlık mevzuatına aykırı olduğunu belirterek, tüketicilerin tecrübesizlik ve bilgi eksikliği nedeniyle istismar edildiğini ancak bu ürünlerin kullanılmasının çok tehlikeli olabileceğini dile getirdi.

Mavi Su Ve Teff Tohumlu Çay Satışı Yapan Sitelere İşlem Uygulandı

Bakan koca, son dönemlerde internet üzerinde en çok karşılaşılan ürünler arasında kilo vermeye yardımcı olduğu iddia edilen teff tohumlu çay ve saç çıkardığı öne sürülen mavi su gibi ürünlerin bulunduğuna dikkat çekerek bu ürünlerle ilgili yapılan tanıtımlara idari işlem uygulandığını dile getirdi.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Mucize Doktor Dizisi Neden Bu Kadar Tuttu
6 11 2019 - 12:39
Müge Anlı Nazife Demirel Videosu Hakkında Açıklama Yaptı
4 10 2019 - 13:37
Volkswagen Türkiye’yi Tercih Edince Bulgarlar Çılgına Döndü
4 10 2019 - 12:56
Fatih Terim Devre Arasında Kadar Yeni Bir Onyekuru İstiyor
4 10 2019 - 10:56
Chloe’den Geçtiğimiz Aylarda Boşanan Serdar Ortaç Gizemli Bir Kadınla Yakalandı
4 10 2019 - 10:27
Sosyal Medyada Türkiye’nin Milli Değerlerine Ve Şehitlere Küfürler Yağdıran Çocuk Gözaltına Alındı
3 10 2019 - 21:01