1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sağlığınıza Katkı Sağlayan 6 Baharat
Sağlığınıza Katkı Sağlayan 6 Baharat

Sağlığınıza Katkı Sağlayan 6 Baharat

A+A-

Baharatlar ve kuru otlar, yemeklere lezzet ve hayat katar. Artık araştırma çalışmalarıyla, sağlığa faydaları da eklenince dikkatlerin merkezi haline geldiler.

Sağlık bilincine sahip şefler ve beslenme uzmanları, yağ, tuz veya şeker içermeyen yemeklere lezzet eklemek için tabaklara baharat ve otlar eklemeyi uzun zamandır tavsiye etmektedirler. Bilinen mutfak baharatlarının ve bitkilerin çoğu antioksidanlarda yoğunlaşmıştır. Örneğin, bir çay kaşığı tarçın çayı yarım bardak yaban mersini ve bir bardak nar suyu ile eşdeğer seviyede antioksidanlara sahiptir.

Baharatlar ve otlar vitamin ve minerallerle doludur. Örneğin fesleğen ve maydanoz, yüksek düzeyde C vitamini ve folat seviyesine sahipken, kırmızıbiber ve acı biber vücuttaki A vitaminine dönüştürülen beta karoten bakımından zengindir. İşte gelin sağlığınıza katkı sağlayacak baharatlar neler birlikte bakalım...

Yiyeceklerinize ekleyeceğiniz sağlıklı baharatlar nelerdir?

Özellikle dikkat çeken birkaçını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bu baharatlar, arkasındaki sağlam araştırmalar ve son derece yüksek antioksidan içerikleri nedeniyle seçildi. Ek olarak, bu yedi baharattan yüksek bir fayda sağlamak istiyorsanız önemli olan normal miktarlardan daha fazla miktarlarda tüketmek.

Tarçın

Sağlığınıza Katkı Sağlayan 6 Baharat

Dünyanın en popüler baharatlarından biri olan tarçın, tarçın ağacının kurutulmuş kahverengi kabuğundan gelir ve ardından bir tüpe veya toprağa sarılır. Bu hoş kokulu 100 çeşitten fazla tatlı baharat çeşidi vardır. Tarçın manganez, diyet lifi ve demir içerir, hepsi de vücudumuz için son derece faydalıdır. İki çay kaşığı yaklaşık 12 kaloriye sahiptir.

Faydaları:

  • Pıhtılaşma önleyici: İstenmeyen kan trombosit topaklarının oluşmasını önler.
  • Anti-mikrobiyal: Candida mayası ve patojenik Bacillus cereus dahil olmak üzere mantarların yanı sıra bakteri üremesini de durdurur.
  • Kan Şekeri Kontrolü: Aralık 2003'te, “Diyabet Bakımı” dergisinde yer alan bir araştırma, günde 1-6 gram tarçın, tip 2 diyabetli hastalarda kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde azalttığını gösterdi. Ek olarak çalışma, tarçın, trigliserit, LDL kolesterol ve toplam kolesterol seviyelerini azalttığını göstermiştir. Bir dizi çalışma, günde bir çay kaşığının yarısı kadarının, insüline bağımlı olmayan (tip-2) diyabetli bireylerin insüline yanıtlarını geliştirmelerine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ve yakın zamanda yapılan bir başka çalışma, tarçın almanın, şekeri yüksek yiyecekler yerken bile kan şekerini dengeleyebileceğini göstermektedir.
  • Antioksidan Aktivite: Tarçın, yaşlanma karşıtı antioksidanlarda en yüksek baharatlardan biridir. “Beslenme Dergisi”ndeki Norveçli bir araştırma, baharat kategorisindeki en yüksek antioksidanlar arasında olabileceğini gösteriyor.
  • Beyin Artırma İşlevi: Bilişsel işlevi geliştirebilir.

Zerdeçal

Sağlığınıza Katkı Sağlayan 6 Baharat

Bu parlak sarı baharat, genellikle toz halinde bulunur. Zerdeçal sağlık yararları söz konusu olduğunda tüm baharatlar listesinde başında gelir. Tümör büyümesini engellediği ve romatoid artrit ve kistik fibrozun tedavisine yardımcı olduğu söylenen güçlü antioksidan ve antienflamatuvar kurkumin konsantrasyonları içerir. Ek olarak, kurkumin, düşük lösemi riski, gelişmiş karaciğer fonksiyonu ve hatta Alzheimer hastalığına karşı korunma ile de ilişkilendirilmiştir.

Zerdeçal, kalsiyum, magnezyum, diyet lifi, B6 vitamini, demir, potasyum ve manganez içerir. İki çay kaşığı 16 kaloriye sahiptir.

Faydaları:

- Antioksidan: Zerdeçalda sarı pigment olan yüksek kurkumin seviyeleri kanser hücrelerinin büyümesini engeller. Diğer pek çok baharattan daha fazla çalışıldığı ve prostat kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı ve kansere neden olan genlerin aktivasyonunu önlediği gösterilmiştir. “Curcumin'in tümörijenezi [tümör büyümesi] kontrol eden ana şalteri kapattığını bulduk. Çalışmalarımız, kurkuminin cilt kanserine ve meme kanseri metastazına karşı çalıştığını göstermektedir , ”diyor Texas MD Anderson Kanser Merkezi'nde kanser ilacı profesörü.

- Antienflamatuar: Zerdeçalda bulunan antioksidanlar eklem iltihabı ve hasarından sorumlu serbest radikallerle savaşıyor.

- Alzheimer Hastalığı: UCLA'da yapılan son araştırmalar, düşük dozlarda kurkumin içeren yiyeceklerin tüketilmesinin, farelerin beyinlerinde Alzheimer benzeri plak birikimini yüzde 50 oranında azalttığını göstermektedir.

Zencefil

Sağlığınıza Katkı Sağlayan 6 Baharat

Zencefil iyi bir potasyum kaynağıdır. Bir çay kaşığı zencefil kökü yaklaşık 20 kaloriye sahiptir. Bu sizi şaşırtabilir ama bir çay kaşığı zencefil bir bardak ıspanakla aynı antioksidan seviyesine sahiptir. Öğütülmüş zencefil hem tatlı hem de tuzlu yiyeceklerde kullanılabilir.

Faydaları:

  • Gastrointestinal Rölyef: Zencefildeki bazı özellikler reçetesiz tedaviler kadar etkili bir şekilde hareket hastalıklarını kolaylaştırıyor gibi görünmektedir. Kusma ve mide ülseri oluşumunu engellediği ve mide bulantısı ile mücadele etme özelliklerinin kemoterapinin yan etkileri olan insanlar için de yararlı olabileceği gösterilmiştir.
  • Anti-enflamatuar: İnflamasyonun, kardiyovasküler hastalık, kanser, Alzheimer ve artritte katkıda bulunan bir faktör olduğuna inanılmaktadır. Zencefilde bulunan bileşikler olan Gingerol'lerin kanı incelttikleri ve aspirin gibi ağrıları azaltmaya yardımcı oldukları söylenir. Miami Üniversitesi'ndeki araştırmalar, zencefil alan diz osteoartriti olan hastaların, almayanlardan daha az acı çektiğini göstermiştir.
  • Antioksidan: “Amerikan Klinik Beslenme Dergisi”ndeki bir rapora göre, zencefil çeşitli çalışmalarda en yüksek antioksidan içeriğine sahip bitkilerden biri olarak tanımlanmıştır.

Kekik

Sağlığınıza Katkı Sağlayan 6 Baharat

Bu anti-bakteriyel bitki, tüm bitkilerin en yüksek antioksidan sayısına sahiptir. Bir çay kaşığı, üç bardak doğranmış brokoli kadar antioksidan gücüne sahiptir (ancak brokoli yemeyi bırakmayın oldukça yüksek başka faydaları vardır)

Dilimli domates, bir tutam kekik, biber ve sızma zeytinyağı yağı ile olağanüstü güzel ve lezzetli olur.

Paprika Biber

Sağlığınıza Katkı Sağlayan 6 Baharat

Paprika biber, beta-karoten bakımından zengindir. Metabolizmanın arttırılması, doygunluğun arttırılması ve potansiyel olarak yağ yakımının uyarılması için umut veriyor.

Biberiye

Sağlığınıza Katkı Sağlayan 6 Baharat

Yaşlanmayı yavaşlatmaya yardımcı olabilecek Büyük Üç Akdeniz bitkilerinden biridir. Birçok kronik hastalık için tetikleyici ve dolaylı risk faktörü olabilecek vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

Taze olan çeşitlerini tüketmeniz gerekmez. Kurutulmuş olanların, antioksidanlar bakımından taze olandan daha fazla avantaja sahiptir, çünkü kurutma suyu uzaklaştırır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.