Nedir?

Safran Bitkisi Nedir? Nerelerde Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Safran yemeklerde baharat olarak kullanılabildiği gibi, demleme yöntemiyle çay olarak ta içilebilir. Özellikle güzel kokusu ve verdiği muhteşem tat ile tercih edilmektedir. Safran ülkemizde de yetişmesine rağmen, daha çok İran, Fransa, İtalya ve İspanya gibi ülkelerde sıkça görülür. Dünya genelinde 1 yılda yaklaşık 300 ton safran üretilmektedir. 1 kilo safran fiyatı kalitesine göre 1.000-10.000 dolar arasında değişmektedir.

Sadece 100 gram safran elde edilebilmesi için 15 bin çiçek üzerinde bulunan 45 bin tepeciğin (her bir çiçekte 3 tepecik bulunur)  toplanması gerekir. Zaten asıl kullanılan yer çiçeğin tepecik kısmıdır. İşte safranın asıl pahalı olmasının nedeni budur. Zaten piyasada genelde çok küçük gramajlı paketler halinde satıldığını görebilirsiniz.

Safran Nedir?

Bu saydığımız faydalar tedavi edici amaçlı kullanılmamalıdır, herhangi bir hastalığınız var ise öncelikle doktorunuza görünmeli ve gerekli tedaviye doktorunuz vasıtası ile başlamalısınız.

Safranın Zararları Nelerdir?

Safran birçok probleme iyi geldiği gibi tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Örneğin hamile iseniz ve düzenli ilaç kullandığınız bildiğiniz bir hastalığınız var ise safranı kullanmadan önce doktorunuzla danışmalısınız. Hamilelere safran kullanımı önerilmemektedir. Ayrıca astım hastalarının da safrana karşı alerjileri olduğu yapılan araştırmalar arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu