Safra Kesesi Ne İşe Yarar? Safra Kesesi Hastalıkları Hakkında Her Şey

NAVİGASYONSafra kesesi ne işe yarar?Safra kesesi hastalıkları Safra kesesi taşıSafra kesesi çamuruSafra kesesi iltihabı (kolesitit)     Safra kesesi kanseriAkut pankreatitTıkanma sarılığıSafra kesesi taşı belirtileri nelerdir?Safra taşı kimlerde olur?Safra kesesi taşı ameliyatı Safra kesesi ameliyatı sonrası beslenme nasıl olmalı? Safra kesesi, karaciğer tarafından üretilen bir salgıdır. Temel görevi, besinlerin ince bağırsak tarafından emilmesini sağlamaktadır. Safra kesesinde oluşan hastalık […]

28.11.2018 - 19:19
28.11.2018 - 19:45
Yorum Yap
6 dk okuma süresi

Safra kesesi, karaciğer tarafından üretilen bir salgıdır. Temel görevi, besinlerin ince bağırsak tarafından emilmesini sağlamaktadır. Safra kesesinde oluşan hastalık sonucu, kişi de en sık görülen belirti ağrıdır. Safra kesesi hastalıkları ve tedavi yöntemleri hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Safra kesesi ne işe yarar?

Safra, vitaminlerin ince bağırsak tarafından vücuda alınmasını sağlayan bir salgıdır. Karaciğer tarafından üretilmekte olup, zararlı maddelerin vücuttan atımında da görev alır. Temel görevi, yağlı besinlerin emilimini sağlamaktır.. Karnın sağ üst kısmında bulunan safra kesesi, karaciğerin alt kısmına yapışıktır. 50 ml hacme sahip bu kese, gerekliği olduğu durumlarda karaciğer tarafından 6 kat kadar arttırılabilir. Safra kesesi iltihabı  durumunda, vücuttan alınması gerekmektedir. Safra kesesinin görevi, ana safra kanalı ile gerçekleştirilebildiği için; alınması durumunda, hayati fonksiyon bakımından herhangi bir risk taşımamaktadır.

Karnın sağ üst kısmında bulunan safra kesesi, karaciğerin alt kısmına yapışıktır.

Karnın sağ üst kısmında bulunan safra kesesi, karaciğerin alt kısmına yapışıktır.

Safra kesesi hastalıkları 

Safra kesesinde, enfeksiyona bağlı olarak iltihaplanma ve taş oluşumu gibi hastalıklar görülebilmektedir. Kesede oluşabilen hastalıklar ve nedenleri şunlardır;

Safra kesesi taşı

Safra kesesi taşı, safra kanalı ve safranın her bölgesinde oluşabilen irili ufaklı taşlardır. Sindirim sıvılarının birikimi sonucu, zamanla taş oluşumuna rastlanır. Cerrahi operasyonla  alınmaktadır. Kişi de ağrıya neden olmakla birilikte herhangi bir belirti göstermeyebilir.

Safra kesesi çamuru

Kolesterol bileşenleri safra tarafından çözülemedi zaman, safra kesesinde çamur oluşumu gerçekleşmektedir. Bu durum genellikle, hızlı şekilde zayıflamak isteyen kişilerin, uzun süre aç kalması sonucu meydana gelmektedir.

Safra kesesi iltihabı (kolesitit)     

Safra kesesi kanalının tıkanması sonucu, kesede  bulunan safra vücuttan atılamaz. Bu durumda safra şişer ve bölgede enfeksiyon oluşur. Safra kesesi olarak bilinen bu hastalık “akut kolesitit” olarak da adlandırılmaktadır.

Safra taşı,kaşıntıya neden olabilir.

Safra taşı, kaşıntıya neden olabilir.

Safra kesesi kanseri

Safra kesesi taşı oluşumu sık görülen bir durumdur. Bunun yanı sıra, safra kesesinde tümör oluşumu da yaygın görülen bir hastalıktır. Safra kesesinde oluşan bir aksaklık sonucu, bu kese görevini yerine getiremeyebilir. Ancak bu durum, vücutta belirti göstermeyebilir. Bu yüzden, doktorlar, safrada oluşan kanser hastalığının teşhisinde gecikebilirler. 60 yaş üzeri kişilerde görülen bu kanser çeşidi, hızlı ilerlediği için erken teşhis ve tedavi önem taşımaktadır.

Akut pankreatit

Daha küçük taşlar, pankreas kanalında birikirler. Bu durumda, pankreasın enfeksiyon kapmasına neden olur. 40 yaşını geçmiş kişilerde, taş oluşumu riski daha fazladır. Östrojen hormonuna ve doğuma bağlı olarak, kadınlarda görülme oranı daha fazladır.

Tıkanma sarılığı

Safra kesesi kanalındaki taşlar, 12 parmak bağırsağına bağlantılı olan bölümü tıkarlar. Bunun sonucu, kese içerisindeki safra vücuttan atılamaz. Bu durum, karaciğerde bulunan safra yollarındaki basıncı arttırarak, karaciğerin kanı iyi süzmemesine neden olur. İyi süzülemeyen maddeler kanda birikerek, bilirubin oranını yükseltir.

Safra kesesi taşı, irili ufaklı boyutlardadır.

Safra kesesi taşı, irili ufaklı boyutlardadır.

Safra kesesi taşı belirtileri nelerdir?

Safrada oluşan taşlar, kişi de belirtilere yol açıyorsa ameliyat ile alınması gerekmektedir. Küçük boyutlu taşlar, belirti göstermediğinden anlaşılmaz. Sağlık açısından riskli bir durum değildir. Safra kesesi taşı belirtileri şunlardır;

 1. Sağ omuz bölgesinde ağrı oluşumu,
 2. Mide bulantısı,
 3. Karın bölgesinde ani ağrılar,
 4. Karnı sağ üst kısmında şiddetli ağrılar,
 5. Bel ağrısı,
 6. Kaşıntı.

Taşın neden olduğu ağrıların, büyüklüğüne göre şiddeti değişmektedir. Ağrılar; minimum 1 dakika, maksimum 1 saat kadar sürebilir.

Safra taşı kimlerde olur?

 • 40 yaş üzeri kişilerde risk daha fazladır.
 • Doğum sonrası kadınlarda görülme oranı daha fazladır.
 • Kilolu kişilerde hızla oluşabilmektedir.
 • Kadınlarda oluşma riski daha fazladır.
Açık ya da kapalı olarak yapılabilen bu ameliyat, ortalama 1.5 saat sürmektedir.

Açık ya da kapalı olarak yapılabilen bu ameliyat, ortalama 1.5 saat sürmektedir.

Safra kesesi taşı ameliyatı 

Hazır gıda tüketimi safrada taş oluşumunu arttırmaktadır. Büyük boyuttaki taşlar, kişi de ağrılara neden olur. Taşın alınmaması durumunda, enfeksiyon sonucu iltihaplanmaya ve tümör oluşumuna neden olmaktadır. Bu nedenle, taşın en kısa sürede ameliyat ile alınması gerekmektedir. Açık ameliyat yapıldığında, kesinin iyileşmesi çok sancılı bir süreçtir. Hatta bu iyileşme sürecinde, kişinin enfeksiyon kapma riski çok fazladır. Bu nedenle, safra kesesi ameliyatında kapalı ameliyat tercih edilmektedir. Kapalı ameliyatta, hastaya yapılan işlemler net olarak görülebilmektedir. Bu ameliyat esnasında, safra kesesi tamamıyla alınmaktadır. Çünkü, sadece taşların alınması yöntemi bulunmamaktadır. Safra kesesinin alınması, sağlık açısından herhangi bir sorun yaratmamaktadır. Açık ya da kapalı olarak yapılabilen bu ameliyat, ortalama 1.5 saat sürmektedir. Kişi 1 gün süreyle hastanede kaldıktan sonra, evinde istirahat edebilir. Hasta 5 hafta sonra tamamen iyileşme göstermektedir. 

Safra kesesi ameliyatı sonrası beslenme nasıl olmalı?

Safra kesesi ameliyatı geçiren bir hastanın, beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Bağırsakların çalışma düzeninin oturduğuna emin olmak için, gaz oluşumu beklenmelidir. Bağırsak hareketleri normale dönene kadar, ağız yoluyla beslenme sakıncalıdır.  Bunlar;

 • Yağlı yiyecekler ve hazır gıda tüketilmemeli,
 • Kuruyemişlerden uzak durulmalı,
 • Çikolata ve cips gibi atıştırmalıklar tüketilmemeli,
 • Hamur işleri gibi sindirimi zor besinler yenmemeli,
 • Acı ve yoğun baharatlar tüketilmemeli,
 • Gazlı ve sıcak içecekler tüketilmemeli,
 • Turşu ve sirke gibi asitli gıdalardan uzak durulmalı.
Safra kesesi taşı, mide bulantısı ve ağrılara neden olmaktadır.

Safra kesesi taşı, mide bulantısı ve ağrılara neden olmaktadır.

5 haftalık iyileşme süresi boyunca hasta beslenmesine dikkat etmelidir. Bağırsak hareketleri normale döndükten sonra hasta ağızdan besin alabilmektedir. Bunlar;

 • Açık çay, ayran ve ıhlamur gibi içecekler tüketilir,
 • Tavuk göğsü ve reçel tüketilebilir,
 • Domates çorbası ve şehriye çorbaları içilebilir,
 • Nane, tarçın ve kekik baharatları kullanılabilir,
 • Meyveler kabuksuz halde yenebilir.
 • Acı besinler tüketilmemelidir.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.memorial.com.tr[/su_spoiler] [/su_accordion]

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim