Şadok (Ağaç Kavunu) Nasıl Tüketilir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

NAVİGASYONŞadok (Ağaç Kavunu) Nedir?Şadok (Ağaç Kavunu) Nerede Yetişir?Şadok (Ağaç Kavunu) Faydaları Nelerdir?Şadok (Ağaç Kavunu) Zararları Nelerdir?Şadok (Ağaç Kavunu) Nasıl Tüketilir? Şadok (Ağaç Kavunu), turunçgiller ailesinden olan ağaçta yetişen bir meyvedir. Ortalama 3 kilo ağırlığa ulaşabilen bu meyve, bazı zamanlar 4 kiloya kadar ulaşabilmektedir. Kokulu ve kalın kabuklu olup, yeterli olgunluğa ulaştıktan sonra kendiliğinden ağaçtan düşmektedir. […]

09.01.2019 - 18:13
09.01.2019 - 18:23
Yorum Yap
5 dk okuma süresi

Şadok (Ağaç Kavunu), turunçgiller ailesinden olan ağaçta yetişen bir meyvedir. Ortalama 3 kilo ağırlığa ulaşabilen bu meyve, bazı zamanlar 4 kiloya kadar ulaşabilmektedir. Kokulu ve kalın kabuklu olup, yeterli olgunluğa ulaştıktan sonra kendiliğinden ağaçtan düşmektedir. Bu bitki, 3 yaşından sonra meyve vermeye başlamaktadır. Her ne kadar görüntü olarak kavunu andırsa da tat olarak greyfurt meyvesine benzemektedir. Çeşitli isimlerle bilinen bu meyvenin, vücuda çeşitli yararları olduğu kadar, fazla tüketildiğinde zararları da görülebilmektedir. Bu yazımızda Ağaç kavununun tüketimi, faydaları ve zararları hakkında bilgiler vereceğiz.

Görüntüsü ile limonu da andırmaktadır.

Görüntüsü ile limonu da andırmaktadır.

Şadok (Ağaç Kavunu) Nedir?

Şadok (Ağaç Kavunu), görüntüsü kavuna benzeyen bir meyvedir. Ancak ağaçta yetişmesi ile görenleri şaşırtmaktadır. Yetiştirilme süreci ve aroması ile dikkat çeken bu meyvenin bazı türleri pürüzlü bir dış yüzeye sahiptir. Bu görüntüsü ile limonu da andırmaktadır. Dikildikten sonra ürün verebilmesi için ortalama 3 yıl kadar beklenmesi gerekmektedir. Ancak içerdiği zengin vitamin ve mineraller, yetiştirme süresinin uzun olmasının önemini ortadan kaldırmaktadır. Çin greyfurtu ve pomelo gibi isimlere de sahip olan bu egzotik meyve, doğru koşullarda yetiştirildiğinde ağırlığı 4 kiloyu bulabilmektedir.

Şadok (Ağaç Kavunu), görüntüsü kavuna benzeyen bir meyvedir.

Şadok (Ağaç Kavunu), görüntüsü kavuna benzeyen bir meyvedir.

Şadok (Ağaç Kavunu) Nerede Yetişir?

Şadok (Ağaç Kavunu) dünyada yaygın olarak tüketilen bir meyve olup, özellikle Amerika ve Hindistan ülkelerinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Tropik bir bitki olduğundan Kuzey Amerika iklimi, şadok için elverişli değildir. Ülkemizde ise, Akdeniz ve Egede yetiştiriciliği yapılmakta olup, nadiren de olsa Doğu Akdeniz bölgesinde görülmektedir. Son dönemlerde adından sıkça söz ettiren şadok, manavlarda ve büyük marketlerde satılmaktadır.

 • Bazı bölgelerde bulunmamasına rağmen, organik ürün satan siteler vasıtasıyla temin edilebilen bir meyvedir. Ancak internet üzerinden alımlarda, sitenin güvenilir olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
Ülkemizde ise, Akdeniz ve Egede yetiştiriciliği yapılmakta olup, nadiren de olsa Doğu Akdeniz bölgesinde görülmektedir.

Ülkemizde ise, Akdeniz ve Egede yetiştiriciliği yapılmakta olup, nadiren de olsa Doğu Akdeniz bölgesinde görülmektedir.

Şadok (Ağaç Kavunu) Faydaları Nelerdir?

Şadok (Ağaç Kavunu), görüş itibariyle hem kavunu hem de limonu andıran egzotik bir meyvedir. Ancak tat açısından bu meyvelere benzemeyen şadok, greyfurt gibi acı bir aromaya sahiptir. Sık tüketilmesinde ki asıl neden ise, pomelo meyvesinin sağladığı faydalardır. Bu meyvenin yararları aşağıda sıralanmaktadır.

 1. Yüksek antioksidan içerdiği için, savunma sistemini güçlendirmektedir. Bu sayede vücudu mikroplara karşı korumaktadır.
 2. Kabuğu, ağız kokusunun önlenmesi için etkilidir.
 3. Bazı araştırmalar sonucunda, kokusunun migren gibi kronik hastalıkların etkilerini azalttığı görülmektedir.
 4. Mide hazımsızlığına ve hazımsızlık sonucu oluşan mide yanması ve şişkinliğe iyi gelmektedir.
 5. Nefes darlığı yaşayan kişilerde tedavi edici özelliği bulunmaktadır.
 6. Kalp hastalıkları riskinin azaltılmasında etkili bir meyvedir.
 7. Bağırsağın işleyişini düzenlediği için, kabızlık sorununu ortadan kaldırmaktadır.
Meyvenin çok kalın bir kabuğu olduğu için, bıçak ile kesilmesi gerekmektedir.

Meyvenin çok kalın bir kabuğu olduğu için, bıçak ile kesilmesi gerekmektedir.

Şadok (Ağaç Kavunu) Zararları Nelerdir?

Egzotik bir meyve olan Şadok (Ağaç Kavunu) fazla tüketildiği zaman, bir takım yan etkiler sonucu, vücudun işleyişinde aksaklıklar meydana gelebilmektedir. Bunlar;

 • Gebelik dönemindeki kadınların kullanmaları önerilen bir meyve değildir. İçerdiği yoğun vitamin ve mineral nedeniyle, gebelikte görülen hormonal değişikliklerin artmasına neden olmakta ve bebek gelişimine olumsuz etki edebilmektedir.
 • Hamilelik sürecinde tüketilmesi sonucu düşük ve erken doğum riskini arttırmaktadır.
 • Midede kramp oluşumuna neden olmaktadır.
 • Mide şişkinliğinin görülmesine yol açmaktadır.
 • Çok asitli bir meyve olduğundan, midenin hassaslaşmasına ve ülsere neden olabilmektedir.
 • Sulu bir meyve olduğundan kanın sulanmasını sağlanmaktadır. Bu nedenle, kan sulandırıcı özellikte ilaçlar kullananların, böbrek hastalarının ya da kronik bir hastalığı olan kişilerin kesinlikle kullanmamaları gerekmektedir.
 • Güçlü etkileri olan bir meyve olduğundan, aşırı tüketilmesi sonucunda bağırsak hastalıklarının oluşumuna neden olmaktadır. Böyle bir durumda doktora gidilmesi kişinin sağlığı açısından önem arz etmektedir.
 • Özellikle diyet uygulamalarında tercih edilen bu meyvenin tüketilmeden evvel bir uzmana danışılması gerekmektedir. Aksi halde zayıflama uygulamasında, kişinin sağlığı bozulabilmektedir.

Her meyve ve sebzenin kendine has çeşitli özellikleri bulunmaktadır. Düzenli vücut işleyişinin sağlanması için gerekli olan bu besinlerde, tüketim şekline ve miktarına dikkat edilmesi gerektiğinin unutulmaması önemli bir noktadır.

Çeşitli tatlı yapımlarında da (turta,pasta gibi) tercih edilmektedir.

Çeşitli tatlı yapımlarında da (turta,pasta gibi) tercih edilmektedir.

Şadok (Ağaç Kavunu) Nasıl Tüketilir?

Şadok (Ağaç Kavunu) meyvesi çeşitli şekillerde tüketilebilmektedir. Bunlar;

 • Taze şekilde tüketilebilmektedir.
 • Meyve salatasına katılarak yenebilmektedir.
 • Marmelat ya da reçel olarak tüketilebilmektedir. Bu meyve acı olduğundan, reçel yapmadan evvel, ağaç kavunu meyvesi bir kaç kere kaynatılıp acısı alınabilmektedir.
 • Kuru yaprağı kaynatılarak bitki çayı yapılabilmektedir.
 • Suyunu sıkılarak tek halde, ya da diğer meyvelerle karıştırılarak meyve suyu şeklinde tüketilebilmektedir.
 • Meyvenin kuru hali, kıyafet dolaplarında hem hoş koku vermesi hem de güvelere karşı kıyafetleri koruması amacıyla da kullanılabilmektedir.
 • Çeşitli tatlı yapımlarında da (turta,pasta gibi) tercih edilmektedir.

Meyvenin çok kalın bir kabuğu olduğu için, bıçak ile kesilmesi gerekmektedir. Sık sık ağız kokusu yaşayan kişiler, meyve kabuğunu çiğneyerek, bu sorunu ortadan kaldırabilirler. Ancak kabuğunun çiğnendikten sonra yutulmaması gerekmektedir.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.medicalpark.com
 • www.acibadem.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim