Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Saçlar Nasıl Uzar ve Gürleşir? Saç Uzamasını Destekleyen 10 Gıda

Eklenme:
 Saçlar Nasıl Uzar ve Gürleşir? Saç Uzamasını Destekleyen 10 Gıda

Sağlıklı saçlara sahip olmak herkes için önemlidir, ancak birçok kişi beslenmenin saç büyümesi üzerinde önemli bir etkisi olabileceğini bilmiyor. Birçok gıda saç uzamasını teşvik etmeye yardımcı olabilir. Somon, kabak çekirdeği, avokado, narenciye meyveleri, yapraklı sebzeler, istiridye, yumurta ve tatlı patates örnekler arasında.

Saçlar Nasıl Hızlı Uzar?

Çocukluk ve gençlik dönemlerinde saçlar hep sağlıklı kalacak sanırız. Hatta gidip saç kestirmek için ne sıklıkta para harcadığınız konusunda bile sinirlenebilirsiniz. Ancak yıllar geçtikçe, saçlar daha fazla gerginlik ve strese katlanmak zorundadır. Bazı insanlar erkek tipi kellikten muzdaripken, bazıları da basitçe bir fırçalamada dahi kırılan ve zayıf çıkan saçlara sahiptir. Saç sağlığı ayrıca bazı beslenme yetersizlikleri, hormonal dengesizlikler, hamilelik, kemoterapi, kalıtım, ilaç kullanımı, stres düzeyleri, otoimmün hastalıklar ve onlarca diğer periferik hastalıktan da etkilenebilir. Kısacası, çoğu kişi artık saçlarının her zaman dolgun ve sağlıklı görünmediğini anlamıştır. Saç dökülmesinin bazı nedenleri engellenemese de, saç sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri saç dostu bir beslenme tarzı uyguladığınızdan emin olmaktır.

Şimdi saçların uzamasını destekleyen bazı yiyeceklere daha yakından bakalım.

Saç Büyümesini Teşvik Eden Gıdalar

Saç uzamasını teşvik eden yiyecekler arasında somon, kabak çekirdeği, avokado, narenciye, yapraklı sebzeler, istiridye, yumurta ve tatlı patates yer alır. Bu yiyecekler aynı zamanda saç dökülmesini de önler, saç ve saç derisine önemli besinler sağlar.

Çilek

C vitamini ve diğer antioksidanlar bakımından yüksek olan meyveler, saç deriniz üzerinde açıklıklar görmeye başlarsanız, saç büyümesini teşvik etmek için mükemmel yiyeceklerdir. C vitamini, saçın gücü ve dayanıklılığında kilit rol oynayan kollajen üretiminde önemli bir bileşendir. Saç, kollajenden oluşan koruyucu bir kabukla kaplıdır, eksikliğinde saç kırılmaya daha meyillidir. Saçlarınızın sağlıklı kalabilmesi için uygun kolajen seviyenizin iyi olmasını sağlamak istiyorsanız, C vitamini bakımından çok zengin oldukları için beslenmenize çilek, yaban mersini ve narenciye gibi meyveleri dâhil edin.

Badem

İnsanların sıklıkla göz ardı ettiği saç ve saç derisine en çok zarar veren unsurlardan biri de güneş. Saç derisi güneş ışınlarından olumsuz etkilendiğinde, yeni saç üretimine de zarar verebilir. Badem, E vitaminine çok yüksek seviyede sahip olması nedeniyle, güneşin zararlı ışınlarından korunmak için iyi bir önlemdir. Bu vitamin, cilt koruma ve saç folikülleri oksidatif strese ve hasara aynı zamanda saç tellerinin gücü ve görünüşüne katkı yapmakta olan keratin üretimini destekler. Badem, ayçiçeği tohumu ve çam fıstığı E vitaminin diğer bir kaç kaynağıdır.

Keten tohumu

Saçınıza uygun şekilde bakmadığınız zaman, kırılgan, kıvrımlı olabilir ve taranması daha zordur, bu da saç dökülmesinin artma ihtimaline neden olur. Saç derinizdeki doğal, sağlıklı yağların seviyesini artırmak ve oksidatif stresi önlemek istiyorsanız, omega-3 yağ asitleri yardımcı olabilir. Saçınızın dokusunu geliştirmek hem sağlık hem de estetik için önemlidir. Keten tohumundaki yüksek yağ asitleri bu sorunlar için lezzetli ve basit bir çaredir.

Fasulye

Fasulye dolaşımın önemli bir parçası olan zengin bir demir kaynağıdır. Saç derisine ve diğer ekstremitelere akan yeterince oksijenli kan varsa, saç büyümesi uyarılır ve korunur. Düzenli veya günlük olarak beslenmenize fasulye eklerseniz, saçınızın gücünü önemli ölçüde artırabilir ve saç dökülmesini önleyebilirsiniz.

Yeşil Yapraklı sebzeler

Muhtemelen daha önce metilsülfonilmetan kelimesini duymamışsınızdır, ancak saçınızın sağlık ve büyüme düzeninde büyük rol oynar. Bu bileşik için bir başka kelime, keratin gelişimi için gerekli olan organik sülfürdür. Keratin saç tellerinizde temel yapı taşı proteinidir, bu nedenle yeşil yapraklı sebzelerden elde edebileceğiniz bir MSM kaynağı olmadan saç büyümesi temelde imkânsızdır.

İstiridye

Saç dökülmesinin yaygın olarak bilinen bir nedeni, saç derisi sağlığı ve saç kuvveti için ayrılmaz bir mineral olduğundan çinko eksikliğidir. Neyse ki, beslenmenize haftada bir bile olsa istiridye eklerseniz, saçınızın kesinlikle sağlıklı ve güçlü kalmasını sağlayacak gerekli çinko miktarını alacaksanız.

Avokado

Saç uzamasını teşvik etmek ve saç derisindeki oksidatif stresi önlemek istiyorsanız, beslenmenize avokado eklemek harika bir seçimdir. Bu lezzetli meyve, saç köklerinin sağlığı için önemli olan omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Topikal olarak avokadoyu saçınıza uygulayabilirsiniz ve saçınızın parlak görünmesi ve daha hızlı büyümesi için saç derisine saç maskesi olarak uygulayabilirsiniz.

Somon

Saçlarınız yağlanmaya başladığında, çok sinir bozucu olabilir, ancak saçtaki doğal asitler olmadan daha az korunur ve hasara meyillidir. Somon, saçı kaplayan ve ışıldamaya devam edebilmesini sağlayan omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir.

Yumurta

Beslenmenizde protein olmazsa, vücudunuzdaki çoğu organ sağlıksız hale gelecektir ve aynısı saçlar için de geçerlidir! Yumurta sadece protein kaynağı değildir, ayrıca içerisindeki B vitamini ile saç derisi sağlığını da geliştirir. Kahvaltılarınıza haftada birkaç kez yumurta eklemek, biyotin seviyesini yükseltir ve saçlarınızın düzenli ve eşit şekilde büyümesini sağlar.

Su

Su, saç uzaması da dâhil olmak üzere her bedensel işlemin önemli bir parçasıdır. Saçın dörtte biri sudan oluşur, ancak uygun hidrasyon olmadan büyüme yavaşlar ve saçlar zayıflayabilir. Su, saçın ipeksi ve parlak görünmesinin yanı sıra esnek ve sağlıklı görünmesini de sağlar. Her gün önerilen su miktarı 8-10 bardaktır, bu da saçlarınızı sağlıklı tutmak için gereklidir.

 


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
2020 Yılının Kış Moda Makyaj Trendleri
25 12 2019 - 20:41
Kadınlarda Saç Rengi Nasıl Açılır?
10 12 2019 - 16:45
Peeling Nedir? Evde Doğal Yollarla Nasıl Peeling Yapılır?
11 11 2019 - 23:51
Kusursuz bir yüz için ihtiyacınız olan 5 cilt bakım tavsiyesi
10 09 2019 - 14:40
Küçük yöntemlerle günlük yaşantınızda uygulayabileceğiniz, sizi daha sağlıklı kılacak 4 tavsiye
3 08 2019 - 13:29
Saçlarınızı geri kazanabileceğiniz 3 etkili saç çıkarma yöntemi
1 08 2019 - 16:53
Yorum Yap