Saçkıran Nedir Tedavi Çeşitleri Nelerdir?

Saçkıran Nedir Tedavi Çeşitleri Nelerdir?

Yazar :

24 Nisan 2018 2 dk okuma süresi
PUAN VERMEK İSTERMİSİN? :)
Çok KötüKötüOrtaÇok İyiMükemmel Henüz Puan Verilmemiş :(
Loading...

Saçkıran nedir diye soracak olursak mantarların sebep olduğu ciltte görülen saç dökülme hastalığıdır. Sinsi bir şekilde hareket eder ve kendini hemen belli etmez. Saçkıran sadece saç dökülmesi değil sakal dökülmesine de sebep olur. Sinsice hareket ederek kendine yer edinir ve bir anda genelde bulunduğu bölgede yuvarlak alanlar oluşturarak dökülmeler meydana getirir.

Kaşıntı, yanma, ağrı ve bunun gibi durumlar saçkıran hastalığı oluştuğunda gerçekleşmez. Bundan dolayı fark edilmesi biraz güçtür. Ayna karşısında saçınızı net görebildiğiniz yerlerde oluşursa erken zamanda fark edebilirsiniz. Görmenizin zor olduğu bölgelerde gerçekleşirse kuaförünüz ya da dostlarınız sizden önce fark edeceklerdir.

Saçkıran Bulaşıcı Mıdır?

Saçkıran grip gibi bulaşıcılık göstermez. Fakat hasta olan kişinin tırnak makası, tarak gibi kişisel eşyalarını kullanırsanız mantar geçiş yapar. Hastalığın oluştuğu bölgeyi ellemek de mantarın hastalıklı vücuttan sağlıklı vücuda geçişini hızlandırır.

Saçkıran Neden Oluşur?

Saçkıran hastalığı bağışıklık sistemi ile ilgili bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi hücreleri yabancı ve zararlı görerek onları yok etmeye çalışır. Lenfosit adı verilen hücreler bağışıklık sisteminin savaş açması sonucunda sitokin maddesi salgılar ve o bölgedeki kıl ve saçların dökülmesine neden olur. Yeme alışkanlıklarının etkisinin olmadığı bu hastalık kimi insanlarda üzüntü ve stres durumlarında ortaya çıkabilir.

Saçkıran bulunduğu bölgede saç ve kılları döktükten sonra genişlemeye başlar. Zaman geçtikçe beyaz ya da gri tonlarına sahip tüyler çıkmaya başlar ve bu kısa bir süre içerisinde olmaz. Peki saçkıran tedavi yöntemleri nelerdir ve doğal yöntemler tamamen iyileşmeyi sağlar mı?

Saçkıran Tedavi Yöntemleri

Kortizon İğne Tedavisi

Kortizon iğne tedavisi %80 oranı ile başarı göstermektedir. Kortizon iğnesi dökülmenin olduğu yerlere küçük küçük enjekte edilerek uygulanır. Hiçbir şekilde 1 ampulden fazla kortizon enjekte edilmez. Alanın büyük olması durumda ilaç sulandırarak kullanılır. Uzman doktorlar tarafından uygulanan kortizon iğne tedavisi sonucunda tansiyon yükselmesi, aşırı kilo alma gibi yan etkiler görülmektedir. Uygulanılan bölgede cilt incelebilir ve çukurluklar kalabilir.

Saçkıran Sarımsak Tedavisi

Saçkıran sarımsak tedavisi doğal bir tedavi çeşidi olduğu için hastalıkla karşılaştığınız zaman ilaçların yan etkisine maruz kalmamak için uygulayacağınız ilk yöntem olmalıdır ve etkisini görebilmek için en az 2 ay boyunca uygulamanız gerekmektedir. Başarı oranı kortizon iğne tedavisi kadar yüksek değildir. %50 oranda etki gösteren sarımsak tedavisi sarımsağın ortadan kesildikten sonra hastalıklı bölgeye sürülmesi ile yapılır. Günde bir kere uygulanarak gerçekleştirilen bu yöntemin amacı kan akışını hızlandırmak ve damarların genişlemesini sağlamaktır.

Bu İçeriği Aktif Kaynak Göstermek Koşulu İle Paylaşabilirsiniz. Hiçbir İçerik Aktif URL Verilmeden Kopyalanamaz! Lütfen Dikkate Alınız.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir.. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır "İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır"