Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Saç Kabarması Nedenleri, Doğal Çözüm Önerileri

Son Güncelleme:
 Saç Kabarması Nedenleri, Doğal Çözüm Önerileri

Saçlarının kabarmasından şikayetçi olanlar için öncelikle saçların neden kabardığını tespit etmek ve sorunu çözmek gerekiyor. Ayrıca doğal ürünler içerisinde bulunan birtakım besleyici içerikler saçların doğal yollardan nemini kazanmasını ve rahatsız eden kabarıklığın önlenmesini sağlıyor. Siz de saç kabarması için doğal çözümler hakkındaki yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

kabaran saçlar için çözüm

Saç Kabarması Nedenleri

Saçların kabarmasına yol aça iyonlar yani negatif yüklü atomlar, saç telleri arasında itme kuvveti yaratır ve saçlar oldukça dağınık bir görüntü alır. Ancak bu durumun temel nedeni saçlardaki besleyici maddelerin az olması ve yağ dengesinin bozulmuş olmasından ileri gelen kuruluktur.

Epidermis adı verilen derinin dış katmanında sertleşme meydana gelmesi, saçların arasında boşluklar yaratır. Bu durum nem moleküllerinin içeriden değil, tam tersi dışarıdan saçlara tutunarak kabarmanın oluşmasına yol açar.

Bu durumu tetikleyen bazı kişisel hatalar olabilir.  Saç kabarmasının nedenleri arasında sık düzleştirici kullanmak, protein ve yağ eksikliği, saç tipine uygun olmayan şampuanlar, güneşe maruz kalma ve saçları sık boyamak yaygın görülenlerdendir.

kabaran saçlar için çözüm

Saç Kabarmasına Doğal Çözüm Önerileri

Şifa veren bitkisel ürünler içerisinde en faydalılarından olan elma sirkesi, saçlarda kabarma sorunu olanlar için de birebirdir. İçeriğinde bulunan besleyici maddeler sayesinde saçların yumuşamasını ve kafa derisindeki epidermis katmanının onarılmasını sağlayan elma sirkesi suyla karıştırılarak sprey şişesi içerisinden saçlara sıkılarak kullanılabilir. Elma sirkesini arındırmak için soğuk suyla  durulama yapmak yeterli olacaktır.

Hindistan cevizi sütü de saçların kabarması için çözüm olabilen bir diğer doğal üründür. Kuruyan saçları canlandırmasının yanında saç tellerine pürüzsüzlük veren bu ürün yine sprey şişesi yardımıyla saçlara uygulandıktan sonra etkisini görmek için bir saat bekletilmelidir. Aminoasit ve yağ asitleri bakımından zengin bir ürün olan bu süt, saçların yalnızca gövdesini değil köklerini de iyileştirir.

Argan yağı son dönemin popüler ancak bir o kadar etkili ürünlerinin başında geliyor. Saça olan sayısız faydasının yanında saçların kabarması için doğal çözümler arasında yer alan argan yağı yalnızca birkaç damlası sürüldüğünde ve masaj yapan hareketlerle uygulandığında durulamaya gerek kalmadan etkisini gösterecektir.

kabaran saçlar için çözüm

E vitamini ve faydalı yağ asitleri içermesi sayesinde saçların yağ dengesini koruyan avokado, bu yönüyle yalnızca cilt değil saç bakımında da sıkça tercih ediliyor. Saçlarda kabarmayı önlemek için püre haline getirip saçlarınıza maske gibi uygulayabileceğiniz avokadoyu bir saat beklettikten sonra durulayıp bu uygulamayı haftada üç kez tekrarlamayı unutmayın.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Sevgililer Günü İçin Romantik Tırnak ve Oje Önerileri
13 02 2020 - 13:12
Cilt Lekelerine İyi Gelen Limon ve Domates Maskesi Yapılışı
10 02 2020 - 18:12
2020 Gelinlik Modası ve En Yeni Gelinlik Trendleri
2 02 2020 - 18:24
Hem Sivilcelere Çözüm Hem De Yaşlanma Karşıtı Yumurta Sarısı Maskesi
2 02 2020 - 17:41
Saç Dökülmesini Engelleyen Doğal Ve Etkili Yöntemler
1 02 2020 - 15:10
2020 Yılının Kış Moda Makyaj Trendleri
25 12 2019 - 20:41
Yorum Yap