1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Saç Ekimi Fiyatları Hangi Faktörlere Göre Belirlenir?
Saç Ekimi Fiyatları Hangi Faktörlere Göre Belirlenir?

Saç Ekimi Fiyatları Hangi Faktörlere Göre Belirlenir?

A+A-

Genel olarak bir araştırma yaptığımızda sağlık turizminin en can alıcı noktalarından birinin saç ekimi olduğunu varsayabiliriz. Saç ekimi için yurt dışına seyahat eden ve başka ülkede cerrahi işlem yaptıran çok sayıda turist bulunmaktadır. Bu noktada sağlık turizmi gelişmekte ve özellikle ülkemizde saç ekimi cerrahisi sağlık turizminde önemli bir yer kaplamaktadır. Ancak diğer ülkelerde de azımsanamayacak bir gelişim görülmektedir.

MTI (Medical Tourism İndex) verilerine bakıldığı zaman Amerika’nın sağlık turizmindeki genel MTI puanının 64.48, Avrupa’nın 63.50, Afrika’nın 57.51, Asya’nın 63.19 ve Orta Doğu’nun 63.40 olduğu görülüyor. Tüm bu istatistikler bir araya geldiğinde ise bu kıt'alarda bulunan doktorların gelir durumuna dair de bazı veriler vermek gerekebilir. Doktorların gelirlerinin en iyi düzeyde olduğu ilk 10 ülke arasında Hollanda yıllık ortalama 253,000 $ maaş ile başı çekerken, onu yıllık ortalama 247.000 $ maaş ile Avustralya, 230.000 $ maaş ile ABD, 188.000 $ maaş ile Belçika ve 161.000 $ maaş ile Kanada takip ediyor.

Tüm bu rakamlar söz konusu olunca elbette saç ekimi yaptırmak isteyen çoğu hastanın saç ekimiyle alakalı ilk olarak merak ettiği nokta saç ekimi fiyatları ve bu fiyatları hangi faktörlerin belirlediği oluyor. Bu, saç ekimi araştırması yaparken kişilerin internette arattıkları en yaygın sorulardan biridir. Saç ekiminin maliyetini belirlemek söz konusu olduğunda birçok farklı etken bulunmaktadır. Bu yazıda bu faktörlerin çoğunu inceleyerek saç ekimine dair merak ettiğiniz sorulardan birinin cevabını detaylı olarak vermek istedik.

Saç Ekimi Fiyatları Hangi Faktörlere Göre Belirlenir?

Saç ekimi cerrahisinde fiyat bazındaki değişiklikler öncelikle ülkelere göre olmaktadır. Her ülkede aynı ücret doğrultusunda saç ekimi cerrahisi yaptırılamaz. Değişkenler her ülkede farklıdır ve bu nedenle maliyetler artmakta veya azalmaktadır. Peki, saç ekiminin en çok tercih edildiği ülkeler arasındaki ilk 10 ülkeye baktığımız  zaman maliyet açısından en fazla tercih edilen ülkeler arasında Türkiye’nin olduğunu görmek bu durumda ilginç bir sonuç mudur? Elbette hayır. Çünkü ülkemizde bir saç ekimi cerrahisi 3.000 $ gibi bir fiyata yapılırken, ilk 10’da bulunan diğer ülkelerde fiyatların inişli çıkışlı olduğunu ve aslında aralarında çok fazla fark bulunabildiğini görüyoruz. İşte bahsettiğimiz ilk 10’da bulunan ülkelerdeki ortalama saç ekimi fiyatları:

 • Hindistan – 3.000 $
 • Macaristan – 3.600 $
 • Polonya – 4.000 $
 • Meksika – 4.500 $
 • Tayland – 5.200 $
 • Malezya – 5.000 $
 • UK – 7000 $
 • Avustralya – 15.000 $
 • Amerika Birleşik Devletleri – 16.000 $

Tüm bu rakamların ardından saç ekimi cerrahisinin maliyetine bakıldığı zaman bu maliyeti etkileyen faktörlerin neler olduğunu da açıklamak gerekir. Saç ekimi cerrahisinde maliyeti etkileyen temel unsur tercih edilen ülkedir. Kişiler kendi ülkelerinde veya başka ülkelerde saç ekimi cerrahisi yaptırabilir. Ancak eğer hasta seyahat edecekse ve başka bir ülkede cerrahi işlem yaptıracaksa uçak biletinden, vize işlemlerine, konaklamadan, hastana ücretlerine kadar birçok farklı noktayı da düşünmesi gerekmektedir.

Genellikle ülkeler kendi vatandaşlarının gelir düzeyine göre sağlık hizmeti fiyatlarını belirlemekte ve bu da ana etken olmaktadır. Fiyatın düşük olması saç ekimi cerrahisi için belirleyici unsur olsa da hastalar aynı zamanda kaliteli hizmet almak istemekte ve bu durumda devreye personel kalitesinin nasıl olduğu sorusu girmektedir. Maliyetin belirlenmesi personelin ne kadar uzman olduğuna ve tecrübesi bulunduğuna göre değişmektedir. Yukarıda görülen listedeki fiyatların çok daha altına da saç ekimi cerrahisini yaptırmak mümkün olabilir. Ancak burada akla gelecek ilk sorunun personel kalitesinin aynı düzeyde olup olmayacağıdır.

 

Saç Ekimi Fiyatları Hangi Faktörlere Göre Belirlenir?

Çok düşük fiyatlara sahip olan bir saç ekimi cerrahisinde personel diğerlerine oranla çok daha düşük olacaktır ki bu da elbette saç ekimi sonuçlarını etkilemektedir. Saç ekimi fiyatlarını belirleyen bir diğer faktör hastane seçimidir. Her hastanede aynı fiyatlar geçerli değildir ve her hastane kendi uzman ekibine sahip olduğu için tecrübe burada da devreye girerek fiyatların belirlenmesine katkıda bulunmaktadır. Ancak faktörler sadece bunlardan oluşmamaktadır. Cerrahi işlemle alakalı detayların da fiyatın belirlenmesi konusunda büyük bir etkisi vardır. İlk olarak saç ekimi cerrahisi fiyatının hastanın özel ihtiyaç ve beklentilerinden etkilendiğini söyleyebilirim. Her hasta saç ekimi cerrahisi için aynı sayıda grefte ihtiyaç duymaz. Bu aynı zamanda ekilecek olan saçların donör alandan alınacağı sayıdır. Saç dökülmesinin boyutu ve hastanın yeterli donör saça sahip olup olmadığı gibi birçok faktör saç ekimi cerrahisi fiyatını etkilemektedir.

Hangi cerrahi tekniğin kullanılacağı da bu etkenlerden biridir. Hasta için uygun olan cerrahi yönteminin belirlenmesi önemlidir. Çünkü her hasta aynı sorunlardan muzdarip olmayabilir. Bu durumda FUE saç ekimi tekniği, FUT saç ekimi tekniği, robotik cerrahi gibi farklı yöntemler kullanılabileceği gibi, hastanın sorun derecesine bağlı olarak sonrasında iyileşmeyi hızlandırmak ya da sonuçların daha etkili olmasını sağlamak için PRP enjeksiyonları veya mezoterapi gibi ek işlemler de uygulanabilir. Tüm bu yöntemler ve ek işlemler fiyatın belirlenmesinde etkili olan temel faktörlerdir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.