Saç Dökülmesini Azaltmak İçin Bilinmesi Gereken 10 Şey

NAVİGASYON1-Saçı Doğru Tarama2-Saçları Toplamak3-Dikkatli Beslenme4-Susam Yağı5-Hormon Tedavileri6-Bıttım Sabunu7-Argan Yağı Kullanımı8-Düzenli Uyku9-Saçın Yıkama Sıklığı10-Maske Uygulaması 1-Saçı Doğru Tarama Saçları doğru tarama, saçın daha az dökülmesini sağlamaktadır. Kuru saçın taranması, hem saçın yıpranmasına hem de dökülmesine yol açmaktadır. Saçın ıslakken ya da kremli iken yıkanması en doğru saç tarama yöntemleridir. Kıvırcık saçlar için, daha geniş aralıklı tarakların […]

05.02.2019 - 18:52
05.02.2019 - 18:52
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

1-Saçı Doğru Tarama

Saçları doğru tarama, saçın daha az dökülmesini sağlamaktadır. Kuru saçın taranması, hem saçın yıpranmasına hem de dökülmesine yol açmaktadır. Saçın ıslakken ya da kremli iken yıkanması en doğru saç tarama yöntemleridir. Kıvırcık saçlar için, daha geniş aralıklı tarakların kullanılması gerekmektedir.

2-Saçları Toplamak

Özellikle topuz kullanımı, saçın nefes almasını engellediği için saçların dökülmesine yol açmaktadır. Ayrıca saç uçlarının kırılmasına neden olduğundan, saçların sıkı toplanmaması ve topuzun daha gevşek yapılması gerekmektedir. Ayrıca saç topuzunda kullanılan tel tokaların çok sert tutturulması da saç diplerinin zarar görmesine yol açmaktadır.

3-Dikkatli Beslenme

Saçları dökülmemesi için öncelikle saçın gerek duyduğu vitamin ve mineral dengesinin sağlanması gerekmektedir. Bu noktada özellikle demir ve çinko alımına dikkat edilmelidir. Yapılan şok diyetler, hem saçın hem de tırnağın sağlığını ciddi ölçüde etkilediğinden, hızlı kilo verilmesini sağlayan ancak beslenme açısından yetersiz diyetlerin uygulanmaması gerekmektedir.

4-Susam Yağı

Susam yağı,E vitamini bakımından oldukça zengin bir yağdır. Saç diplerine uygulandığında, saç köklerinin beslenmesine yardımcı olduğundan, saç dökülmesini büyük ölçüde önlemektedir. Ayrıca susam yağının içerisinde Sesamol ve Omega bulunduğundan, saç uçlarının da beslenmesini sağlamaktadır.

5-Hormon Tedavileri

Gebelik ve menopoz sürecinde, saç dökülmesi oldukça sık görülmektedir. Bunun nedeni, böbrek üstü bezleri ve tiroidin az çalışması sonucu, vücutta olması gereken hormon miktarının azalmasıdır. Ayrıca testis ve yumurtalıkta oluşan rahatsızlıklarda saç dökülmesine yol açabilmektedir.

6-Bıttım Sabunu

Bıttım sabunu içerdiği vitamin ve mineral oranı sayesinde, saç köklerinin güçlendirilmesini sağlamaktadır. Bu sayede saç dökülme oranını minimuma indirmektedir. Bıttım sabunu; menengiç yağı ve fıstıktan yapıldığından, antiseptik bir sabundur. Antiseptik özelliği sayesinde, saç dibinde bakteri görülmesini engellemektedir.

7-Argan Yağı Kullanımı

Argan yağı, özellikle Omega ve E vitamini açısından zengin olduğundan güzellik uygulamalarında sık kullanılmaktadır. Saç dibinin nemlendirilmesini sağladığından, saçın kurumasını önlemekte ve kökleri beslemektedir. Bu sayede, saçların kırılmasına ve dökülmesine engel olmaktadır.

8-Düzenli Uyku

Uykunun düzenli alınabilmesi açısından, gece 11’den önce uyunması gerekmektedir. Bu sayede, vücudun çalışmasına yardımcı olan enzim ve hormonların düzenli olarak salgılanması sağlanmaktadır. Hormon ve enzim dengeli olarak üretildiğinde, saçların dökülme riski oldukça azalmaktadır. Ayrıca, saçın nem dengesi de dengelenmektedir.

9-Saçın Yıkama Sıklığı

Saçların sık sık yıkanması, saç derisinin kurumasına yol açmakta ve saç dökülmesine neden olmaktadır. Ayrıca, çok sık saç yıkama sonucunda, saç yapısı bozulmaktadır. Saç yapısının bozulması durumunda, saç eski canlılığını yitirmekte ve saç kırılmalarına neden olmaktadır.

10-Maske Uygulaması

10 günde bir saç maskesi uygulamasının yapılması, saçlara parlaklık kazandırmakta ve saç dökülmesini önlemektedir. Saç maskesi sırasında, saça hafif masaj yapılması, saç köklerini canlandırdığından, saç dökülmesini büyük ölçüde engellemektedir. Ancak kullanılacak saç maskesi ürünlerinin kimyasal içermemesi ve saç türüne uygun olması oldukça önemlidir. Aksi halde, saç kökleri ve saç uçlarında yıpranma görülebilir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim