Yaşam

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç dökülmesi aslında hem kadınların hem de erkeklerin ortak sorunu diyebiliriz.  Birçok kişi bu dertten mustarip ve aklını kurcalayan birçok soru var.  Özellikle “saçlarımız neden dökülüyor” ve “saç dökülmesine ne iyi gelir” sorularının yanıtlarını bugün bu yazımızda arayacağız.

Saç dökülmesinin birden fazla nedeni olabilir.  Özellikle genetik faktörler,  mevsimsel değişiklikler,  hormon sorunları, demir eksikliği, vitamin ve mineral eksiklikleri,  deri sorunları ve yanlış beslenme saç dökülmelerinin başlıca nedenleri arasında sayılabilir.  Saç dökülmeniz normalden fazla ise, son dönemlerde saçlarınızın güçsüz olduğunu ya da azaldığını hissediyorsanız mutlaka nedenini öğrenmek için bir doktora başvurmanız gerekiyor.  Fakat kendinize çok da üzmeyin çünkü saç dökülmesi çaresiz bir sorun değil.  Sadece besinlerden yararlanarak saç dökülmesini azaltmak hatta önüne geçmek bile mümkün. İsterseniz gelin erkek ve kadınlarda saç dökülmesine neler sebep olur ve saç dökülmesine ne iyi gelir birlikte bakalım.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesinin nedenlerinden yukarıda kısaca bahsetmiştik.  Yukarıda da belirttiğimiz gibi saç dökülmesini tek bir nedeni bağlamak doğru değil.  İsterseniz başlıca saç dökülmesi nedenleri neler bakalım;

  • Anemi ve demir eksikliği saç dökülmesinin başlıca nedenleri arasında yer alır.  Bu sorunun önüne geçmek için daha sık demir içeren besinler tüketilmesi gerekir.
  • Saç dökülmesinin diğer bir sebebi ise strestir.  Yaşadığınız bir travma da uzun süre stres altında kalmak saçlarınızın 3-6 ay gibi bir süre içerisinde dökülmesine neden olabilir.
  • Erkek ve kadınlarda en sık görülen saç dökülmesi nedenlerinden biri ise genetik faktörlerdir.  Ailenizde saç dökülmesine yatkın olan bireyler varsa sizde de görülme olasılığı oldukça yüksek olacaktır.
  • Saçlarınız protein eksikliği nedeniyle de dökülebilir.  Bu nedenle protein alımında dikkat etmeniz gerekir.
  • Yeterince çalışmayan tiroid bezi yeterince hormon pompalamaz bu da saç dökülmesine neden olur.
  • Aşırı A vitamini alımı veya b vitamini eksikliği de saç dökülmesinin nedenlerinden biridir.

Saç dökülmesine ne iyi gelir?

Eğer hızlı bir saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız Öncelikle kimyasalları başvurmaktan uzak durun.   Piyasada saç dökülmesine iyi geldiği iddia edilen onlarca şampuan çeşidi vardır ancak saç dökülmesinin önüne geçmek için hazır bekleyen çok sayıda doğal besin ve malzemenin olduğunu unutmayın.  Hızlı bir saç dökülmesi yaşıyorsanız mutlaka bir doktora başvurun.  Fakat saç dökülmenin sizi rahatsız etmeyecek hızda ise saç dökülmesine ne iyi gelir Birlikte bakalım.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Demir eksikliğinin saç dökülmesinde en büyük nedenlerinden biri olduğunu başta da belirtmiştik.  Bu nedenden kaynaklanan saç dökülmeleri için mutlaka demir oranı yüksek olan yeşil yapraklı sebzeler tüketmelisiniz. Bu sebzelerin başında ise ıspanağın geldiğini hatırlatmaya gerek yok.

C Vitamini İçeren Meyveler

Karpuz, portakal, greyfurt ve çilek gibi c vitamini bakımından güçlü olan meyveleri tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra hava kirliliği ve güneşin zararlı etkenleri gibi saça zarar veren etmenlerin etkilerini en aza indirir.

Kuru Yemişler

Saçın doğal zaman döngüsünde uzaması için ihtiyaç duyulan en önemli vitaminlerden biri e vitaminidir.  Özellikle ceviz, badem, fındık gibi E vitamini bakımından zengin kuruyemişler tüketmek saç sağlığı için oldukça yararlıdır.

Deniz Ürünleri

Saç köklerini güçlendiren ve aynı zamanda hormonları düzenleyen çinko deniz ürünlerinde bol miktarda bulunur. Bu nedenle başta balık olmak üzere çinko içeren deniz ürünleri tüketmek saç sağlığına faydalıdır.

Yoğurt

Zengin bir protein ve kalsiyum kaynağı olan yoğurt saç köklerini besler ve hızlı uzamasını sağlar.

Protein Bakımından Zengin Olan Besinler

Saç dökülmesinin nedenlerinden biri de protein eksikliği olduğunu başta belirtmiştik.  Özellikle tavuk ve Hindi gibi kaliteli protein kaynağı olan besinleri tüketmek saç sağlığı konusunda size faydalı olacaktır.

Fasulye

Eğer proteini hayvansal gıdalardan almak istemiyorsanız saç sorunlarınıza size yardımcı olacak diğer bir protein kaynağı da fasulyedir.

Havuç

Göz sağlığına faydaları saymakla bitmeyen zengin bir A vitamini kaynağı olan havuç saç sağlığı için de olmazsa olmazlar arasındadır.  Havuç sayesinde sağlıklı saç köklerine sahip olabilir ve saç derinizin korunduğunu fark edebilirsiniz.

Sarımsak

Doğal antibiyotik olarak da bilinen sarımsak saç derisini toksinlerden temiz var ve kan dolaşımını arttırır.  Sarımsak için saç dökülmesine karşı savaş açan bir yiyecek de diyebiliriz.  Sarımsağı direkt tüketebilir ya da onu farklı karışımlar içerisinde kullanarak direkt olarak saç derinize nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz.

Soğan

Soğan da aynı sarımsak gibi kafa derisindeki kan dolaşımını hızlandırma sının yanı sıra yeni saçların çıkması için de gerekli kolojen üretiminin artmasına katkı sağlar.  Sarımsak gibi yine soğanı da farklı karışımlar içerisinde kullanabilir, saç derinize uygulayabilir ya da tüketebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu