Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Saç bakımında sık yapılan hatalar

Saç bakımı yaparken bilmeden saçlarınıza daha zarar veren hatalar yapıyor olabilirsiniz. Kulaktan dolma bilgiler ve yanlış öneriler bu hataları yapmamıza sebep olabiliyor. Peki saç bakımında sık yapılan hatalar nelerdir?
Eklenme:
 Saç bakımında sık yapılan hatalar

Sağlıklı saçlar kadın-erkek herkes için büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden çevremizden veya internetten duyduğumuz neredeyse bütün tavsiyeleri uygulamaya çalışırız. Kim ne önerirse alırız, maskeler deneriz, fakat bu durum çoğu zaman bakım yapayım derken saçlarınızın daha çok dökülmesine, kırılmasına ya da kurumasına sebep olabilmektedir. İşte bakım sırasında en çok yapılan hatalar…

Sıcak suyla saç yıkamak

Saçların daha temiz olması için saçları sıcak suyla yıkamak saçlara ciddi zarar verir. Saçları sıcak suyla yıkamak aksine saçların kurumasına, yıpranmasına hatta saç derisinin kurumasına yol açmaktadır. Tiftik tiftik bir görüntü istemiyorsak saçların ılık suyla yıkanması gerekmektedir.

Saçları sıkı toplamak

Genellikle insanların saçları çok sıkı ve sürekli toplu tutmanın saçları daha az dökeceği düşüncesi vardır. Fakat aslında tam tersi saçları toplamak, saçlarına aşırı fiziksel zorlama yapacağı için saçların daha çok dökülmesine sebep olmaktadır.

Saçları kısa kestirmek

Saç bakımı konusunda genel olarak bilinen diğer yanlış saçların kısa kesilince dökülmenin duracağı düşüncesidir. Saç dökülmesinin asıl nedeni vücuttaki vitaminler ile ilgili ya da saç köklerindeki problemlerle ilgili sorundan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden saçları sık sık kestirmek ya da kısa kestirmek ile saç dökülmesini engellemek gibi bir durum söz konusu olamaz.

Saçları her gün yıkamak

Saçların her gün yıkanması çoğu zaman saçlara zarar verebiliyor. Özellikle saç derisinin kurumasına sebep olan bir durumdur. Fakat saçların çok uzun süre yıkanmaması da sağlıklı bir durum değildir. Çünkü saçlara bulaşan toz ve kir saçların daha sağlıksız görünmesine ve koparak dökülmesine neden olabilmektedir. Genel olarak yağlı saçlara sahip olanların gün aşırı yıkanması, kuru saç tiplerinin ise daha haftada bir iki gün yıkanması tavsiye edilmektedir.

Saçların sık taranması

Saçları çok sık taramak saç dökülmesine ve saçın yıpranmasına yol açabilmektedir. Bu yüzden saçlarınızı sürekli taramayın. Sadece ihtiyacınız olduğunda tarayın. Ayrıca tarak seçiminize de önem vermeniz gerekmektedir. Tarakların keskin, metal ya da plastik olmamasına dikkat edin. Doğru ve kaliteli tarak seçimi saçın dökülmesini önlemektedir.

Şampuan seçimine dikkat

En çok yapılan hatalardan biri aile arasında şampuanların ortak kullanımıdır. Şampuan seçerken kendi saç tipinize özgü bir şampuan olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Yağlı saç yapısına sahip aile üyesi ile kuru saça sahip aile bireyi aynı şampuanı kullanmamalı. Herkesin aynı şampuanı kullanması, farklı saç tiplerinde olanlar için saçları yıpratan bir durum oluşturur.

Ayrıca şampuan kullanımında yanlış bilinen bir diğer bilgi, daha çok köpüren şampuanın daha iyi olduğu kanısıdır. Aslında tam tersi şampuanlar ne kadar çok köpürürse içerisinde kimyasal madde o kadar fazladır. Bu nedenle daha çok köpüren şampuan değil, içeriğinde daha az kimyasal bulunan, bitkisel şampuanlar tercih edilmelidir.

Saç kremi kullanımı

Saç kremlerinin faydasını görebilmek için saç diplerine değil sadece saç uçlarına uygulamak gerekmektedir. Saç diplerine uygulanan krem dökülmeye sebebiyet verir bu nedenle çoğunlukla saç dökülmesine yol açtığı düşünülmektedir. Aslında doğru uygulanan saç kremi saçın beslenmesini sağlamaktadır.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Vajina sağlığını olumsuz etkileyen yiyecekler
23 10 2020 - 10:27
Hamilelerin uzak durması gereken meyveler
22 10 2020 - 14:34
Doğal saç bakım yağları ve faydaları
22 10 2020 - 13:27
Hamilelerin tüketmesi gereken 10 meyve
22 10 2020 - 10:21
Kırışıklık gideren doğal maske tarifleri
21 10 2020 - 16:08
Cilde iyi gelen vitaminler
21 10 2020 - 10:14
Yorum Yap