1. HABERLER

  2. HABER

  3. Saat Dilimleri Neye Göre Belirlenir?
Saat Dilimleri Neye Göre Belirlenir?

Saat Dilimleri Neye Göre Belirlenir?

A+A-

Saat dilimleri her zaman farklılık gösteren ve 19. yüzyılda ulaşım ve iletişimin genişlemesi ile zaman dilimlerinin ortaya çıkması sağlandı. Saatlerin icadından önce insanlar sadece Güneş’in öğleden sonraki meridyenini gözlemlemek adına zamanı parçalara bölmüşlerdi. Bilinen en eski zaman ölçümleri ise güneş ve su saatleri olarak bilinmektedir.

Sarkaçlı saatlerin 17. yüzyılda geliştirilmesinden sonra bu saatler 18. yüzyılda boylamı belirlemek ve bilimsel zaman ölçümü için denizlerde kullanılmıştır. 1764 yılında kronometre icat edildi. Kronometreler, harekete ya da değişen koşullara rağmen zamanı doğru olarak ölçmektedirler. 19. yüzyılda ise pek çok tüccar denizci arasında popüler araçlar haline gelen kronometreler oldukça gelişmişlerdir.

Güneş’e Göre Saatler

Kronometrelerden sonra birçok şehir ve kasaba, gün batımı ve gün doğumunu temel alan bazı zaman birimleri belirledi. Şafak ve alacakaranlık farklı zamanlarda meydana gelemsine rağmen uzak mesafeler arasındaki zaman farkları, uzun seyahat süreleri ve uzun mesafe iletişim eksikliği yüzünden 19. yüzyıldan önce değişiklikler gösterdi.

Demiryolları ve telekomünikasyon geliştikçe, yerel güneş saati kullanımı da bazı alanlarda farklılık gösterdi. Bu nedenden dolayı zaman dilimleri, karmaşık coğrafi bağımlılığı hafifletirken yerel saatin ortalama yolu da bulunmuş oldu.

19. Yüzyıl Zorlukları

Amerikan demiryolları, 1800'lü yılların sonlarında birçok farklı zaman dilimini de korumasından sonra her tren istasyonu kendi saatini ayarlayarak tren tarifelerini ayarlıyordu. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her şehir farklı bir zaman standardı belirleyerek sorunların çözümünü arıyorlardı.

Bir Başlangıç Meridyeni

İngiltere, İskoçya ve Galler için kendi standart zaman sistemini belirleyerek küresel saat dilimlerini çözmeye çalıştı. Çeşitli meridyenler 1800’lerin sonundan önce farklı ülkeler arasında kullanıldı. Çeşitli meridyenler 1800’lerin sonundan önce farklı ülkeler arasında uzunlamasına referanslar için kullanılmış ancak bunlardan en popüler olanı ise Greenwich Meridyeni oldu. Greenwich Meridyeni’nın popülaritesine katkıda bulunan bir faktördür. 1972’de Eşgüdümlü Evrensel Saat (UTC), GMT’in yerini dünya standart standardı olarak değiştirdi. Saat dilimleri açısından standart zaman, 19 Mart 1918 tarihli yasaya kadar Amerika Birleşik Devletleri kanununda yer almamıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.