Haber

S-400 Hava Savunma Sisteminin Elektronik Düzeneği de Türkiye’ye Getirildi

Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S 400 hava savunma sisteminin parçalarının teslimatı dün de sürdü. Önceki gün başlayan teslimata dün de devam edilirken Rusya’dan Havalanan İlyuşin 76 tipi kargo uçağı, Mürted Üssü’ne dün sabah 09.45’de indi. Yaklaşık 2 saat boyunca havalimanında kalan uçak daha sonra Rusya’ya hareket etti. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada teslimatın devam ettiği belirtildi.

Hassas elektronik parçalar getirildi

Mürted’de uçağın hangar kapağının açılması ile birlikte uçaktan üzerinde konteyner bulunan büyük ağır tonajlı bir TIR’ın indirildiği görüldü. Konteynerde ise kontrol radarlarla ilgili aralarında son derece hassas elektronik parçaların da olduğu farklı düzeneklerin getirildiği anlaşıldı. Daha önce getirilen parçalar gibi bu parçalarda, Mürted’de özel olarak hazırlanmış hangarlara yerleştirildi.

Risk yüzünden füzeler deniz yoluyla getirilecek

Komuta kontrol ünitesi, uzun menzilli radar tespit sistemi, füze rampası angajman radarı olmak üzere 4 ayrı parçadan oluşan s400 sisteminin füzeleri henüz Türkiye getirilmeli. Sistemin en hassas parçaları olarak bilinen füzeler deniz yoluyla ulaştırılacak. S400 sistemi için Türkiye’nin 120 adet avcı füzenin yanı sıra 50’den fazla yedek size aldığı konuşuluyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu