Rutubet için Çözüm Yolları Nelerdir? Rutubetin Zararları Nelerdir?

Evin duvarlarını görsel açıdan tam anlamıyla mahveden hatta ev halkına ciddi sağlık sorunları çıkartabilen nem problemi oldukça can sıkıcı olabilir. Ancak evdeki rutubeti önlemenin basit ve etkili yolları mevcuttur. Siz de evde rutubeti önlemek için neler yapabileceğinizi aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz. Evde Rutubetin Zararları Nelerdir? Rutubet, yani diğer adıyla nem, ev içinde ciddi bir problemdir. Rutubetin […]

19.07.2018 - 22:12
19.07.2018 - 22:12
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Evin duvarlarını görsel açıdan tam anlamıyla mahveden hatta ev halkına ciddi sağlık sorunları çıkartabilen nem problemi oldukça can sıkıcı olabilir. Ancak evdeki rutubeti önlemenin basit ve etkili yolları mevcuttur. Siz de evde rutubeti önlemek için neler yapabileceğinizi aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Evde Rutubetin Zararları Nelerdir?

Rutubet, yani diğer adıyla nem, ev içinde ciddi bir problemdir. Rutubetin yol açtığı rahatsız görüntü birçok ev sahibi için öncelikli sayılsa da aslında bu sorunun sağlığı etkileyen birçok zararı olup bu zararlar daha çok ön plana çıkarılmalıdır. Rutubet sorunu ile evde yaşanabilen durumlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Evdeki eşyalarda çürüme
  • Ev genelinde kötü ve rahatsız edici kokular
  • Maytlar, bakteriler ve mantarların üremesi
  • Duvar ve köşelerde küflenme, sıvada dökülme
  • Evin havası dolayısıyla solunum yollarında problemler

Evde yarattığı kötü görünüm bir yana, gözle dahi görülmeyen sorunlara bile zemin hazırlayabilen nem problemi ev halkının sağlığı için bir an önce çözülmelidir, aksi halde alerjisi olanlar ya da sonlum problemleri yaşayanlar bu ortamlarda risk altında kalacaktır.

Rutubetten Kurtulma Yolları Nelerdir?

rutubet için çözüm

Rutubeti Önlemenin Yolları

Sık sık havalandırmak, evin atmosferini değiştirerek nemlenmesini önlemenin en basit ancak en etkili yoludur. Özellikle rutubet probleminin olduğu kısımlarda gün içinde mümkün olduğu kadar uzun süre pencereleri açık bırakmak gereklidir. Bu alanlarda pencere yoksa vantilatör ile hava sirkülasyonu yaratmaya çalışın. Nemi kurutmanın en etkili yolu klimalar olmakla birlikte, klimaları da bilinçli kullanmak gereklidir. Çünkü havada bulunan nemi fazla kurutmak bu sefer nefes alıp vermede güçlük yaratacaktır ve solunum yollarının da havayla birlikte belli bir miktar nemlenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

rutubet için çözüm

Rutubeti Önlemenin Yolları

Rutubetten kesin olarak kurtulmak sorunun köküne inmek gereklidir. Nemden kurtulmak için göz görülmeyen kısımlardaki sızıntılardan, boru hatlarına kadar detaylı bir araştırma yapmak gerekebilir. Sızıntıların onarılmadığı durumlarda evi su basmaya kadar gidebilen daha büyük problemler oluşacağı unutulmamalıdır.

Türkiye’deki farklı iklim tipleri düşünüldüğünde herkes için evini havalandırmanın mümkün olmayacağı düşünülebilir. Yağmurlu ya da soğuk şehirlerde olanlar için nem giderici aletler kullanmak akıllıca bir çözüm olacaktır. Bu evleri özellikle kış aylarında sürekli havalandırmak mümkün olmadığından nem birikme riski de daha yüksektir.

Aşağı yukarı klimalarla aynı enerji sarfiyatına sahip nem emici aletlerle, ev içerisinde nem sorununa kışın soğuk günlerinde dahi kesin çözümü bulabilirsiniz.

rutubet için çözüm

Rutubeti Önlemenin Yolları

Bir kabın içerisinde tuz koyun ve bunu nemin yoğun olduğu odada bırakın. Yalnızca birkaç gün içerisinde tuzun odada bulunan tüm nemi çekerek havayı daha temiz kıldığını görmek eminiz birçok kişiyi şaşırtacaktır. Tuz ıslandığı ya da rengi değiştiğinde tuzu değiştirerek aynı işlemi uygulamak mümkündür.

Rutubeti önlemek için yapılabilecek diğer basit yöntemler yemek yaparken davlumbaz kullanmaya özen göstermek, çamaşırları dışarı asarak kurutmak, aynı odada fazla yeşil bitki bulundurmamak ve ev seçerken kapı, pencerelerin güneş ışığına dönük olup olmadığına dikkat etmektir. Ev seçerken dikkat edilmesi gerekenler neler, konulu yazımızı inceleyerek detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim