Haber

Rusya’dan Alınan S-400’lerin İlk Bataryası Şanlıurfa’nın Birecik İlçesinde Konuşlandırılacak

Suriye sınırında S-400 hava savunma sistemlerinin konuşlandırılacağı alanda yetkililer tarafından detaylı saha analizleri ve araştırmalar yapıldı. Yapılan incelemeler sonunda 911 kilometrelik Suriye sınırının tam orta noktası olarak bilinen Şah Fırat Operasyonu ile yeni yerine taşınan Süleyman Şah türbesinin yakınlarında hava savunma sistemlerinin konuşlandırılmasına karar verildi. S – 400 hava savunma sistemlerinin 2. bataryasının ise Mersin ya da Hatay’da konuşlandırılabileceği öğrenildi.

400 Kilometre Mesafede Güdümlü Hareket Ediyor

S 400 hava savunma sistemi, ikisi füzelerin fırlatıldığı rampalar, diğeri ise sistemin kontrol edilmesini sağlayan 3 araçtan oluşuyor. Saatte 17000 kilometre hıza ulaşabilen S400 hava savunma sisteminin 600 kilometre menzile sahip olduğu öğrenildi. 400 kilometre menzilde güdümlü olarak hareket eden füzeler, takibi aldığı düşman hedefini 200-250 kilometre mesafede imha edebiliyor. Sistem aynı anda 300 hedefi takip edebilirken 36 hedefe aynı anda ateş açabiliyor. Hava savunma sistemine katkı sağlamak için Rusya’dan alınan S-400 füze sistemi nedeniyle yaklaşık 1 aydan bu yana 100 kadar Türk askerine Rusya’da eğitim veriliyor.

Suriye Sınırının Tam Ortasında Konuşlandırılacak

S 400 füzeleri hakkında Türk askerlerinin Rusya’da eğitimleri sürerken yurt içinde de Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı ekibi Türkiye’de sistemin kurulacağı bölge üzerinde çalışmalarını yürütüyor. Yetkililerin yaptığı risk analizleri sonucunda ilerleyen günlerde Türkiye’ye teslim edilecek olan iki S 400 hava savunma bataryasının Suriye sınırına ve Akdeniz’e yaşanan hareketlilik nedeniyle bu bölgelere yerleştirilmesine karar verildi. İlerleyen günlerde Rusya’dan uçakla Türkiye’ye getirilmesi beklenen ilk S 400 bataryası Suriye sınırında konuşlandırılacak. Bölgede yapılan detaylı saha analizi sonucunda hava savunma sisteminin ilk bataryasının Türkiye’nin Suriye sınırının orta noktası olarak kabul edilen Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde konuşlandırılmasına karar verildi. Hava savunma sisteminin aktifliği konusunda tartışmalar devam ederken sistemin her türlü saldırılara karşı aktif olacağı, aynı zamanda Fırat’ın doğusundaki terör hedeflerine yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yapacağı olası bir harekatta da aktif olarak görev alacağı öğrenildi.

Akdeniz’deki Haraketlilik İçin Önlem

Akdeniz’de yaşanan gelişmelerin ardından Türkiye’ye teslim edilecek olan iki S-400 bataryasının da bu bölgede Hatay ya da Mersin’de konuşlandırılması planlanıyor. S 400 hava savunma sistemlerinin Hatay’a kurulması halinde Suriye’den gelecek tehditleri bertaraf edebileceği düşünülüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu