Rusya geliştirdiği uydu teknolojisi ile uzayda çöp bırakmamayı hedefliyor!

Rusya Federal Uzay Ajansı, uzay çöplerini temizlemek için kendi kendini imha edebilen yeni uyduların patentini aldı. Uydular, herhangi bir sebepten kullanılamaz hale geldiklerinde uzayda asılı kalmak yerine kendilerini imha edebilecekler. Görevdeyken hiç beklenmedik bir şekilde arızalanan ya da uzaydaki görevi biten uyduların kendini imha etmesi uzay çöpleri sorununa büyük ölçüde çözüm getirecek gibi görünüyor.   

11.08.2019 - 18:00
12.08.2019 - 12:05
Yorum Yap
30 sn okuma süresi

Roscosmos’un yaptığı uydular, görev anında arızalanırsa uydu yapılırken kullanılan malzemeler sayesinde kendini yok edebiliyor. Uydunun yapımında kullanılan bu malzemeler belirli bir sıcaklığa ulaştığı zaman yörüngede bunar olup tamamen yok olabiliyorlar.

İşler yolunda gitmezse

Eğer herhangi bir sorun çıkarda işler yolunda gitmezse Dünya’dan uyduya bir dizi sinyal gönderilecek ve uydu kendisini bu sinyaller sayesinde önceden programlanmış yazılım yoluyla yine imha edeiblecek. Bu sinyal uyduya ulaştığı zaman uydunun üzerinde bulunan koruyucu katmanı kaldırıyor ve bu katman da uyduyla beraber uzayın karanlıklarına gömülüyor.

Şu an Dünya’nın yörüngesinde Rusya ve ABD tarafından gönderilmiş çok sayıda yakıt tankları ve nükleer güç barındıran uyduların yanı sıra astronotların kullandığı çeşitli aletler ve daha birçok farklı materyalden oluşan büyük bir çöplük bulunuyor. Bu cisimler uzayda saatte 28 bin kilometre hızla hareket ettiği için ileride gerçekleşecek olan uzay araştırmalarında olası bir sorun yaratabilir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim