Rus tankerlerden Kuzey Kore’ye petrol sevkıyatı

Rus tankerlerinin BM ambargosunu ihlal ederek bazı yasaklı ülkelere petrol sevkıyatı yaptığı iddia edildi.

30.12.2017 - 17:36
30.12.2017 - 17:53
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Rus tankerlerinin BM ambargosunu ihlal ettiği iddia edildi. Bazı yasaklı ülkelere petrol sevkıyatı yapan Rus gemilerinin transferleri düzeniz üzerinde gemiden gemiye aktardığının tespitine çalışılıyor.

BM’de alınan ambargo kararlarına rağmen Rus tankerlerinin yasaklı ülkeye petrol sevkıyatı yaptığı bildirimi dünya basınında geniş yer buldu. Transferin deniz üzerinde gemiden gemiye yapıldığı ve limandaki son belgelere göre ise yalnızca 1 5Ekim tarihi içerisinde Vityaz adlı geminin 1600 ton petrolle çıkış yaptığı ifade edildi. Füze testleri sonrasında dünyaya büyük tehlike saçan Kuzey Kore’ye Rus tankerlerinin uluslararası ambargoyu delerek petrol taşıdığı haberlerine şu ana kadar Rus haber ajansları ve yetkililerinden henüz bir yalanlama gelmedi.

Rus Tankerleri Ambargoyu Deldi

İki Batı Avrupa güvenlik kaynağı bilgileri doğrultusunda dünyanın en büyük ikinci petrol üreticisi Rusya’nın gemilerle Pyonyang yönetimine son aylarda en az üç kez akaryakıt götürdüğü gözlemlenirken kaynaklardan bir diğeri ise Rus deniz araçlarının Kuzey Kore gemilerine deniz üstünde birçok noktada petrokimya ürünlerini aktardığını dile getirdi. Tankerlerin hareketlerinin uydu görüntüleri ile tespit edildiğini bildiren kaynak yetkilileri Slavyanka limanını işaretli bölge ilan ederken söz konusu limanın da Kuzey Kore’ye komşu Rusya kenti Vladivostok yakınlarında olması da gözlerden kaçmayan diğer bir hadise oldu.

Rus deniz araçlarının Ekim ve Kasım ayları sefer yaptıkları belirlenirken petrol alan Kuzey Kore gemilerinden biri birine ise Sam Ma 2 adının verildiği ortaya çıktı.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim