Rus kozmonotlar NASA astronotları kadar para kazanabiliyor! İşte ek ücretler ve ikramiyeler

Rus uzay ajansı Roscosmos’tan İzvestiya’ya yapılan açıklamada Rus kozmonotların maaşlarının NASA, Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Japonya Hava Uzay Araştırmaları Ajansı (JAXA) ve Kanada Uzay Ajansı’ndan (CSA) astronotlarınki ile kıyaslanabilir seviyede olduğu konuşması yapıldı. 

09.08.2019 - 19:14
09.08.2019 - 19:14
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Roscosmos’un basın dairesinden bir kaynağın İzvestiya’ya konuyla ilişkin yaptığı açıklamaya göre, Yuri Gagarin Kozmonot Eğitim Merkezi’nde kozmonotlar tam zamanlı olarak çalışıyor ve aldıkları ücretler Rusya Kozmonotlara Yönelik Maddi Destek Düzenlemesi kapsamında karşılanıyor. Kişisel verilerin gizliliği kanunu çerçevesinde maaşlarla alakalı net rakamlar verilmese de söz  konusu düzenleme ile kozmonot adaylarının 60.9 bin ruble yani 5112 TL, kozmonotlara 63.8 bin ruble yani 5360 TL, kozmonot eğitmenine de 88.45 bin ruble yani 7500 TL verildiği düşünülüyor.

Diğer yandan kaydadeğer yapılan işe göre ek ücretler de bulunuyor. Görevlerini başarılı bir şekilde yerine getiren kozmonot adayları, kozmonotlar ve eğitmenler her ay aldıkları paranın %25 kadarını ek ücret olarak alabiliyorlar. Yılsonu sonuçlarına göre de bir maaş daha ek ücret alabilme imkanına sahip oluyorlar.

Kozmonotlar 69600 rubleye varan aylık maaş alıyorlar

Uzaya giden kozmonotların aylık aldıkları para ise 69600 rubleye kadar çıkabiliyor. Ayrıca uzay görevi için ek ödüller de veriliyor. Ne kadar olduğu açıklanmayan bu ödülün miktarı uzay uçuşunun zorluk ve uzunluk esasına göre değşiyor. Kozmonotlar uzaya ne kadar çok çıkarlarsa aldıkları maaşlar da o derecede artıyor. Bir eğitmen ve kozmonot bir uçuş için emekli oluncaya kadar her ay aldığı maalın %55’i, içi uçuş için %75’i, üç ve daha fazla uçuş için ise %120’si kadar ek ücret alabiliyor.

Uzaya giden kozmonotların aylık maaşı ise 69600 rubleye kadar çıkabiliyor. Ayrıca uzay görevi için ek ödül veriliyor. Ne kadar olduğu açıklanmayan bu ödülün miktarı uzay uçuşunun zorluk ve uzunluk derecesine göre değişiyor. Kozmonotlar uzaya ne kadar fazla uçarsa aldığı maaş da o kadar artıyor. Bir eğitmen ve kozmonot bir uçuş için emekli oluncaya kadar her ay maaşlarının yüzde 55’i,  iki uçuş için yüzde 75’i, üç ve daha fazlası için yüzde 120’si kadar ek ücret alabiliyor.

Bu ek ücret normal koşullarda yapılan görevin süresine göre de değişiklik gösterebiliyor. 2-5 yıl çalışma için yüzde 10, 5-10 yıl için yüzde 15, 10-15 yıl için yüzde 20, 15-20 yıl için yüzde 25, 20-25 yıl için yüzde 30, 25 yıl üstü için yüzde 40 oranında ek ücret veriliyor.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim