Rtük Netflix için harekete geçti: İnternet platformundaki dizilere sansür mü geliyor?

Rtük, Netflix başta olmak üzere internet üzerinden yayın yapan dizi siteleri ile ilgili harekete geçti. Resmi gazetede bugün yayınlanan yeni genelge ile birlikte artık bu platformlar Rtük’ten lisans almadan yayın yapamayacak. Rtük’ün verdiği bu karar sadece Netflix'i ilgilendirmiyor. İnternet platformunda yayın yapan Blu TV, puhu TV diğer sitelerde aynı kapsamına giriyor.

01.08.2019 - 13:23
01.08.2019 - 13:39
Yorum Yap
30 sn okuma süresi

Radyo ve Televizyon Kurumu (RTÜK), Resmi gazetede yayınlanan kararname internet üzerinden yayın yapan netflix, puhu TV, Blu TV gibi platformlara düzenleme getirdi. Yapılan bu düzenleme ile birlikte internet üzerinden yayın yapan televizyonların Yurtiçi yurtdışı kaynaklı olsalar bile Rtük denetimine tabi olacaklar. Aynı zamanda yurtdışı kaynaklı olan kurumlar Türkiye’de şirket kurmak zorunda kalacak.

Resmi Gazetede yayımlandı

Radyo Televizyon Üst Kurulu tarafından yeni çıkarılan bu yönetmelik bugün Resmi Gazete’de yayınlanarak yasalaştı. Yayınlanan Yeni yönetmeliğe göre internet üzerinden yayın yapmak isteyen bir hizmet sağlayıcıları artık RTÜK’ten lisans almak zorunda. Türkiye’de milyonlarca üyesi bulunan ve yayınladığı dizileri izlenme rekorları kıran netflix bundan sonra nasıl bir yol izleyecek merak ediliyor. Ayrıca internet üzerinden yayınlanan bu dizileri sansür gelmesi sosyal medya kullanıcılarını çileden çıkardı. Rtük tarafından alınan bu karara sosyal medya kullanıcıları İsyan ederken, bundan sonra internet platformda yayın yapan kanalların nasıl bir yol izleyeceği de herkes tarafından merak edilmeye başlandı.

Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim