Dizi Fragmanları

Rotten Tomatoes Eleştirmenlerinin Oylarıyla Son 25 Yılın En İyi Filmleri

Sinema alanında geniş kapsamlı yayın yapan Rotten Tomatoes, bünyesindeki eleştirmenlerinin oylarıyla belirlenen yeni bir seçki paylaştı. Eleştirmenlerin son 25 yılın en iyi filmlerini belirlendiği listede bilim kurgudan aksiyona, gerilimden komediye pek çok türden film yer alıyor. 

Eğer detayları merak ediyorsanız, sizi detaylara ışınlıyoruz;

Kaynak: https://editorial.rottentomatoes.com/…

25. Geliş (Arrival)

 • IMDb: 7.9

Özet: Devasa uzay gemileri dünya çapında 12 yere inmesiyle, dilbilim profesörü Louise Banks’in liderlik ettiği seçkin bir araştırma ekibi hemen işe koyulur. Uluslar küresel savaşın eşiğinde sallanırken, Banks ve ekibi dünya dışı ziyaretçilerle iletişim kurmanın bir yolunu bulmak için zamana karşı yarışır.

Oyuncular: Amy Adams, Jeremy Renner, Forest Whitaker

Yönetmen: Denis Villeneuve

24. Black Panther

 • IMDb: 7.3

Özet: Wakanda krallığının varisi olan T’Challa, babasının vefatı üzerine tahta geçer. Bir yandan halkının refahı ve güvenliği için ilerlemeli bir yandan da ülkesinin geçmişinden gelen bir düşmanla yüzleşmelidir.

Oyuncular: Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong’o

Yönetmen: Ryan Coogler

23. Ayı Paddington 2 (Paddington 2)

 • IMDb: 7.8

Özet: Brown ailesinin yanına yerleşen ayı Paddington, gittiği bir antika dükkânında sevgili teyzesi Lucy’nin 100. doğun günü için harika bir hediye bulur. Ancak hediyenin çalınır ve Paddington, Lucy teyzenin doğum günü kutlamasından önce hırsızı bulmak için amansız bir maceraya atılır.

Oyuncular: Ben Whishaw, Hugh Bonneville, Sally Hawkins

Yönetmen: Paul King

22. Hayat Ağacı (The Tree of Life)

 • IMDb: 6.8

Özet: Teksas’ın küçük bir kasabasında yaşayan O’Brien ailesinin üç oğlundan biri olan Jack, annesiyle iyi anlaşsa da babasıyla çekişmeli bir ilişkisi vardır. Büyük varoluşsal sorunlarla boğuşan Jack, geçmişini sorgulamaya ve çocukluğunu anlamlandırmaya çalışır. 

Oyuncular: Brad Pitt, Jessica Chastain, Sean Penn

Yönetmen: Terrence Malick

21. Soysuzlar Çetesi (Inglourious Basterds)

 • IMDb: 8.3

Özet: Almanya’nın Fransa’yı işgalinin ilk yılıdır. Müttefik subayı Teğmen Aldo Raine, kafa derilerinin yüzülmesi de dahil olmak üzere Nazilere karşı şiddetli intikam eylemleri gerçekleştirmek için Yahudi askerlerden oluşan bir ekip kurar. Soysuzlar Çetesi ismini verdikleri ekibin yegane arzusu Nazilerin sonunu getirmektir.

Oyuncular: Brad Pitt, Mélanie Laurent, Christoph Waltz

Yönetmen: Quentin Tarantino

20. Zodiac

 • IMDb: 7.7

Özet: 1970’li yıllarda Zodiac isminde bir seri katil San Francisco şehrini korkuya hapseder. Bu korku iklimine son vermek isteyen gazeteciler, katilin kimliğini öğrenmeyi ve onu adalete teslim etmeyi takıntı haline getirirler. Tüm bunlar olurken Zodiac, eylemlerine peşine düşen gazetecilerle alay ederek devam eder.

Oyuncular: Jack Gyllenhaal, Robert Downey Jr., Mark Ruffalo

Yönetmen: David Fincher

19. Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring)

 • IMDb: 8.8

Özet: Orta Dünya’nın geleceği, bin yıldan beri kayıp olan tek yüzüğün kaderine bağlıdır. Frodo Baggins adında genç bir Hobbit’in yüzükle kaderi kesişir. Yüzük taşıyıcısı haline gelen Frodo’yu oldukça zorlu bir görev bekler. Frodo yüzüğü, Mordor’un ateşlerinde yok etmelidir.

Oyuncular: Elijah Wood, Ian McKellen, Liv Tyler

Yönetmen: Peter Jackson

18. Sen Şarkılarını Söyle (Inside Llewyn Davis)

 • IMDb: 7.4

Özet: Film, 1961 yılının New York şehrinde geçer. Müzik dünyasına adını duyurmak isteyen Llewyn Davis, bu uğurda birçok engelle karşılaşır. Davis’in yaptığı müziği insanlara ulaştırma yolunda umutsuzca süren çabası, onu arzuladığı konuma getirecek midir?

Oyuncular: Oscar Isaac, Carey Mulligan, John Goodman

Yönetmen: Joel Coen, Ethan Coen

17. Whiplash

 • IMDb: 8.5

Özet: Bateri alanında ustalaşmak isteyen Andrew, ülkesinin en iyi müzik okuluna girer. İyi bir jazz bateristi olma hayaliyle çalışırken bir jazz duayeni olan hocası Terence Fletcher’ın dikkatini çeker. Jazz duayenliği dışında son derece acımasız biri olan Terence, Andrew’i mükemmelliğe ulaştırmak adına hem psikolojik hem de fiziksel olarak zorlu bir yola sürükler.

Oyuncular: Miles Teller, J.K. Simmons, Melissa Benoist

Yönetmen: Damien Chazelle

16. Manolya (Mangolia)

 • IMDb: 8.0

Özet: Bir polis memuru, kanser hastası, uyuşturucu bağlımlısı ve bunun gibi altı farklı hikaye daha… Manolya filmi, birbirinden bağımsız dokuz farklı insanın trajedi dolu yaşamını ortak bir noktada buluşturarak izleyiciye şaşırtıcı bir seyir sunuyor.

Oyuncular: Tom Cruise, Julianne Moore, Jason Robards

Yönetmen: Paul Thomas Anderson

15. Her Şey Her Yerde Aynı Anda (Everything Everywhere All at Once)

 • IMDb: 7.8

Özet: Ailesiyle ve işiyle ilgilenen Evelyn’in sıradan bir hayatı vardır. Bir gün bir şekilde yaşayabileceği paralel evrenleri keşfeder ve ilginç bir yolculuğa adım artar. Ardından, dünyayı kurtarması gereken bir insan olduğunu fark eden Evelyn’in yaşamı çılgın bir hal alır.

Oyuncular: Michelle Yeoh, Stephanie Hsu, Ke Huy Quan

Yönetmen: Dan Kwan, Daniel Scheinert

14. Ay Işığı (Moonlight)

 • IMDb: 7.4

Özet: Ay Işığı filmi, Miami’nin tehlikeli mahallelerinde büyüyen Chiron’un hayatını konu ediyor. Chiron’un çocukluk yaşlarından yetişkinliğine dek süren yolcuğunu üç ayrı bölümde işleyen film, izleyenlere etkileyici bir seyir zevki sunuyor.

Oyuncular: Mahershala Ali, Alex R. Hibbert, Ashton Sanders

Yönetmen: Barry Jenkins

13. Kapan (Get Out)

 • IMDb: 7.8

Özet: Chris için sevgilisinin ailesiyle tanışma vakti gelmiştir ve sevgilisinin ailesinin malikanesine gider. Siyahi bir genç olan Chris, Avrupa kökenli ailesiyle gerilimli bir tanışmanın ardından kendini beyazlarla dolu bir davetin içinde bulur. Bu noktadan sonra işler rahatsız edici bir hal alır ve gerçekler sanılanın aksine bambaşkadır.

Oyuncular: Daniel Kaaluya, Allison Williams, Catherine, Keener

Yönetmen: Jordan Peele

12. Kan Dökülecek (There Will Be Blood)

 • IMDb: 8.2

Özet: Gümüş madencisi olan Daniel’in oğluyla birlikte sürdürdüğü yaşamı oldukça zorludur. Yaşadığı kasabanın yakınlarında petrol sızıntısı olduğunu öğrenen Daniel ve oğlunun yaşamı, gelen zenginlikler ve ahlaki yozlaşmayla değişecektir. 

Oyuncular: Daniel Day-Lewis, Paul Dano, Kevin J. O’Connor

Yönetmen: Paul Thomas Anderson

11. İhtiyarlara Yer Yok (No Country For Old Men)

 • IMDb: 8.2

Özet: Llewelyn Moss avlandığı esnada kendisini uyuşturucu ticareti yapılan bir bölgede bulur. Oradan bulduğu para dolu çantayı alır ve Moss için macera başlar. Kendisini, peşine düşen bir kiralık katil ve Moss’u korumaya çalışan kanun adamı Şerif Bell’in de bulunduğu bir kovalamacanın içinde bulur.

Oyuncular: Tommy Lee Jones, Javier Bardem, Josh Brolin

Yönetmen: Joel Coen, Ethan Coen

10. Sosyal Ağ (The Social Network)

 • IMDb: 7.8

Özet: Facebook’un ortaya çıkışını konu alan Sosyal Ağ filmi, kurucusu olan Mark Zuckerberg’in hem sosyal hem de yasal açıdan Facebook’u nasıl oluşturduğunu anlatıyor.

Oyuncular: Jesse Eisenberg, Andrew Garfield, Justin Timberlake

Yönetmen: David Fincher

9. The Matrix

 • IMDb: 8.7

Özet: Sinema tarihinin en çarpıcı serilerinden biri olan Matrix’in ilk filminde, Neo’nun gerçek dünya ile Matrix arasındaki farkı sorgulamasını ve anlamasını konu ediniyor. Morpheus’un Neo’yu bizim gerçeğimizden uzaklaşıp Matrix hakkında bilgi edinmeye yönlendirmesiyle büyüleyici maceraya giriş yapılıyor.

Oyuncular: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss

Yönetmen: Lilly Wachowski, Lana Wachowski

8. Pan’ın Labirenti (El Laberinto del Fauno)

 • IMDb: 8.2

Özet: Pan’ın Labirenti, İspanya’nın faşist rejimi ve babasının sadist eylemleri arasında kalan küçük kız Ofelia’nın hikayesini anlatıyor. Yaşadığı acımasız dünyada hayal gücüne sığınan Ofelia, antik bir labirent keşfeder ve bu labirent’te Pan ile tanışır. Kayıp bir prenses olduğunu öğrenen Ofelia’nın yapması gereken üç tehlikeli görevi vardır.

Oyuncular: Sergi López, Maribel Verdú, Ivana Baquero

Yönetmen: Guillermo del Toro

7. Ruhların Kaçışı (Sen to Chihiro no Kamikakushi)

 • IMDb: 8.6

Özet: Küçük Chihiro’nun ailesiyle yeni bir kasabaya taşınmasıyla başlayan Ruhların Kaçışı filmi, fantastik bir dünyada geçen büyülü bir hikayeyi anlatır. Chihiro, ailesini kaybettikten sonra babasını kurtarmak için tehlikeli ve bir o kadar büyüleyici bir maceraya atılır.

Oyuncular: Daveigh Chase, Suzanne Pleshette, Jason Marsden

Yönetmen: Hayao Miyazaki

6. Aşk Zamanı (Fa Yeung Nin Wah)

 • IMDb: 8.1

Özet: Gazeteci Chow Mo-wan ve çekici bir kadın olan Su Li-zhen, kendi eşlerinin ihanetini fark ettikçe birbirlerine yakınlaşırlar. Ancak onların aşkı, sadakatsizliklerinin gölgesinde büyür ve bu karmaşık duygusal bağ, zamanla derinleşir. Film, duygusal karmaşıklık ve aşkın engelleri konulu etkileyici bir anlatım sunuyor.

Oyuncular: Tony Leung Chiu Wai, Maggie Cheung, Kelly Lai Chen

Yönetmen: Kar-Wai Wong

5. Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi (Portrait De la Jeune Fille En Feu)

 • IMDb: 8.1

Özet: Bir ressam olan Marianne, gizlice bir adaya getirilip portresini çizmesi için gönderilen genç Heloise ile tanışır. Ancak zamanla ikisi arasında sadece bir portre değil, yasak bir aşk da gelişir. Marianne, Heloise’in portresini çizerken onunla yakınlaşır ve bu yakınlaşma duygusal bir bağın oluşmasına neden olur.

Oyuncular: Noémie Merlant, Adèle Haenel, Luàna Bajrami

Yönetmen: Céline Sciamma

4. Kara Şövalye (The Dark Knight)

 • IMDb: 9.0

Özet: Gotham City’nin suçla sarsıldığı bir dönemde Batman, kaosu simgeleyen Joker’in karşısına çıkar. Joker’in tahmin edilemez planları, hem Batman’in hem de polisin sınırlarına zorlar. Batman, Alfred ve Lucius gibi müttefiklerinden destek alırken, Harvey Dent ve Rachel Dawes gibi adalet savunucuları da suça karşı birlikte savaşırlar.

Oyuncular: Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart

Yönetmen: Christopher Nolan

3. Mulholland Çıkmazı (Dr. Mulholland)

 • IMDb: 7.9

Özet:  Genç bir kadın, Hollywood’a oyuncu olmak için gelen ve hafızasını kaybeden Rita ile tanışır. İkili, Rita’nın kimliğini bulmaya çalışırken karmaşık ve rüya gibi olaylarla dolu bir hikayenin içine çekilir. Film, gerçeklik ile rüya arasındaki ince çizgiyi keşfederken, karanlık sırlar ve kimlik bulma arayışını merkezine alır.

Oyuncular: Justin Theroux, Naomi Watts, Laura Harring

Yönetmen: David Lynch

2. Parazit (Gisaengchung)

 • IMDb: 8.5

Özet: Kim ailesi, yoksul bir aile olarak yaşarken zeki oğulları Ki-woo, varlıklı bir ailenin öğretmenliğini yapmaya başlar. Ki-woo, Kim ailesini çalıştığı ailenin hizmetçileri olarak konumlandırır. Ancak sırlarla dolu bu ilişkiler ağı, beklenmedik olaylarla karmaşık hale gelir.

Oyuncular: Song Kang-ho, Lee Sun-kyun, Jo Yeo-jeong

Yönetmen: Bong Joon Ho

1. Çılgın Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road)

 • IMDb: 8.1

Özet: Post-apokaliptik bir dünyada geçen bir bu filmde Max, kaotik bir çöl ortamında hayatta kalmaya çalışan bir yol savaşçısıdır. Immortan Joe adlı acımasız liderin hüküm sürdüğü bir toplulukta, Furiosa adında bir kadın, Joe’nun hareminden kaçmaya karar verir. Furiosa, beraberinde değerli yüküyle birlikte kaçarken yolları Max ile kesişecektir. 

Oyuncular: Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult

Yönetmen: George Miller

Kaynak: https://onedio.com/haber/rotten-tomatoes-elestirmenlerinin-oylariyla-son-25-yilin-en-iyi-filmleri-1166894

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu