Rokanın 10 Faydası Ve Tarihi

NAVİGASYONRokanın Sağlığa En İyi 10 FaydasıKanserle Mücadele EderGöz Sağlığını KorurKalp Sağlığını GeliştirirGüçlü Kemikleri Korumaya Yardımcı OlurKilo Vermeye Yardımcı OlurSindirimi GeliştirirDiyabetin Önlenmesine Yardımcı OlurCilt İltihabını ve Enfeksiyonları AzaltırÖnemli Vitaminler ve Mineraller İçerirDoğal Afrodizyak EtkisiRokanın Besin DeğerleriGeleneksel Tıpta Kullanım Alanları Tarihçe ve GerçeklerRokanın Yan EtkileriSon Düşünceler Rokanın sağlığa faydaları nelerdir? Bu sebze, özellikle az kalori miktarı göz […]

17.04.2019 - 19:15
17.04.2019 - 17:30
Yorum Yap
10 dk okuma süresi

Rokanın sağlığa faydaları nelerdir? Bu sebze, özellikle az kalori miktarı göz önünde bulundurarak, bağışıklık sistemini güçlendiren bir sebzedir. Diğer yeşil yapraklı sebzelerde olduğu gibi roka salatası, özellikle karışıma başka sebzeler eklediğinizde, yiyebileceğiniz en yoğun gıdalardan biridir.

Sağlığa gelince, yüksek antioksidan etkili bir gıda olan roka vücuttaki hemen hemen her sistemin iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Örneğin, çalışmalar oksidatif stresi azaltan fito-besleyicileri sayesinde, kalp sağlığını iyileştirmiş ve iltihaplanmayı azaltan bileşikleri bağlayıcılığını göstermiştir.

Roka (bilimsel bitki adı Eruca sativa olan ) yapraklı bir otsu bitkidir ve koruyucu özelliklere sahip çeşitli bitkileri içeren Brassica sebzeler ailesinin bir üyesidir. Örneğin, rokanın serbest radikal hasarlarıyla mücadele eden ve yaşlanma sürecini yavaşlatan mükemmel bir antikanser fitokimyasal kaynağı olduğu bilinmektedir.

Roka Salatası, adından da anlaşılacağı gibi: Roka (çoğunlukla bebek roka) ile yapılan bir salata ve genellikle domates, peynir vb. Gibi diğer malzemelerle yapılır.

Rokanın Sağlığa En İyi 10 Faydası

Kanserle Mücadele Eder

Kanserin beslenme ile bağlantısı tartışılmaz. Ulusal Kanser Enstitüsüne göre, bazen “kanserojen öldürücüler” olarak adlandırılan lahanalı / brassica sebzelerle dolu sağlıklı bir beslenme tarzı, kanserden korunma için önemli bir öneridir.

Roka bitkisi, pota ailesindeki diğer birçok sebze gibi, glukozinolatları içerir. Bunlar kanser hücrelerine karşı etki gösterdiğine inanılan anahtar fito-besinlerdir. Bu yeşil bitki çiğnendiğinde, bu bileşikler, onları izotiyosiyanatlar olarak bilinen diğer kanserle mücadele eden besinlere dönüştüren, myrosinaz adı verilen sindirim enzimi ile karışır. İzotiyosiyanatların kanserojen, iltihap önleyici ve çoğalma önleyici faaliyetlere sahip olduğu gösterilmiştir. Roka,  yaşa bağlı hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabileceği için şifalı bir beslenme düzenine harika katkı sağlar.

Roka, alabalık ve Çin lahanası gibi sebzelerde bulunan aynı bitki besleyicileri gibi, sülforaptan ve erusin gibi büyük miktarlarda spesifik kükürt içeren izotiyosiyanatlar içerir. Bunlar çoğu lahanalı sebzeye kükürt kokusunun imzasını veren şeydir. Ayrıca kanserle mücadele faaliyetlerinden sorumlu olduklarına inanılıyor. Pek çok çalışma, bu özel bileşikleri içeren daha yüksek miktarda çiğ sebze tüketimi ile kanser için düşük risk arasında güçlü bir ilişki bulmaktadır.

İzotiyosiyanatlar, serbest radikalleri ve DNA hasarına ve hücre mutasyonuna yol açabilecek tehlikeli kanserojenleri nötralize eder. Ayrıca hücre proliferasyonunu inhibe eder ve kanserli tümör büyümesini durdurur. Araştırmalar, lacivert yapraklı yeşilliklerin özellikle, kolon, mesane kanseri gibi gastrointestinal yoldaki kanserin, meme, akciğer, özofagus ve prostat kanserlerinin önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Son araştırmalar, bu aynı bileşiklerin roka tohumlarından izole edildiklerinde beyine zarar verebilecek pro-enflamatuar sitokinlerin üretimini engelleyebilen nöroprotektif etkilere sahip olduğunu göstermektedir.

Göz Sağlığını Korur

Roka göz sağlığı konusunda ne gibi yararlar sağlar? Gözlerinizi yaşa bağlı bozukluklardan korumaya yardımcı olabilir, çünkü mükemmel bir karotenoid antioksidan kaynağıdır. Bu özel bileşikler, yaşlı yetişkinlerde körlüğün önde gelen nedenlerinden biri olan maküler dejenerasyonu önleme yetenekleriyle ilgili olarak kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır.

Roka, makula dejenerasyonunu önlemeye yardımcı olabilir, çünkü beta-karoten , leutin ve zeaksantin gibi karotenoidlerde yüksektir. Bunlar retina, kornea ve gözlerin diğer hassas kısımlarını UV hasarı ve diğer etkilerden koruduğu bilinmektedir. Yapılan çalışmalara göre, lutein ve zeaksantin ayrıca mavi ışığı emerek gözlerinizi koruyabilir.

Kalp Sağlığını Geliştirir

Roka, kolesterol ve homosistein seviyelerini düşüren, antienflamatuar bir gıda görevi görerek kan damarlarının sağlığını iyileştirebilir. Bu, sebze alımının kalp hastalığı ve genel ölüm riskini azalttığı bilinen bir nedendir.

Düşük kalorili, yüksek besinli sebzelerde yüksek bir diyet de daha iyi kan basıncı, daha iyi kan dolaşımı ve kalp krizi ya da inme geçirme riski ile bağlantılıdır. Sebzeler sadece önemli inflamasyon düşürücü antioksidanlar sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kalp ritimlerini ve diyet lifi kontrol etmelerine yardımcı olan potasyum ve magnezyum gibi önemli besinleri sağlar. Bu vücuttan kolesterol ve toksinleri kaldırır.

Güçlü Kemikleri Korumaya Yardımcı Olur

Bir fincan roka, önerilen günlük K vitamini değerinin yaklaşık dörtte birini sağlar. Bu, K vitamini eksikliğinin önlenmesi için harika bir besindir. K vitamini kemik sağlığı ve ayrıca kan pıhtı oluşumuna yardımcı olması için gereklidir.

Aslında, bazı uzmanlar K vitamininin kalsiyumdan daha iyi kemikler oluşturduğunu düşünüyor. Güçlü bir iskelet sistemi geliştirmede kilit bir oyuncu olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle araştırmalar, daha fazla K vitamini tüketen kişilerin kemik kırıklarına ve osteoporoza karşı koruma sağladığını gösteriyor.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Roka kilo vermenize yardımcı olur mu? Diğer yeşil yapraklı sebzelerde olduğu gibi, sağlıklı bir kilonun desteklenmesi için faydalı olabilir, çünkü besin yoğunluğu düşük kalorili bir gıdadır. Aslında, fincan başına 20’den az kalori var fakat bir sürü antioksidan içerir.

İnsanlar bir kerede birden fazla yeşillik yemeye meyilli olduğu için roka, esasen düşük kalorili bir diyete kilo vermek için harika besindir ve bol miktarda vitamin, mineral ve fito-besin almanın kolay bir yoludur. Yeşil yapraklı sebzeler tok hissetmenize, eksiklikleri önlemenize ve sürekli enerji sağlamanıza yardımcı olan detoksifiye edici besinler ve diyet lifi sağlar.

Sindirimi Geliştirir

Diğer yeşil yapraklı sebzelerde olduğu gibi roka da vücudun optimal pH seviyesini geri kazanmaya yardımcı olan alkali bir besindir. Optimum bir pH seviyesi, güçlü bir bağışıklık sistemini desteklemeye ek olarak, sindirim sağlığı için çok önemlidir.

Ek olarak, roka, sindirim sistemini beslemeye yardımcı olan nemlendirici bir besindir. Düzenli olarak yeşillik yemek, kabızlığın önlenmesine, bağırsak astarının, kolonun, bağırsakların ve diğer sindirim organlarının sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olmanın bir yoludur.

Diyabetin Önlenmesine Yardımcı Olur

Her ne kadar insanlar bitkinin tohumlarını değil roka yapraklarını yeme eğiliminde olsalar da, klinik araştırmalar tohumlardan alınan bitki özlerinin kan şekeri dalgalanmalarıyla mücadeleye yardımcı olduğunu onaylar. Yeşil sebzeler açısından yüksek bir diyetin, insülin duyarlılığını arttırdığı için bir tür doğal diyabet tedavisi olduğu düşünülmektedir.

Roka özü veya Eruca sativa tohumlarından alınan yağ, insülin tepkisini iyileştirmek, hiperglisemiyi azaltmak ve yüksek kolesterol ve trigliseritleri azaltmak için etkili bir önleme ve tedavi yöntemi olarak kabul edilir.

Ancak diğer yiyeceklerin yerine roka yaprakları yemek kan şekeri ve inflamasyon düşürücü etkilere neden olabilir, çünkü neredeyse şeker ve karbonhidrat içermez, ancak tabağınıza doldurmak ve daha tok hissetmek için iyi bir yoldur.

Cilt İltihabını ve Enfeksiyonları Azaltır

Roka özü geleneksel Orta Doğu tıbbı uygulamalarına göre, cilt hastalıklarının önlenmesinde veya tedavisinde etkili olarak kabul edilir. Asırlık geleneğe göre, cilt sağlığı konusunda bilinen en etkili bitkilerdendir. Uygulayıcılar, yıllarca bu bitkinin yağlarının iltihaplı cilt hastalıklarını önleyebileceğine egzama veya sedef hastalığının doğal bir tedavisi olabileceğine inanıyordu.

Ham yaprakları yemek, aynı zamanda UV cilt hasarına karşı koruma ve cildin yaşlanmasının yavaşlamasını sağlayabilir, çünkü antioksidanları hücre çoğalmasına karşı savaşır ve cildin elastikiyetini, bağışıklığını ve görünümünü korur.

Önemli Vitaminler ve Mineraller İçerir

Roka, doğmamış bebeklerde nöral tüp defektlerinin önlenmesine yardımcı olan ve homosistein adı verilen zararlı kan kimyasallarının birikmesini azaltan çok önemli bir B vitamini olan folat içerir. Manganez elde etmenin ve kalsiyum eksikliğini önlemenin iyi bir yoludur. Aslında roka ve ıspanak kalsiyum miktarı açısından benzerdir ancak daha az mineral bloke edici oksalat vardır.

Bu, daha az kalsiyumun inhibe olduğu ve vücudunuzun gerçekten daha fazla emebileceği ve kullanabileceği anlamına gelir.

Doğal Afrodizyak Etkisi

Roka tüketiminin libido veya doğurganlığı arttırma üzerindeki etkilerini araştıran birçok çalışma yapılmasına rağmen, doğal afrodizyak özelliklerinin enflamasyonu azaltma ve dolaşımını artırabilecek iz mineralleri ve antioksidanları tedarik etme kabiliyetinden gelebileceği biliniyor. Antik Romalılar, cinsel uyarılmayı artırmak için rokayı bol miktarda kullanıyordu.

Rokanın Besin Değerleri

Yukarıda tarif edilen faydalardan da görebileceğiniz gibi, birçok çalışma brassica sebzelerinin sık sık yemeğinin kronik hastalıklara karşı koruma sağlayabildiğini göstermektedir. Potansiyel sebzeler obezite, diyabet, nörodejeneratif hastalıklar ve kalp hastalıkları için daha düşük bir risk ile ilişkilidir. Daha da iyisi, bu bitkileri bol miktarda yemek kolay olduğu için roka faydalarının çift doza kolayca gelebilmesidir.

 • Yarım fincan (yaklaşık 10 gram) çiğ roka yaklaşık olarak şunları içerir:
 • 2.5 kalori
 • 0.4 gram karbonhidrat
 • 0.3 gram protein
 • 0.1 gram yağ
 • 0,2 gram lif
 • 10.9 mikrogram K vitamini
 • 237 uluslararası birim A vitamini
 • 1.5 miligram C vitamini
 • 9,7 mikrogram folat
 • 16 miligram kalsiyum

Ek olarak, bu yapraklı yeşillik bir miktar demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve kolin içerir.

Geleneksel Tıpta Kullanım Alanları

Roka bitkisi, yüzyıllardır yenildiği Akdeniz bölgesine özgüdür. Kayıtlar, MS. ilk yüzyıldan beri İtalya’nın bazı bölgelerinde ve Orta Doğu’da yaygın olarak tüketildiğini göstermektedir. O sırada tipik bir Roma yemeğinin parçası, roka, marul, hindiba, ebegümeci ve lavanta ile yapılan şifalı bir salataydı.

Yüzyıllar önce, özellikle insanlar çiğ yapraklara ek olarak tohumları yediklerinde roka beslenmenin yararları çoktan takdir edildi. Aslında bir yiyecek kadar tıbbi bir bitki olduğu düşünülüyordu. Ülkemizde, Akdeniz’de, Lübnan’da ve Suriye’deki geleneksel tıbbi uygulamalarda, tohumlar tatlandırıcı yağlar için kullanılmıştır ve doğal bir kısırlık tedavisi olarak çalışmaktan cilt problemlerini ve sindirimi iyileştirmeye kadar yaygın faydaları vardır.

Tarihçe ve Gerçekler

Roka bitkisinin birçok farklı mutfakta uzun bir kullanım tarihi vardır ve İncil de dahil olmak üzere birçok dini metinde bile bahsedilmiştir. Ayrıca, MS ile ilk beşinci yüzyıla kadar uzanan Mishna ve Talmud gibi Yahudi metinlerinde de bahsedilmiştir.

Eski Mısırlılar ve Romalılar tarafından bir afrodizyak olduğuna inanılıyordu. Ünlü yazarlar, bu sebzenin “uykulu insanların cinsel arzusunu teşvik etme” yeteneğine sahip olduğunu söyleyerek roka beslenme yararları hakkında bile yazdılar.

Binlerce yıl önce, Romalılar, onu daha sık yiyenlerin daha iyi sağlık yaşadıklarını ve cinsel olarak daha fazla enerji harcadıklarını, belki de bu sebzenin dolaşımını artırmaya yardımcı olduğunu, libidoyu azaltabilecek ve uyarıcı, enerji verici nitelikleri olan toksik çevresel etkileri engellediğini keşfetti.

Rokanın Yan Etkileri

Roka, yaygın bir alerjen olduğu veya birçok insanda yan etkilere veya reaksiyonlara neden olduğu bilinmemektedir. Ve bu düşük kalorili ve düşük şekerli bir sebze olduğundan, bu yeşilliklerin vücuda hiçbir zararı yok. Potansiyel bir sebze olmasına rağmen, tiroid fonksiyonlarını etkileyebilecek kimyasal bileşikler bakımından düşüktür (bazı sebzeler yüksek miktarlarda yenildiğinde olduğu gibi), bu nedenle şu anki sağlık seviyeniz ne olursa olsun, yediğinizde yan etkiler gösterme riski çok düşüktür.

Son Düşünceler

Roka ( Eruca sativa ), yaprak yeşil ve her zaman lahana ve İsviçre pazı gibi sebzeler içeren Brassica lahanası sebze ailesinin bir üyesidir.

K vitamini, A vitamini, folat ve lutein ve zeaksantin adı verilen karotenoidler gibi antioksidanlar dahil olmak üzere iyi bir besin kaynağıdır. Servis başına 20 kaloriden az olan çok düşük kalorili bir yemektir.

Yararları arasında kanserle savaşmak, gözleri ve cildi korumak, güçlü kemikleri korumak, kilo kaybını desteklemek, sindirimi iyileştirmek, diyabeti önlemek ve cildi korumak sayılabilir. Tarih boyunca, doğal bir afrodizyak olduğu da biliniyordu.

Bu yeşil yapraklı sebzenin biberli bir tadı vardır ve çiğ veya pişmiş olarak yenebilir, bu nedenle zaten tadını çıkardığınız tariflere eklemenin bir sürü yolu vardır.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim