Rıza Beşkat: Türkiye’de emekliliğini geçiren şirket kuran ve ekonomiye yatırım yapan 1 milyon yabancı insan var

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkan Vekili Ali Rıza Beşkat, Türkiye'ye savaş, acı ve zulümden kaçan göçmenlerin yanında iş kuran, emekliliğini yaşamak isteyen, ekonomiye katkı sağlama amacında olan insan sayısının toplamda 1 milyonu geçtiğini belirtti. Bir program kapsamında Kayseri'ye gelen Beşkat, yaptığı konuşmada, göçün, tarihin her döneminde meydana geldiğini ifade etti.

13.08.2019 - 14:52
13.08.2019 - 14:52
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Türkiye’nin savaş ve zulümden kaçan insanlara tarihin her döneminde yardım ettiğini belirten Beşkat, yakın zamanda savaşlarla beraber bu göçlerin çok daha fazla attığına dikkat çekti.

Beşkat, göçmenler konusunda birçok çalışmaların yürütüldüğünü belirterek şunları kaydetti:

“3.6 milyon Suriyeli başta olmak üzere uluslararası ve geçici koruma adı altında bu kişiler bizimle yaşamaktadır. Bunun yanında sayıları 1 milyonu geçen ikamet izni sahibi dediğimiz düzenli göçle gelen, savaş, zulüm gibi gerekçeleri olmadan ülkemize gelen insanlar da bugün bizim topraklarımızda yaşamaktadır. Bu kişiler çalışıp, iş kurup, turizmle uğraşıp, bir kısmı emekliliğini burada geçiriyor, ekonomimize katkı sağlıyor. Bunun en önemli sebebi, ülkemiz sosyal ve ekonomik kalkınmada çok ciddi mesafeler katetti. Bölgesi ve civar ülkeleri için cazibe merkezi haline geldi. 2019 yılı itibariyle sayıları 1 milyonu aşan insan, ikamet izniyle Türkiye’de kalmaktadır.”

Türkiye mülteciye en çok yardım etmiş ülkedir

Türkiye’nin düzenli göç istatistiklerinin her geçen gün daha da arttığını belirten Beşkat, 2018 yılında 800 bin olan düzenli göç sayısının 1 milyona eriştiğini, önümüzdeki dönemde sayının artmaya devam edeceğini söyledi.

Beşkat, Türkiye’de dünyadaki göçmenlere sahip çıkma konusunda oldukça önemli işlerin yapıldığını hatırlatarak, “Türkiye son yıllarda üst üste dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumundadır. Birleşmiş Milletler’ce de tasdik edilmiş bir şekilde son yıllarda Türkiye mülteciye en çok sahip çıkmış ülkedir” diye konuştu.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim