Ripple (XRP) Nedir, Nasıl Alınır?

NAVİGASYONRipple (XRP) Hakkında Her ŞeyRipple Nedir? XRP Nedir?Ripple’ın Amacı ve Kullanılan TeknolojiRipple CüzdanlarıRipple Nasıl Alınır?Ripple Nasıl Kazılır? Kripto para ve blok zincir teknolojileri giderek önem kazanırken, Bitcoin’in ortaya çıktığı günden bu yana epey zaman geçti. Yeni kripto paralar da ortaya çıkmaya başlarken, Ripple (XRP) da bunların arasında en çok dikkat çeken isimlerden birisi. Ripple nedir […]

16.08.2018 - 16:31
15.08.2018 - 23:39
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Kripto para ve blok zincir teknolojileri giderek önem kazanırken, Bitcoin’in ortaya çıktığı günden bu yana epey zaman geçti. Yeni kripto paralar da ortaya çıkmaya başlarken, Ripple (XRP) da bunların arasında en çok dikkat çeken isimlerden birisi. Ripple nedir sorunuza yanıt arayacağımız yazımızda aynı zamanda Ripple nasıl alınır ve Ripple nasıl kazılır gibi konulara da değineceğiz.

Ripple (XRP) Hakkında Her Şey

Ripple Nedir? XRP Nedir?

Ripple ve XRP her ne kadar birbiriyle yüksek oranda bağlantılı olsa da aynı şeyler değiller. Ripple Labs tarafından yaratılan dijital kripto birimine XRP adı veriliyor.

Ripple, global ödeme işlemlerini daha basit ve hızlı şekilde gerçekleştirmek için bir protokol oluştutran firmanın adı. Bu yönüyle de dünyanın farklı bölgelerine para göndermek isteyenler için ideal bir protokol.

Diğer yanda XRP ise bu protokol tarafından kullanılan dijital para – varlık anlamına geliyor. Merkezi olmayan bir para olan XRP aynı zamanda Ripple’ın kendisinde de bolca bulunuyor ve bu şekilde XRP ekosisteminin mümkün olduğunca uzun süre devam etmesi hedefleniyor.

Ripple’ın Amacı ve Kullanılan Teknoloji

Geleneksel bankacılık sistemlerinde parayı bir yerden alıp diğer yere aktarmak fazlasıyla vakit alıyor ve aynı zamanda işlem ücretleri de cep yakıyor. Üstelik yurt dışına para gönderimi çok daha zorlayıcı.

Tüm bu işlemlerin tamamlanması bazen günler alıyor, yıllık trilyonlarca dolar masraf oluyor ve fazlasıyla güvensiz şekilde gerçekleşiyor. Ripple protokolü ise ortada olan bu bariz probleme potansiyel bir çözüm getiriyor.

Ripple finansal kurumların çift harcama sorununa ‘tarafsız’ bir çözüm sağlarken, Ripple protokolü şunları içeriyor:

  • Dağıtılmış açık kaynak protokolü

  • Konsensus defteri

  • Dijital bir mülk olan XRP

Gelin bunları tek tek inceleyelim;

Dağıtılmış Açık Kaynak Protokolü: Ripple’ın dağıtılmış protokolü herkesin kaynak kodlarını görmesine imkan tanıyor. Bu seviyede bir açıklık da herkesin Ripple kodlarını görmesini sağlıyor ve hackerların keşfedeceği herhangi bir açık doğmuyor. Eğer bir bug ortaya çıkarsa da herhangi bir geliştirici düzelterek Ripple’ın güvenliğini sağlayabiliyor.

Konsensus Mekanizması: Konsensus defteri, hesap işlemlerinin tek bir birim hâlinde gerçekleşmesini hedefleyen bir blok zinciridir. Böylece çifte harcamalar da ortadan kalkar. Ripple, Proof of Work ya da Proof of Stake mekanizmaları yerine kendine işlem onaylama yöntemini kullanıyor. Buna da Proof of Correctness adını veriyorlar.

XRP: Ripple protokolü tarafından kullanılan dijital varlıklara XRP adı verilmektedir. Teknik olarak bankalar ya da diğer finansal kurumlar da bu protokolü XRP olmadan kullanabilirler. Buna rağmen Ripple olağanüstü iş çıkararak XRP’ın bu protokolde kullanılan dijital varlık olmasını sağladı.

Ripple Cüzdanları

Ripple – XRP saklamak için kullanabileceğiniz çeşitli cüzdanlar bulunuyor. Donanımsal bir cüzdan olan Ledger Nano S güvenle XRP saklamak için ideal yöntemlerden birisi. Aynı zamanda diğer kripto paralarınızı da Ledger Nano S’de tutabilirsiniz.

Ek olarak açık kaynak kodlu olan Toast Wallet da başarılı bir yazılımsal cüzdandır. Üstelik hem masaüstü bilgisayarda, hem de mobil cihazlarda sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz.

Buna rağmen donanımsal cüzdanlar her zaman bir adım öndedir. Eğer hesabınızda 1000 dolardan fazla kripto paranız varsa Ledger Nano S gibi donanımsal cüzdanlar tercih edin deriz.

Ripple Nasıl Alınır?

Ripple’ı çeşitli kripto borsaları üzerinden kolaylıkla satın alabilirsiniz. Bu platformlarda mevcut BTC (Bitcoin) ya da ETH (Ethereum) birimlerinizi Ripple (XRP) ile takas etmek mümkün.

Başlıca ve en güvenilir Ripple satın alma platformları aşağıdaki gibi:

  • Binance

  • Bittrex

  • Kraken

  • Gatehub

  • Poloniex

  • Bitfinex

Ripple Nasıl Kazılır?

Sık sık Ripple madenciliği hakkında Ripple nasıl kazılır sorularını da duyuyoruz. Buna rağmen Ripple XRP Bitcoin ya da diğer dijital para birimleri gibi kazılamıyor. Bunun sebebi de merkezi tek bir para biriminin tek bir firma tarafından kontrol ediliyor oluşu. Ripple’a bu yüzden bankalar ya da diğer global finans sistemleri saldıramıyor. Bitcoin’in aksine Amerikalı Ripple şirketi tarafından kontrol ediliyor.

Peki Ripple nasıl elde edilir? Ripple XRP almak istiyorsanız elinizdeki en iyi seçenek kripto borsaları aracılığıyla satın alarak yatırım yapmak olacaktır. Dolayısıyla XRP madenciliği teknik olarak mümkün değil, böyle bir madencilik platformu bulunmuyor.

Eğer birisi size bir şekilde XRP kazabileceğini söylerse, biliniz ki amacı sizi dolandırmaktır.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim