1. HABERLER

  2. HABER

  3. Rezene Nedir? Rezenenin 11 Faydası
Rezene Nedir? Rezenenin 11 Faydası

Rezene Nedir? Rezenenin 11 Faydası

A+A-

Antik dünyada, Romalılar, Yunanlılar ve Mısırlılar törenlerinin bir parçası olarak rezene kullanırlardı. Yüzyıllar boyunca sağlık ve zevk sembolü olarak görev yaptı. Ayrıca, binlerce yıl boyunca sindirim şikâyetlerini hafifletme kabiliyeti nedeniyle de değer verilmiştir.

Artık pek yaygın kullanılmasa da rezene esansiyel yağı ve bitkinin tüm kısımları yemek pişirmek ve 40'ın üzerinde rahatsızlığa ilaç olarak kullanılır. Anti-enflamatuar, antimikrobiyal, antiviral, anti-tümör ve antispazmodik özellikleri neden binlerce yıldır değerli bir bitki olarak görülmesinin cevabı.

Rezene Nedir? Rezenenin 11 Faydası

Rezene Nedir?

Rezene, ilginç meyankökü benzeri bir tadı olan kereviz benzeri bir kış sebzesidir. Her ne kadar tadına alışması biraz zaman alsa da rezenenin sağlığa çok fazla yararı var.

Bitki Akdeniz bölgesinde doğdu ve ekim yoluyla Kuzey, Doğu ve Batı yarım kürelerde yabani olarak büyümeye başladı.

Rezenenin bilimsel adı Foeniculum vulgare'dir. Dereotu otuna benzeyen tüylü yaprakları ve sarıçiçekleri olan çok yıllık bir bitkidir. Rezene, aromatik özellikleri ile bilinir, biraz anason gibi kokar, ancak ılık ve odunsu tonlarda bulunur. Rezene yetiştirme mevsimi sonbahar ve kıştır.

Rezene beyaz ampulü ve uzun yeşil saplarıyla tanınır. Kereviz ve yaban havucu gibi diğer sap sebzeleri ile ilgilidir. Tüm rezene bitkisi, ampul, tohum, sap ve yapraklar dahil olmak üzere yenilebilir.

Rezene ampulü salatalara, çorbalara, makarnalara ve daha pek çok yemeğe eklenebilir. Herhangi bir yemeğe şifa, doku ve tatlı bir meyan kökü ekler. Rezene ampulü, biyoflavonoitler, fenolik asitler, tanenler, kumarinler ve hidroksisinamik asitler dahil olmak üzere birçok fenolik bileşik içerir.

Rezene tohumları flavonoid antioksidanlar bakımından zengindir ve konsantre bir mikro besin kaynağı içerir. Rezene tohumları, ilk olarak ezilerek ve daha sonra buhar damıtma adı verilen bir işlem kullanılarak, rezene esansiyel yağını yapmak için kullanılır.

Rezene Nedir? Rezenenin 11 Faydası

Rezenenin Faydaları Nelerdir?

Kemik Sağlığını Artırır

Kalsiyum içeriği nedeniyle, rezene kemik gücünün ve sağlığın korunmasına yardımcı olabilir. Bir fincan rezene, yaklaşık 43 miligram kalsiyum içerir, kalsiyum açısından yeterince yiyecek tüketmeyen ve kalsiyum eksikliği olan kişiler için faydalı olabilir. Araştırmalar, beslenme kaynaklarında artan kalsiyum alımının kemik mineral yoğunluğunu arttırdığını gösteriyor.

Cilt Sağlığını Geliştirir

Rezene, C vitamini bakımından yüksektir ve önerilen günlük miktarın neredeyse yarısını sadece bir ampul içinde sağlar. C vitamini erken yaşlanmaya yol açabilecek serbest radikal hasarını azaltmaya yardımcı olabilecek güçlü bir antioksidandır.

C vitamini aynı zamanda kollajen oluşumu ve cildin görünümünü korumada güçlü bir araç olması için gereklidir, bu da doğal olarak yaşlanmayı yavaşlatmak için iyi bir seçimdir. C vitamini eksikliğine, düzgün bir şekilde kollajen oluşturma kabiliyetinde olmayan, diş etlerinin kanamasına ve derinin altında kanamaya yol açan, ispirto denir.

Bu fonksiyonlar nedeniyle, kırışıklıkların görünümünü azaltmak ve cildin sağlıklı kalması için yeterli miktarda C vitamini alımı kritik öneme sahiptir. BKİ günde 60 miligramdır, ancak rezene gibi tüm besin kaynaklarından daha fazla C vitamini cildinizin içten dışa doğru sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

Kan Basıncını Düşürür

Rezene, yüksek potasyum ve düşük sodyum içeriği nedeniyle kan basıncını ve enflamasyonu düşürmeye yardımcı olabilir. Potasyum, sodyuma karşı çalışır ve vücuttaki yüksek tansiyonla mücadeleye yardımcı olur.

Potasyum açısından zengin bir beslenme, yüksek bir sodyum diyeti ile karşılaştırıldığında sistolik kan basıncını 5,5 puan azaltabilir. Ancak, hemen daha düşük kan basıncı beklemeyin, kan basıncında bir düşüş görmek için yüksek potasyum beslenmeyi en az dört hafta sürdürmeniz gerekir.

Rezene Nedir? Rezenenin 11 Faydası

Sindirime Yardımcı Olur

Rezene, sindirimi kolaylaştırma kabiliyetinden dolayı birçok diyete dahil edilmiştir. Rezene 7 gram diyet lifi içerdiğinden, sağlıklı bir sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olabilir. Sindirim sistemindeki kaslar, gastrointestinal kasların hareket etmesini ve arttırmak için diyet lifi gerektirir. Kabızlık ve IBS gibi sindirim problemleri yetişkinlerde çok yaygın olduğu için, rezene herhangi bir diyete mükemmel bir katkı sağlar; bu yüzden şifa diyeti için önerilen gıdalardan biridir.

Ayrıca, lif potansiyeli ile kolon kanserine neden olabilecek toksinler kolonunu temizleyerek, sindirim sistemi içinde hareket ettikçe küçük bir fırça gibi davranır. Rezene, toksinlerin yok edilmesine yardımcı olarak müshil gibi davranabilir.

Uluslararası Gıda Bilimleri ve Beslenme Dergisi'nde yayınlanan araştırma, rezenenin, sindirim artırıcı faaliyetlerini desteklemek için önemli miktarda veriye sahip olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar ayrıca zencefil, nane, turunçgiller, karahindiba ve papatyaya da sindirime yardımcı olmaları nedeniyle dikkat çekmektedir.

Bazı kültürlerde, sindirime yardımcı olmak ve ağız kokusunu gidermek için yemeklerden sonra rezene tohumlarını çiğnemek yaygındır. Rezenede bulunan yağların bazıları sindirim suyunun salgılanmasını teşvik eder.

Beslenmenize rezene eklemek, vücudunuzdaki, özellikle karnınızdaki pH seviyesini dengeleyebilir ve yemekten sonra geri akışını azaltabilir.

Doygunluğu Artırır

Fiber hiçbir kalori içermez ve artan tokluk sağlar. İnsanlarda, elyafı parçalamak için gerekli enzimler bulunmaz, bu nedenle kalori olarak absorbe edilemez. Rezene, 7 gram kalorisiz dolum lifi sağlar.

Araştırmalar lif içeriği yüksek beslenmenin insanların etkili bir şekilde kilo vermelerine yardımcı olabileceğini göstermektedir. 2001 yılında yapılan bir araştırma, diyetlerine günde 14 gram lif ekleyen, başka hiçbir şeyi değiştirmeden katılanların günde yaklaşık yüzde 10 daha az kalori yediklerini ve dört aylık bir süre boyunca yaklaşık dört kilo verdiklerini tespit etti. Rezene ve diğer yüksek lifli gıdaları beslenmenize ekleyerek lif alımını artırmak, zahmetsizce daha memnun hissetmenin ve kilo kaybını tecrübe etmenin basit bir yolu olabilir.

Bebeklerde Koliği Keser

Bebeklerde kolik,  nispeten iyi huylu bir tıbbi duruma rağmen, yeni ebeveynler üzerinde stresli bir etkiye sahip olabilir. Çoğu aile bebeklerinin ağlamasını yatıştırmak için neredeyse her şeyi dener.

Kolik için kullanılan, bazı ilaçlar ciddi yan etkilere sahip olabilir ve sürekli olarak etkili olmayabilir. Ancak araştırmacılar, rezene tohumu yağının ağrıyı azalttığı ve ince bağırsakta hareket kabiliyetini artıracağı, böylece kolik için mükemmel bir doğal ilaç olabileceğini göstermiştir. Rezene ayrıca bebeği sakinleştirmeye ve abdominal rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olur.

2003 yılında yapılan bir çalışmada araştırmacılar, 125 bebekte rezene tohumu yağını plasebo ile karşılaştırmışlardır. Rezene tohumu yağı ile muamele edilen grubun, kontrol grubundakilere göre, hiçbir yan etkisi olmayan ağlama bölümleriyle ölçülen yüzde 65 daha az kolik olduğu rapor edildi.

Her ne kadar bu araştırma ümit verici olsa da, şu anda bebekler için belirlenmiş güvenli bir doz yoktur. Kolik bebek tedavisi için kullanmanın en güvenli yolu emziren bir annenin rezene çayı içmesidir.

Rezene Nedir? Rezenenin 11 Faydası

Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Rezene yüzyıllarca Çin tıbbında böcek ısırıkları veya boğaz ağrısı gibi iltihaplı durumların tedavisinde yardımcı olmak için kullanılmıştır. Rezene'nin enflamasyonu azaltma yeteneği, araştırmacıların, rezene özelliklerinin, çeşitli kanser formları dahil olmak üzere diğer enflamatuar hastalıklara uygulanıp uygulanamayacağını araştırmasına neden olmuştur.

Rezenenin ne şekilde hareket ettiği bazı klinik çalışmalarda gösterilmiştir, anetol içermesi nedeniyle kansere doğal çözüm olabilir,  meme kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlatır. Bunlarla birlikte, tam olarak nasıl kullanılabileceğini belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Diğer anti-enflamatuar besinler de, kanser ölüm oranlarını azaltmaya yardımcı olabilecek bir iz mineral olan rezene, özellikle selenyumda bulunur. 8.000'den fazla katılımcının yaptığı kapsamlı bir çalışma, selenyumun mortaliteyi azalttığını ve gelecekteki kanser vakalarını azalttığını buldu.

Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

Rezenede olduğu gibi lif bakımından yüksek, özellikle çözünür liflerin, kan dolaşımındaki kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Yüksek oranda lif içeren bir beslenme, kan kolesterolünü normal seviyeye düşürmeye yardımcı olarak genel kalp krizi ve felç riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

2018 yılında, Menopoz Tıp Dergisi'nde yayınlanan bir araştırma, menopoz sonrası kadınların kolesterollerini geliştirmek için rezene kullandıklarında, LDL ve HDL kolesterol ve trigliserit seviyelerinde hafif bir pozitif değişiklikle sonuçlandığını ortaya çıkardı.

Yüksek lif ve potasyum içeriği, hem kolesterolü hem de kan basıncını düşürerek kardiyovasküler hastalık riskini azaltmada rezeneyi önemli kılar. Rezene ayrıca folat ve C vitamini gibi diğer kardiyo-koruyucu vitaminler bakımından da yüksektir.

Göz Sağlığına Katkı Sağlar

Maküler dejenerasyon, yaşa bağlı görme kaybının önde gelen nedenidir. Kesin neden bilinmemekle birlikte, bazı flavonoidler, C vitamini ve çinko gibi iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar, görüşü iyileştirmeye veya hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Rezene, görme sağlığını iyileştiren besinlerin çoğunu içerir. Yüksek flavonoid, C vitamini ve mineral içeriği nedeniyle, oksidatif hasar ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir ve maküler dejenerasyonun önlenmesine yardımcı olabilir.

Rezene Nedir? Rezenenin 11 Faydası

 

 Menopoz Sempromlarını Kolaylaştırabilir

Menopoz üzerine yapılan bir 2017 araştırması, fitoöstrojen olan rezene kullanımının menopoz semptomlarında iyileşmelere katkıda bulunabileceğini göstermektedir. Araştırmacılar en az bir yıl (beş yıldan fazla olmayan) menopoz sonrasında olan ve en az ılımlı menopoz semptomları gösteren 45 ila 60 yaşları arasındaki 90 kadını analiz etti. Katılımcılar ya sekiz hafta boyunca günlük rezene ya da plasebo kapsülleri aldı.

Rezene alıcıları semptomlarda önemli iyileşmeler gördü, oysa plasebo alıcıları görmedi. Araştırmacılar, rezenenin, erken menopoz geçirmiş ya da histerektomi veya ooforektomi geçirmiş olanların yanı sıra düşük östrojen düzeyleri olan kadınlarda menopoz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceği sonucuna varmıştır. Bununla birlikte, bu bulguları doğrulamak için daha geniş bir deneye ihtiyaç vardır.

Menopoz Tıp Dergisi'nde yayınlanan bir 2018 sistematik ve meta-analiz, rezenenin menopoz semptomlarını hafifletmek için kullanıldığında vajinal kaşıntı, kuruluk, uyku sorunları ve gece terlemeleri, kızarmalar ve sıcak basmaları gibi vazomotor semptomları azaltmaya yardımcı olduğunu buldu. Rezene ayrıca cinsel fonksiyonun ve cinsel doyumun iyileştirilmesine de yardımcı olmuştur.

Anne Sütü Üretimini Uyarır

Rezene emziren kadınlar için galaktagog ajan olarak kullanılır. Galaktagoglar anne sütü üretimini arttırır. Rezenenin anne sütü üretimini teşvik etmek için etkili olup olmadığı konusundaki araştırmalar, doğal galaktagoglar olarak bitki kullanmayı tercih eden birçok kadının rezeneyi denemeye meyilli olduğunu bulmuştur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.