Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Revize ve İlksel Deprem Nedir?

Son yaşanan Balıkesir depreminin ardından Kandilli ve AFAD tarafından girilen revize ve ilksel depremin ne olduğu vatandaşlar tarafından merak konusu haline geldi.
Eklenme:
 Revize ve İlksel Deprem Nedir?

Dün akşam saatlerinde Balıkesir’de yaşanan ve İstanbul ile Bursa’dan da hissedilen deprem sonrasında vatandaşlar ‘Revize Deprem’ ne demektir diye araştırmaya başladılar. Kandilli Rasathanesi tarafından girilen son bilgilerde Balıkesir’deki sarsıntının ilksel ve revize deprem olduğu görülüyor. Peki revize ve ilksel deprem ne demektir?

Son yaşanan Balıkesir depremi sonrasında Kandilli Rasathanesi tarafından girilen revize ve ilksel deprem bilgileri vatandaşlarda büyük bir merakın yaşanmasına neden oldu. Kandilli ile beraber AFAD’da yaşanan depremi revize ve ilksel bir deprem olarak yorumladı.

Revize Deprem Nedir?

Değerlendirmesi daha sonrasında yapılan ve daha net sonuçların elde edildiği bilgilere “Revize Deprem” denir. Revizenin sözcük anlamı ise bir şeyi yeniden ele alma, gözden geçirme demektir.

İlksel Deprem Nedir?

Depremin yaşanmasının ardından bu bilgiler iki ana başlık altında toplanır. Hızlı/İlksel Çözüm, ayrıntılı değerlendirme olarak ayrılan bu kollar depremin ne derece etkin olduğunu hakkında bilgiler sunar. Depremin yaşandığı ilk yarım saatlik süre zarfı içerisinde sarsıntının nerede olduğu, zamanı ve büyüklüğü bulunur. Buna bağlı olarak da çeşitli kaynaklardan faydalanılır.

İlk aşamada daha öncesinde gözden kaçmış olan detayların içerisine girilerek bir rapor hazırlanır ve bu daha sonrasında çözüme kavuşturulur. Bunun sonucunda elde edilen bilgiler parametrik olarak işlenir ve kataloglarda yer alır.

İnternet üzerinde erişimi sağlanan bu bilgiler alınan kopya vasıtası ile ana depolama alanına gönderilir ve burada korunur. Bu derleme ile beraber depremin ayrıntılı raporu elde edilerek sonuçlar yayın organları ile paylaştırılır ve dosya halinde kataloglar ile birlikte yenden arşivlenir.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
İmmün plazma tedavisi nedir?
2 04 2020 - 10:55
Koronavirüs Hayalet Pozitif Nedir?
31 03 2020 - 16:13
Bilim Kurulu Nedir? Bilim Kurulu’nun Görevleri ve Üye Listesi
31 03 2020 - 15:40
Klorokin Nedir? Koronavirüs Tedavisinde Klorokin’in Önemi
31 03 2020 - 15:22
Süper Taşıyıcı Nedir? Kimler Süper Taşıyıcı Olabilir?
31 03 2020 - 12:14
Uzaktan Eğitimde Kullanılan Zoom Uygulaması Nedir?
31 03 2020 - 10:51
Yorum Yap