Sağlık

Retina İncelmesi (Dekolmanı) Nedir? Nasıl Oluşur, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Retina İncelmesi(Dekolmanı) Nedir?

Retinada meydana gelen incelme, delik ve yırtıklar nedeni ile gelişen hastalığa retina dekolmanı yani retina incelmesi denir. Daha çok uzağı iyi göremeyen miyop kişilerde görülmektedir, fakat gözünde hiçbir problem olmayan bir bireyde bile ani bir şekilde ortaya çıkabilir. 30 ve üzeri yaşlarda daha çok görülmektedir, bunun yanında 7’den 70’e her yaşta görüşmektedir.

Cerrahi retina hastalıkları grubu içerisinde kendisine yer bulan ve retina hastalık türleri arasındaki en ciddi ve önemli hastalık retina dekolmanı yani retina incelmesidir. Retina tabakası, görme işlemini gerçekleştiren en önemli merkezinde olan bir sinir tabakasıdır.

Lazer operasyonu gerekliyse (genellikle argon lazer tabir edilen işlem yapılır) maksimum yarım saatlik bir işlem sonrasında günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Operasyondan 10 gün sonra ise operasyonun başarılı olup olmadığı tekrar retina muayenesi ile kontrol edilmektedir. Lazer operasyonuna yanınızda bir refakatçi ile gitmenizi tavsiye ediyoruz çünkü göz sulanması, güneşe karşı duyarlılık olabilir bu 4-5 saat kadar sürebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu