Rent a Car Nedir? Rent a Car Dükkanı Nasıl Açılır, Şartları Nelerdir?

Araç sektörü günden güne gelişen bir sektördür. Neredeyse her hanede en az 1 adet araba bulunmaktadır. Günümüz şartlarında araba sahibi olmak lüksten çıkmış tamamen bir gereksinime dönüşmüştür. Kimi insanlar ise arabayı satın almak yerine kiralamayı tercih ederler.
Yorum Yap
2 dk okuma süresi
26 Haziran 2018

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

İngilizceden dilimize gelen “rent a car” kelime öbeğini Türkçe’ye “araba kiralama” olarak çevirebiliriz. Yoğun bir tempo gerektiren, dışarıdan gözüktüğü gibi kolay bir iş olmadığı bilinmektedir. Eskiden sokak aralarında şahıslar hiçbir firma kurmadan tamamen eşe dosta araba kiralamakta, çok az sayıda rent a car dükkanı hizmet vermekteydi. Günümüzdeyse çok sayıda kurumsal firma başarılı bir şekilde rent a car işini gerçekleştirmektedir.

Rent a Car Dükkanı Nasıl Açılır?

Her işe başlamadan önce mutlaka bir muhasebeciyle görüşmelisiniz. Sonrasında dükkan açmak ile ilgili temel belgeleri topladıktan sonra rent a car dükkanı açmak için özel gereklilikleri yerine getirmelisiniz.

Rent a Car Filosu

 • Kime, ne türlü hizmet vereceğinizi kararlaştırın. Şahıslara veya kurumsal firmalara toplu bir şekilde kısa süreli veya uzun süreli araba kiralamaları yapabilirsiniz. Turizmin yoğun olduğu bir şehirde veya ilçede transfer hizmetleri müşterilere sağlanabilir.
 • Alacağınız araçların yüksek model ve her türlü belgesinin olmasına özen gösterin.
 • Tüm araçlarınızın düzenli olarak bakımlarını yapmalı, sigorta ve kaskolarını eksik etmemelisiniz. Unutmayın birçok kaza kiralık arabalar ile yapılmaktadır ve kaskonuzun olmadığı durumlarda masraflar sizi büyük belanın içine sürükleyecektir.
 • Mutlaka bir internet siteniz olmalı. İnternet siteniz aramalarda ne kadar üst sırada çıkarsa o kadar çok müşteri sizi tercih edecektir. Bunun için sitenize kendiniz veya anlaştığınız uzmanlar vasıtasıyla Seo çalışması yaptırabilirsiniz. Günümüzde internet kullanımı yaygın olduğu için, Google aramalarında üst sırada çıkmak için işletmenize ve sitenize reklam verebilirsiniz.
 • Arabaları verirken mutlaka sözleşme ile iş yapmalısınız, aksi halde başınız bir hayli ağrıyabilir. Unutmamalısınız ki hırsızlık, gasp gibi illegal işlerde genelde kiralık arabalar kullanılmaktadır.
 • Bulunduğunuz bölgede el ilanları dağıtabilirsiniz, zaten zamanla bilinirliğiniz artacağı için müşteri kitleniz oluşacaktır.
 • Filonuzu sayı olarak fazla tutmaya özen gösterin, yani 1-2 araba ile işyerini döndürmeniz pekte mümkün olmayabilir, en az 5 araç ile çalışmalısınız. Zamanla filodaki araç sayısı arttırılmalıdır.
 • GPS sistemi kullanmanız yararınıza olacaktır, araçlarınızın nerede bulunduğunu anlık olarak bu şekilde takip edebilirsiniz.
 • Bu tarz işlerde araçların temizliği de çok önemlidir, gerektiği zamanlarda araçların iç-dış temizliklerini yapmalısınız.

Rent a Car Araç Bakımı

Rent a Car Dükkanı Açmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

 • En az 80 metrekarelik kapalı alana sahip olunmalı.
 • Detaylı iş yeri yerleşim krokisi bu işlerden anlayan bir yetkiliye hazırlatılmalı. (Bu izinsiz değiştirilmemeli, herhangi bir değişiklik olacaksa yetkili mercilerden izin alınmalı.)
 • Çevrede yanıcı veya patlayıcı maddeler bulundurulmamalı.
 • Bina çekme mesafeleri ile yola bisiklet ve motosiklet dahil hiçbir şekilde araç koyulmamalıdır.
 • Kapalı alanlarda lpgli araç bulundurulmamalı.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com