1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Renklerin Taşımış Oldukları Anlamlar
Renklerin Taşımış Oldukları Anlamlar

Renklerin Taşımış Oldukları Anlamlar

A+A-

Toplumlar arasında değişkenlik gösterdiği bilinse de antik çağlardan bu yana renklere çok sayıda anlamlar yüklenmiş ve renklerin bu anlamlarından ciddi şekilde yararlanılmıştır. Özellikle renkler incelendiği zaman fizyoloji ve psikoloji alanında büyük yankı uyandırmış ve akademik çalışmaların bir çoğunda, renklerin insanların üzerindeki etkilerinin yadsınamaz ölçülerde olduğu ortaya konmuştur.

Günümüzde renklerin taşımış olduğu anlamlar, iletişim alanında, mimari alanında, reklam ve pazarlama alanında yaygın bir şekilde strateji olarak kullanılmaktadır.

Renklerin psikolojik anlamları

Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkilerini fark eden bilim insanları yapmış oldukları araştırmalar sayesinde renklerin çok çeşitli alanlarda aktif bir şekilde kullanılmasını sağlamıştır. Günümüzde renklerin çok çeşitli şekilde kullanıldığı dikkatli bakıldığı zaman görülmektedir. Örneğin; iş görüşmesine gidecek bir birey o gün üzerine kahverengi giymemesi gerektiğini çünkü kahverengi renk tonunun aslında bireyin benimle ilgilenmeyin ya da benimle olan iletişimi kısa tutun mesajını karşı tarafa ilettiğinden giyilmemesi gerektiği yine kırmızı rengin uyarı işaret levhalarında kullanılmasının nedeninin aslında kırmızı renk tonunun tehlikeyi işaret ettiğinden kaynaklandığı görülebilmektedir. Bunlar yalnızca bilindik örnekler olup, markaların satış stratejilerinde de renklerin anlamı ciddi şekilde kullanılmaktadır. Aşağıda renk tonlarının taşımış olduğu anlamlar yer almaktadır.

Renklerin Taşımış Oldukları Anlamlar

Pembe rengin anlamı

Pembe, romantikliğin ve duygusallığın rengi olarak bilinmektedir. Yapılan araştırmalar bu renk tonunun bulunduğu alanlarda yer alan bireylerin daha sakin ve daha duygusal olduğunu göstermiş ve bu etkisinden yararlanılmıştır.

Renklerin Taşımış Oldukları Anlamlar

Mavi rengin anlamı

Mavi renk hayata karşı yalnızlığı, bilgeliği ve de sadakati simgeleyen renk tonudur. Özellikle psikologlar hastaları ile olan seanslarında asla mavi renk tonuna sahip kıyafet ya da dekor bulundurmamaya özen göstermelidir.

İş görüşmesine giden bir birey ise üzerinde taşıyacağı mavi renk tonuna ait olan bir kıyafet ile mülakatı gerçekleştirecek olan kişiye iş konusunda kararlı olduğunu ve işe olan bağlılığının mesajını verecektir.  Mavi aynı zamanda iştah kapatıcı özelliğe sahip olduğundan dolayı etkili  diyet tiplerinde de yararlanıldığı görülmektedir.

Mavi renk, hafıza konusunda sorun yaşayan bireylerin akıllarında tutmak istedikleri konularda kullanabileceği özel bir renktir.

Sarı rengin anlamı

Sarı renk  tonu bağımsızlığı ve özgürlüğü yansıtmaktadır. Sarı renk tonunu kullanan bireylerin entelektüel olma özelliklerinin yanı sıra hırslı ve konusunda iddialı oldukları görülmektedir.Renklerin Taşımış Oldukları Anlamlar

Mor rengin anlamı

Mor renk seven ve taşıyan bireyler hayatlarında lüks ve şaşaayı sevdikleri, duygusallığın ve tutkunun da öncüleri olduklarını ifade etmektedir. Morun aynı zamanda ilham verici, beyin faaliyetlerini arttırıcı özelliklerinin olduğu da bilinmektedir. Bu nedenle sanatsal faaliyetler içerisinde yer alan bireylerin sıkça kullandığı renk tonudur.

Yeşil rengin anlamı

Yeşil renk tonu bireyin doğallığı sembol olarak kabul ettiğini bu bağlamda yapıcı ve şefkatli olduğunu etrafına yansıtır. Rahatlama özelliği de taşıyan yeşil renk tonu karşısındaki bireye telaşlanmaması konusunda da pozitif etkiler sunar. Bu renk tonuna hayatları içerisinde yer veren kişiler kendilerine çok değer veren ve bildiği doğrulardan asla şaşmayan bireyler olduğu görülmüş, otorite ve inandırıcılık konusunda etkili olduğu bilinmektedir.

Kahverengi rengin anlamı

Bu renk tonunu taşıyan ve seven bireylerin genellikle hassas bir ruh yapısına sahip oldukları özellikle de duygusal taraflarının yoğun olduğu görülmektedir. Bu bireyler kendilerine ait olan güvenli alanların dışarısına çıkmayı istemez ve korkarlar. İş görüşmesine gidecek olan bireylerin eğer ki görüşmede etkili bir izlenim bırakmak ve işi alma ihtimalini arttırma amacını taşıyorsa eğer asla bu renk tonunu giymemesi gerektiğini bilmesi gerekmektedir.

Özellikle çok bilindik ve dünyaca ünlü fast-food zincirleri markalarının ve mekan tasarımlarının içerisinde kahverengi renk tonuna bolca yer vermektedir. Bu renk tonu sayesinde içeride yemek yiyen bireylere yemekleri bittiği zaman orada yapacakları bir iş olmadığı ve bir an önce gitmeleri gerektiği hissi bu renk tonu ile ulaştırılmaktadır.

Kırmızı rengin anlamı

Güçlü bir renk tonu olan kırmızı samimiyeti, sıcak kanlılığı, gücü ve agresifliği simgeler. Bu renk tonu kan dolaşımını ve solunumu arttırır. İnsanların hızlı karar vermesine sebep olarak teşvik edici sinyaller gönderen bu renk özellikle dekorasyon içerisinde yer verilmektedir. Kırmızı renk insanların özgür ve enerjik bir ruh haline bürünmesini sağlayabildiği için özellikle soğuk algınlığı bulunan bireylerin bu renk tonuna ait kıyafetler giyerek kendisini daha canlı ve daha iyi hissederek bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkiler alınabileceği bilinmektedir.

Kırmızı, insanların zaman kavramını unutmasına sebep olduğu için eğlence yerlerinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Kırmızıyı seven ve gündelik hayatlarında bu renk tonuna yer veren bireylerin güç sahibi olamayı sevdikleri atılgan ve aktif bireyler oldukları görülmektedir. Fakat kırmızının agresiflik etkisi de bulunmaktadır.

Gri rengin anlamı

Bu renk tonu aslında gözün en rahat ve en kolay algıladığı renk tonu olma özelliğini taşımaktadır. Alçak gönüllülüğü dengeyi ve uzlaştırıcı olma özelliğini taşıyan bu renk ciddiyeti ve tepkisizliği ifade etmektedir. Özellikle diplomatik alanlarda çalışan bireylerin giymesinin yararlı olabileceği bir renk tonudur. Çünkü tarafsızlığın ve de dengenin sinyallerini yayar.

Gri renk özellikle canlı mekanlarda e ev ortamlarında çok sık tercih edilen bir renk tonu değildir. Çünkü karamsarlık ve de içe kapanıklığa yol açarak kullanılan mekan içerisindeki bireylerin mutsuz ve sıkkın olmasına sebep olabilir.

Turuncu rengin anlamı

Bu renk tonu dışa dönük olmanın mutluluğun ve dikkat çekmenin sinyallerini üzerinde taşımaktadır. Aynı zamanda da metabolizmayı hızlandırıcı özelliğe sahiptir. Kendisine güveni az olan, canlılığını kaybetmiş ve depresyonda olan bireylerin kullanabileceği en mantıklı ve işe yarar renk tonu bu turuncu ren tonudur. Turuncu renk ayrıca zihin yorgunluğu bulunan bireylerde de zihni açma etkisi göstermektedir.

Beyaz rengin anlamı

Dürüstlüğün ve saflığın adeta sembolü olan bu renk tonu çoğu kültürde barışı ve temizliği ifade eder. Bu renk tonunu sıkça üzerinde taşıyan ya da yaşadığı ortam içerisinde bu renk tonuna yer veren bireylerin hayal gücünün çok geniş olduğu, kararlı ve uzlaşmacı bireyler olduğu rahatlıkla söylenebilmektedir.

Siyah rengin anlamı

Siyah renk çoğunlukla güç ve kararlılığı temsil eder. Kimi yerlerde güç ve resmiyetin sembolü olarak kullanılırken kimi yerlerde özgüven, azim ve de kararlılığı simgelemektedir. Siyah giymek bir işte bireyin kararlı olduğu ve o işi başarabileceği etkisini arttırma özelliği taşımaktadır. Siyah renk bazı bireylerde depresyonu ve ruhsal problemlerin varlığını da işaret etmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.