Renk Terapisi Ne Tür Sorunların Tedavisinde Kullanılır?

NAVİGASYONRenk terapisi nedir?Renk terapisi uygulamasının avantajları nelerdir?Renk terapisi nasıl uygulanır? Renk terapisi, renklerin enerjilerini kullanarak şifalandırma işlemidir. Kromaterapi olarak da bilinen bu yöntem alternatif tedavi yöntemidir. Bedensel ve zihinsel hastalıkların iyileştirilmesinde kullanılır. Uygulamanın en büyük avantajı ise etkisinin kısa sürede görülebilmesidir. Renk terapisi nedir? Güneşten gelen elektromanyetik enerjiler, doğadaki her tür canlı için yaşam kaynağıdır. Gereken […]

20.11.2018 - 20:18
20.11.2018 - 21:39
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Renk terapisi, renklerin enerjilerini kullanarak şifalandırma işlemidir. Kromaterapi olarak da bilinen bu yöntem alternatif tedavi yöntemidir. Bedensel ve zihinsel hastalıkların iyileştirilmesinde kullanılır. Uygulamanın en büyük avantajı ise etkisinin kısa sürede görülebilmesidir.

Renk terapisi nedir?

Güneşten gelen elektromanyetik enerjiler, doğadaki her tür canlı için yaşam kaynağıdır. Gereken ışık miktarını alamayan canlılarsa, kendilerini sağlık açısından iyi hissetmezler. Renk terapisi, zihinde ve bedende oluşan aksaklıkların, renklerin enerjisi sayesinde tedavi edilmesidir. Böylece metabolizma üzerinde enerji bakımından denge sağlanır. Uygulama aslında çakra ile bağlantılı olarak yapılmaktadır. Her çakra kendine özel bir renk ile çalışmaktadır. Bunlar;

 1. Kök çakra: Kırmızı
 2. Sakral çakra: Turuncu
 3. Solar çakra: Sarı
 4. Kalp çakra: Yeşil
 5. Boğaz çakra: Mavi
 6. Alın çakra: Çivit
 7. Taç çakra: Mor
renk terapisi uygulaması

                                                                               Renk terapisi uygulaması

Alternatif tedavi yönteminde,renklerin iyileştirici etkisi vardır. Vücutta meydana gelen herhangi bir hastalık, Aura’nın renk enerjisinin değişmesine neden olur. Renk eksikliğine bakılarak, kişinin fiziksel ya da zihinsel olarak yaşadığı sorunlar belirlenebilir. Sonrasında, metabolizmada eksik olan renk ile tedaviye başlanır. Renk terapisi tedavi yöntemi oldukça geniştir.

 

Renk terapisi uygulamasının avantajları nelerdir?

Aura, insan vücudunun enerji alanıdır. Bu elektromanyetik enerji alanları, kişiye özeldir. Ancak farklı Aura alanlarından da etkilenebilir. Kişinin dengesiz ve sağlıksız beslenmesi, yaşadığı stres, üzüntü, alkol ve sigara kullanımı gibi faktörler; bu enerji bölgesini olumsuz yönde etkiler. Güneş ışığı, meditasyon, yoga ve pozitif düşünmek ise Aura’yı olumlu yönde etkiler.

 • Mor renk, sinir sistemini düzenler. Ayrıca konsantrasyonu arttırır,
 • Yeşil renk, gevşemeyi sağlar,
 • Sarı renk uyarıcı etki yapar,
 • Kırmızı renk, vücut ısısını düzenler,
 • Lacivert renk, kan dolaşımını düzenler, 
 • Mavi renk  tansiyonu dengeler. 
renk terapisi

                                                                                                 Renk terapisi

Renk terapisi nasıl uygulanır?

Renk terapisi uygulamasında, ilk etapta vücut için doğru rengin seçilmesi önem taşımaktadır. Kromoterapi tedavisine göre, rahatsızlığın nedeni metabolizmadaki bir renk eksikliğinden kaynaklanır. Tedavi boyunca, vücuda ışık tedavisi uygulanır. Böylece, bozulan dengenin düzeltilmesi sağlanır. Hastalar, ışık banyosu yaparak, tedavinin etkisini arttırabilirler. Depresyon hastaları, yüksek enerji verme özelliğine sahip kırmızı ya da turuncu renkli giysiler giyebilir. Bunun yanı sıra, kişi, evde bulunan mobilyaları ve duvar renklerini de kendine göre düzenleyebilir. Bu sayede, renk terapisi uygulamasının etkisi de arttırılmış olur. Bununla birlikte, vücudun enerji dengesinin düzenlenmesinde, müziğinde önemi büyüktür. Yapılan tedavi süresi boyunca, kişiye rahatlatıcı müzikler dinlemesi önerilmektedir.  Bu sayede, auranın dengelenme süreci daha hızlı olmaktadır. Renk tedavisi uygulamasının daha farklı yöntemleri de vardır. Uygulamanın tamamen etkili olması için, konusunda uzman renk terapisti ile çalışılabilir.

Ancak,  bu tedavi yönteminin alternatif bir uygulama olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden, kişi herhangi bir rahatsızlık hissettiğinde, tanı ve teşhis için, mutlaka konusunda uzman bir hekime gitmelidir.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.alternatifterapi.com
 • www.renkbilim.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim