Regl Dönemi Ağrılarını Hafifletmenin Yolları

Regl dönemine ait en yaygın ve belirgin şikayet ağrı ve kramplardır. Alınacak birkaç küçük önlemle ve bu süreçte dikkat edilecek önerilerle regl ağrısını hafifletmek mümkündür. Regl ağrısı için çözüm önerileri, doğal yollardan regl sancısını azaltma konusu yazımızın devamında..
Yorum Yap
2 dk okuma süresi
11 Ağustos 2018

Konuyu Oyla!

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 00,00
Loading...
Yorum Yap

Regl döneminin başlamasıyla birlikte her kadının hayatında birtakım şikayetler de belirmeye başlar. Kimisi için sivilceler kimisi için tatlı krizleri çekilmez olurken ortak nokta dayanılması güç kramp ve ağrılardır. Bu nedenle siz de regl ağrısı için çözüm önerileri derlediğimiz yazımızı inceleyebilirsiniz.

regl ağrısına çözüm

Regl Takvimi Oluşturmak

Regl olacağınız tarihleri önceden bilmek hazırlıksız yakalanmayı önleyecektir. Regl ağrısı için kimisi istirahat etmeyi tercih ederken, kimisi özel ağrı kesicisini bitmeden almak ister. Bu gibi hazırlıkları yapabilmeniz için yaşamın gündelik temposu içerisinde bedeninizi unutmak yerine bir takvim tutarak işe başlayabilirsiniz. Telefon uygulamaları bu hatırlatıcı özelliğiyle birçok kadına yardımcı olmaktadır.

Ayrıca regl günlerini takip etmek önceden sıcak ve soğuk hakkındaki önlemlerinizi almanızı sağlar. Örneğin regl gününe bir hafta kala kendinizi soğuk ortamlardan ya da denize girmekten uzak tutabilir, böylece ağrıları azaltabilirsiniz.

Su İçmeyi Artırmak

Normal düzende yetişkin bireylerin sağlığı için gün içinde 2 ila 2.5 litre su tüketmesi yeterli olacaktır. Ancak regl dönemi ağrısı için su kaybının yoğun olduğu bu dönemde fazladan su takviyesi yapmak faydalı olacaktır. Su tüketimini artırarak vücudun halsiz düşmesi ve kasık bölgesi krampları engellenebilmektedir.

regl ağrısına çözüm

Sıcağı Tercih Etmek

Basit ancak etkili yöntemler içerisinde yer alan sıcak su torbaları regl ağrısı için çözüm olarak en sık başvurulan yoldur. Karnınıza yerleştirdiğiniz sıcak su torbasını havluya sarmayı ve masaj yaparak sıcağın dolaşım üzerindeki rahatlatıcı etkisini artırmayı ihmal etmeyin.

Magnezyum Tüketmek

Kadınsal sağlığın korunmasında önemli bir yere sahip olan magnezyum minerali, yumurtaların sağlıklı şekilde gelişmesine yardımcı olmaktadır. Vücutta genel anlamda birçok etkiye sahip olan magnezyumun bizler için önemli bir diğer etkisi de kas gevşemesinde rol almasıdır. Kasların su tutmadan ve şişkinlik şikayeti yaratmadan gevşemesi için regl döneminde magnezyum tüketimi artırılmalı, bu amaçla baklagil, kuruyemiş, domates, yumurta, soda ve yeşil sebzeler tüketmeye özen gösterilmelidir.

regl ağrısına çözüm

Bitki Çayı İçmek

Sıcağın genel olarak regl ağrısına çözüm önerileri içerisinden yer aldığından bahsettik. Ancak unutulmaması gereken sıcağın yalnızca dışarıdan değil, içecekler aracılığıyla dışarıdan da sağlanabileceğidir. Östrojen seviyesini artırarak kasılmaları da tetikleyen kafein, regl döneminde çay ve kahve tüketmekten kaçınmamızı gerekli kılarken, bitki çayları bu sıcak içecekler içerisinde tercih etmek için en idealidir.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Güncelleme :

İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir.. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com