Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Real-Time Ray Tracing Nedir? Ray Tracing Ne Anlama Geliyor?

Son Güncelleme:
 Real-Time Ray Tracing Nedir? Ray Tracing Ne Anlama Geliyor?

Gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisi olarak da bilinen Real-time ray tracing bir zamanlar sadece hayalden ibaretti ve şimdi NVIDIA’nın RTX 20- serisi yeni ekran kartlarıyla gerçeğe dönüşüyorlar. Peki real-time ray tracing ne anlama geliyor? Gerçek zamanlı ışın izleme ne demek? Oluşan bu hype arkasında ne yatıyor?

Real-Time Ray Tacing Nedir?

Ray tracing yani ışın izleme, ışık ve gölge efektlerini daha iyi render etmek anlamına geliyor. Bu teknikle birlikte grafik motorları sahne içindeki ışıkları nesnelerden özneye yansırken takip ediyorlar ve nasıl hareket edeceklerini hesaplıyorlar. Işın izleme ile de ortaya çok daha gerçekçi gölgeler, yansımalar ve ışık kırılmaları çıkıyor.

Aslına bakarsanız Real-time ray tracing tekniği uzun süredi vardı ve yaygın olarak filmlerin – TV dizilerinin CGI sahnelerinde kullanılıyordu. Fakat ışın izleme teknolojisi çok fazla işlem gücü gerektirdiği için oyunlarda gerçek zamanlı olarak kullanmak mümkün olmuyordu. Nvidia’nın yeni RTX platformu sayesinde ise artık ışın izleme teknolojisi oyunlarda gerçek zamanlı şekilde karşımıza çıkacak ve sıradan oyuncuların da evlerine girecek.

Stormtrooper Tanıtım Demosu

Konuya ilginiz varsa muhtemelen Nvidia’nın yansımaları göstermek için hazırladığı Star Wars – Stormtrooper temalı videosunu da izlemişsinizdir. Bu videoda real-time ray tracing tanıtımı yapılıyor ve kesinlikle her şey muazzam gözüküyor.

Fakat ışın izleme tekniği inanılmaz dursa da, bu demo Nvidia DFX Station üzerinde yani 60 bin dolarlık bir süper bilgisayar üzerinde render edilmişti. Her şey harika gözüküyor ve ray-tracing teknolojisini pratikte görmemizi sağlıyor fakat yine de beklentilerinizi belli bir seviyede tutmalısınız. Çünkü evinizdeki bilgisayarda oynadığınız oyunlar en azından yakın bir tarihte böyle gözükmeyecek.

Aynı zamanda bu Stormtrooper videosu da ray-tracing teknolojisini tanıtmak için ideal bir sahne. Sahnede bolca basit yüzey ve giysi bulunuyor. Daha kompleks sahnelerde de ray-tracing yine iyi gözükecektir fakat bu kusursuzluğa erişmek için çözünürlüğün de artırılması gerekecek.

GeForce RTX 20 Serisi Kartlardan Ne Beklemeliyiz?

Stormtrooper demosunun yanı sıra real-time ray tracing ile hayatımıza neler gireceği hakkında fikir sahibiyiz. Nvidia bu tekniğin yeni tüketici sınıfı ekran kartlarında ve dolayısıyla modern oyunlarda da çalışacağını dile getirdi.

Shadow of the Tomb Raider demosu bu konuda iyi bir örnek olurken, özellikle ışıklara ve gölgelere dikkat ederseniz ne demek istediğimizi anlayacaksınız. İşte real-time ray tracing yani gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisi tam olarak da bunu sağlıyor. Ortaya çok daha iyi ve çok daha gerçekçi ışıklandırma ile gölge efektleri çıkarıyor.

Elbette Shadow of the Tomb Raider demosundaki görüntü ve ayrıntı kalitesi Stormtrooper demosu kadar iyi değil fakat bunun sebeplerini zaten daha önce açıklamıştık.

Hangi Oyunlarda Real-Time Ray Tracing Olacak?

Real-time ray tracing teknolojisi oynadığınız bütün oyunların grafiklerini geliştirmeyecek. Bu özellik sadece Nvidia RTX teknolojisinin olduğu oyunlarda karşınıza çıkacak ve ray tracing özelliğini aktif etmeniz gerekecek. Bu da haliyle grafikleri güzelleştirecek fakat FPS’den feragat etmeniz gerekecek.

NVIDIA tarafından duyurulan ve NVIDIA RTX’i destekleyecek olan oyunların ilk listesi şu şekilde:

 • Assetto Corsa Competizione
 • Atomic Heart
 • Battlefield 5
 • Control
 • Enlisted
 • Justice
 • JX3
 • MechWarrior 5: Mercenaries
 • Metro Exodus
 • ProjectDH
 • Shadow of the Tomb Raider

 

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Mafia Trilogy’nin fragmanı yayımlandı
13 05 2020 - 20:07
Android 11, 4. önizleme sürümünde sohbet bildirimlerine yeni özellikler eklendi
13 05 2020 - 16:30
Disco Elysium’a eklenecek yeni dil için anket başlatıldı (Türkçe’de yer alıyor)
13 05 2020 - 16:06
Play Store, 813 trojanlı uygulamayı mağazadan kaldırdı
13 05 2020 - 15:55
Xiaomi CEO’sundan gelen iPhone’lu paylaşım hayal kırıklığı yaşattı
13 05 2020 - 12:14
Facebook, içerik yöneticilerine 52 milyon dolar tazminat ödeyecek
13 05 2020 - 10:23