Raspberry Pi 4 Modeli Bir Önceki Modele Göre 3 Kat Daha Hızlı

Raspberry Pi, ufak fakat etkili bir masaüstü modeli olarak tasarlanmış ve birçok kişi tarafından da kullanılan bir teknoloji. Cihaz uzun süredir geliştiriliyor ve HDMI gibi bağlantı kablolarıyla bir masaüstü bilgisayar haline gelebiliyor. Firma ise cihazı güçlendirmek adına işlemci gücünü artıracağını duyurdu.Raspberry Pi 3 cihazlarında genellikle 1.4 GHz gücünde Cortex-A53 model işlemci kullanıyordu ve yeni nesil […]

24.06.2019 - 17:20
30.06.2019 - 16:14
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Raspberry Pi, ufak fakat etkili bir masaüstü modeli olarak tasarlanmış ve birçok kişi tarafından da kullanılan bir teknoloji. Cihaz uzun süredir geliştiriliyor ve HDMI gibi bağlantı kablolarıyla bir masaüstü bilgisayar haline gelebiliyor. Firma ise cihazı güçlendirmek adına işlemci gücünü artıracağını duyurdu.Raspberry Pi 3 cihazlarında genellikle 1.4 GHz gücünde Cortex-A53 model işlemci kullanıyordu ve yeni nesil Raspberry Pi 4 modellerinde ise Cortex-A72 işlemcinin kullanılması bekleniyor. Sadece bu işlemcinin değişmesi bile Raspberry Pi 3 Model B+ cihazlarından 3 kat daha fazla bir performans sağlanması anlamına geliyor. Bellekler konusunda da değişikliğe gitmeye hazırlanan firma LPDDR2 yerine LPDDR4 teknolojisine geçeceğini açıkladı.

İŞLEMCİ GÜCÜ ARTARKEN ENERJİ TÜKETİMİ AZALIYOR

Yenilenen modelin 4K çözünürlüğe sahip çift monitörlerle uyumlu olarak çalışması ve iki farklı mikro HDM bağlantı noktası kullanması bekleniyor. Raspberry Pi 3 modelinde Anakartta yer alan USB 2.0 portuna ek olarak iki adette USB 3.0 bağlantı bulunuyor. Yeni modelde ise microUSB yerine USB-C kullanılması planlanıyor. Cihazda yer alan Blueetooth desteğinin de 4.2 sürümünden 5’e yükseltilmesi planlanıyor. 1 GB’lık sürümün fiyatı 35 dolar, 2 GB’lık modelin fiyatı 45 dolar ve 4 GB RAM’e sahip modelin ise 55 dolar olacağı da firma tarafından açıklandı.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim