Protez Dişlerle İlgili Tüm Merak Edilenler

NAVİGASYON Protez Diş Nedir?Protez Diş ÇeşitleriProtez Diş Yapım SüresiProtez Diş Kullanımı Dişlerin eksikliği halinde kaybolanların yerini doldurması amacıyla hareketli ya da sabitlenmiş şekilde üretilen protez dişler pek çok hasta için beraberinde soru işaretleri getirmektedir. Protez diş tedavisi hakkında tüm merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz. Protez Diş Nedir? Dişlerin eksilmesiyle birlikte yerini doldurmak amaçlı sabit ya da hareketli aparatların […]

31.08.2018 - 23:31
31.08.2018 - 23:31
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Dişlerin eksikliği halinde kaybolanların yerini doldurması amacıyla hareketli ya da sabitlenmiş şekilde üretilenprotez dişlerpek çok hasta için beraberinde soru işaretleri getirmektedir. Protez diş tedavisi hakkında tüm merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Diş Protezi

Protez Diş Nedir?

Dişlerin eksilmesiyle birlikte yerini doldurmak amaçlı sabit ya da hareketli aparatların kullanılmasıyla uygulanan yöntemeprotez diş tedavisidenmektedir. Takma diş olarak duyduğumuz bu uygulama halk arasında en sık kullanılan diş tedavisi yöntemlerinin başında gelmektedir.

Protez Diş Çeşitleri

Sabit ve hareket edebilen protezler olmak üzere ikiye ayrılan bu malzeme, hangi türünün kişiye uygun olduğuna hekim tarafından kararı verilen bir yöntemdir. Diş kaybı yoksa hareket edebilen, varsa sabit dişler tercih edildiği görülmektedir.

İmplant destekli protez diş uygulamasıysa ağzında hiç dişi bulunmayan kişilere uygulanan bir diğer yöntemdir.

Genel yargının tam aksinediş protezleriyalnızca yaşlanmaya bağlı olarak başvurulan bir yöntem değildir. Takma diş olarak da geçen bu uygulama diş eksikliği yaşayan her yaştan bireye uygulanabilmektedir.

Protez Diş Yapım Süresi

Başvuran hastanın sahip olduğu diş ya da ağzının özelliklerine bağlı olarak protez diş uygulaması özellikleri de farklılık göstermektedir. İmplant üstüne yapılan protez dişlerin tamamlanması oldukça uzun sürmekle birlikte yalnızca protez uygulanmasıysa oldukça kısa süren bir tedavidir. Yaniprotez diş yapımı süresihakkında kesin bir fikir belirtmek hekime danışmaksızın mümkün değildir. Ortalama olarak 2 hafta içerisinde tedavinin tamamlandığı tahmin edilebilir.

Diş Protezi

Protez Diş Kullanımı

Protez dişler, diş fırçası ve ya da özel olarak temin ettiğiniz protez diş fırçalarıyla su altına tutarak rahatlıkla temizlenebilmektedir. Aynı zamanda ileri yaşta olan kişilerden de gördüğümüz üzere su içerisinde bekleterek temizlenme sağlayabilirsiniz.

Protez dişle yemek yemekbir diğer merak edilen mevzu olmakla birlikte bu malzemeler hastanın kendi ağız yapısına uygun şekilde birebir özgün metodlarla ayarlandığından yemek, içmek gibi faaliyetlerde de beklenen rahatlık yakalanabilir. Protez dişlerin yemek yeme esnasında hareket etmesinden çekinenler için implant üstüne protez uygulaması daha akıllıca olacaktır.

Temiz bir şekilde bakıldığı takdirde protezlerin kullanımı seneleri bulabilmekte, yalnızca osteoporoz gibi durumlarda ağız ölçüsünün değişmesiyle birlikte protezlerin de yenilenmesi gerekebilmektedir. Nadir görülen durumlardan biri de olsa, bu tarz şikayetlerde hekimler küçük eklemelerle sorunu çözebilmektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim