1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Protez Dişlerle İlgili Tüm Merak Edilenler
Protez Dişlerle İlgili Tüm Merak Edilenler

Protez Dişlerle İlgili Tüm Merak Edilenler

A+A-

Dişlerin eksikliği halinde kaybolanların yerini doldurması amacıyla hareketli ya da sabitlenmiş şekilde üretilen protez dişler pek çok hasta için beraberinde soru işaretleri getirmektedir. Protez diş tedavisi hakkında tüm merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

 Protez Diş Nedir?

Dişlerin eksilmesiyle birlikte yerini doldurmak amaçlı sabit ya da hareketli aparatların kullanılmasıyla uygulanan yönteme protez diş tedavisi denmektedir. Takma diş olarak duyduğumuz bu uygulama halk arasında en sık kullanılan diş tedavisi yöntemlerinin başında gelmektedir.

Protez Diş Çeşitleri

Sabit ve hareket edebilen protezler olmak üzere ikiye ayrılan bu malzeme, hangi türünün kişiye uygun olduğuna hekim tarafından kararı verilen bir yöntemdir. Diş kaybı yoksa hareket edebilen, varsa sabit dişler tercih edildiği görülmektedir.

İmplant destekli protez diş uygulamasıysa ağzında hiç dişi bulunmayan kişilere uygulanan bir diğer yöntemdir.

Genel yargının tam aksine diş protezleri yalnızca yaşlanmaya bağlı olarak başvurulan bir yöntem değildir. Takma diş olarak da geçen bu uygulama diş eksikliği yaşayan her yaştan bireye uygulanabilmektedir.

Protez Diş Yapım Süresi

Başvuran hastanın sahip olduğu diş ya da ağzının özelliklerine bağlı olarak protez diş uygulaması özellikleri de farklılık göstermektedir. İmplant üstüne yapılan protez dişlerin tamamlanması oldukça uzun sürmekle birlikte yalnızca protez uygulanmasıysa oldukça kısa süren bir tedavidir. Yani protez diş yapımı süresi hakkında kesin bir fikir belirtmek hekime danışmaksızın mümkün değildir. Ortalama olarak 2 hafta içerisinde tedavinin tamamlandığı tahmin edilebilir.

Protez Dişlerle İlgili Tüm Merak Edilenler

Protez Diş Kullanımı

Protez dişler, diş fırçası ve ya da özel olarak temin ettiğiniz protez diş fırçalarıyla su altına tutarak rahatlıkla temizlenebilmektedir.  Aynı zamanda ileri yaşta olan kişilerden de gördüğümüz üzere su içerisinde bekleterek temizlenme sağlayabilirsiniz.

Protez dişle yemek yemek bir diğer merak edilen mevzu olmakla birlikte bu malzemeler hastanın kendi ağız yapısına uygun şekilde birebir özgün metodlarla ayarlandığından yemek, içmek gibi faaliyetlerde de beklenen rahatlık yakalanabilir. Protez dişlerin yemek yeme esnasında hareket etmesinden çekinenler için implant üstüne protez uygulaması daha akıllıca olacaktır.

Temiz bir şekilde bakıldığı takdirde protezlerin kullanımı seneleri bulabilmekte, yalnızca osteoporoz gibi durumlarda ağız ölçüsünün değişmesiyle birlikte protezlerin de yenilenmesi gerekebilmektedir. Nadir görülen durumlardan biri de olsa, bu tarz şikayetlerde hekimler küçük eklemelerle sorunu çözebilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.