1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Proteinli Gıdalar Tüketmenin Sağlığa 8 Faydası
Proteinli Gıdalar Tüketmenin Sağlığa 8 Faydası

Proteinli Gıdalar Tüketmenin Sağlığa 8 Faydası

A+A-

Proteinin sağlık için önemini, protein eksikliği durumunda vücutta neler olabileceğini artık bilmeyen yok. Peki, proteinli gıdalar tüketmenin sağlık için faydalarını ne kadar biliyoruz. İşte merak ettiğiniz soruların yanıtları…

Kas Kütlesini Arttırır

Tendonu, ligamentleri ve diğer vücut dokularını desteklerken, aynı zamanda sağlıklı kas kütlesini oluşturmak ve korumak için yeterli miktarda protein yemek gereklidir. Bu nedenle, protein vücut geliştirme için önemlidir, ancak daha zayıf kasları geliştirmek için de gereklidir. Beslenmeniz aminoasitlerden yoksun olduğunda, vücudunuzun enerji ihtiyaçlarını desteklemek için kas lifleriniz parçalandığında “kas kaybı” (veya kas atrofisi) gerçekleşebilir.

Protein özellikle egzersiz sonrası önemlidir, çünkü kuvvet antrenmanı gibi fiziksel aktiviteler kas dokularına kasıtlı olarak zarar verir, böylece daha güçlü bir şekilde tamir edip büyüyebilirler. İşlemin etkili bir şekilde gerçekleşmesi ve hasarı onarabilmek için fazladan bir proteine ​​ihtiyacınız var. Tek başına protein atletik performansı arttırmazken, araştırmalar egzersizden önce ve sonra protein yemenin kas iyileşmesini artırmaya yardımcı olduğunu, kas sentezini desteklediğini ve etkili kas ağrısı tedavisi olarak hizmet ettiğini göstermektedir.

Proteinli Gıdalar Tüketmenin Sağlığa 8 Faydası

Tok Tutarak Kilo Yönetmeye Yardımcı Olur

Her ne kadar bazı araştırma çalışmaları ideal kilonuzu korumak veya hızlı kilo vermek için düşük proteinli diyetlere karşı yüksek proteinli diyetlerle ilgili çelişkili sonuçlar gösterse de, proteinin kendinizi tok hissetmenize ve fazla yemeyi önleyebildiğine dair birçok kanıt vardır. Kilo kaybının etkili olması için diyet veya yaşam tarzı değişiminin kişiselleştirilmesi gerekirken, çalışmalar orta derecede yüksek protein alımı ile bağlantılı olarak kontrollü kalori alımının etkili ve pratik bir kilo verme stratejisi olabileceğini göstermektedir.

Bunun doğru olmasının sebeplerinden bazıları? Yüksek proteinli gıdalar, karbonhidratlardan veya yağlardan daha fazla tokluğa neden olur, bu nedenle aşırı yemeyi ve atıştırmayı önleyebilir. Karbonhidratları yenmek, özellikle de rafine veya tatlandırılmışlarsa, sağlıklı proteinli yiyecekleri yenmekten çok daha kolaydır. Yemek proteini aynı zamanda vücutta, gıdaları sindirmek için vücudun daha fazla enerji (kalori) harcamasını gerektiren, termojenez olarak bilinen bir işlem yaratır. Aynı zamanda, protein, düşük kalorili bir diyetten kaynaklanan kas kaybını önlemeye yardımcı olur, bu da bazı proteinleri kilo kaybı için etkili gıda yapar.

Kan Şekeri Düzeylerini Stabilize Eder

İnsülin, karbonhidrat, yağ ve proteinin metabolize edilmesi için gerekli olan bir hormondur. Bununla birlikte, karbonhidratlar yağ veya proteinden çok daha fazla insülin gerektirir. Başlıca belirli kan şekeri seviyelerinin olduğu glisemik indeksi, yüksek karbonhidratlı ve şekerli gıdalar, kan şekeri seviyelerinde dalgalanma sonuçları verirken, protein tersini yapar.

Proteinli yiyecekleri yemek, kan şekeri düzeyleri üzerinde çok az bir etkiye sahiptir ve aslında bir yemek sırasında şeker emilimini yavaşlatabilir. Bu, yüksek proteinli bir diyetin, kan glikozundaki çivilerin önlenmesine yardımcı olabileceği anlamına gelir; bu, özellikle tip 2 diyabetin önlenmesi, enerji seviyelerinin dengelenmesi ve iştahınızın ve ruh halinizin kontrol altında tutulması için önemlidir.

Proteinli Gıdalar Tüketmenin Sağlığa 8 Faydası

Ruh Halini İyileştirir

Hormonları doğal olarak dengelemek, ruh halinizi kontrol etmek ve kaygı için doğal bir çare olarak hareket etmek için proteinli gıdalardan bazı amino asitlere ihtiyaç duyulur. Proteinler, nörotransmiterlerin işlevini yapmasına ve bizi sakinleştiren ve bakış açımızı olumlu tutan dopamin ve serotonin gibi hormonları sentezlemelerine yardımcı olur.

Temel amino asitlerden yoksun olan birçok kişi bu nedenle zayıflık, huysuzluk ve artan endişe veya depresyon belirtileri görmeye başlar. Protein kanınızdaki glikozun dengelenmesine yardımcı olduğundan, değişken kan şekeri seviyelerinden dolayı oluşabilecek ruh hali değişikliklerini ve siniri önler.

Sağlıklı Beyin Fonksiyonunu ve Öğrenimini Teşvik Eder

Bilişsel işlev için kritik olan enzimleri, hormonları ve nörotransmiterleri yapmak için proteinlere ihtiyaç vardır. Annenizin çocukken size söylediği gibi, sağlıklı kahvaltı etmek tüm gün için önemlidir. Bol proteinli bir kahvaltı sizi bilgi öğrenmeye ve hatırlamaya hazırlar.

Beyin, konsantrasyon, odaklanma ve enerji seviyelerini yükseltmek için düzenli bir amino asit kaynağı gerektirir. Çalışmalar, amino asit yoksunluğu gerçekleştiğinde, öğrenme ve koordinasyonun zor olduğunu, ancak bir kez gerekli tüm amino asitlerin alındığında, öğrenmenin ve motor becerilerin geliştiğini göstermektedir.

Proteinli Gıdalar Tüketmenin Sağlığa 8 Faydası

Güçlü Kemiklerin Korunmasına Yardımcı Olur

Birçok çalışma, proteinli gıdalardan daha fazla yemenin daha iyi kemik sağlığı arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Proteinin kemikler üzerindeki etkileri, yenen proteinleri ve kalsiyum ve magnezyum gibi önemli kemik yapıcı besinlerin alımıyla da ilgilidir. Besin bakımından ve protein bakımından zengin bir beslenme, kalsiyum emilimini artırarak, kemik metabolizmasına yardımcı olarak, kırılmış kemikleri iyileştirebilir ve kemik zayıflığını, kırıkları ve hatta osteoporozu önleyebilir.

ABD'de yaşlılarda yapılan son çalışmalar, en fazla kemik kaybının, günde 16-50 gram düşük protein alımı olan insanlarda meydana geldiğini göstermektedir. Biri düşük seviyede protein alırsa, insülin benzeri büyüme faktörü üretiminin azaldığı, bunun da kemiklerde ve kemik oluşumunda kalsiyum ve fosfat metabolizması üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

Kalp Sağlığını Korur

Bazı çalışmalar, yetişkinlerde protein alımı ile kalp hastalığı riski arasında ters bir ilişki olduğunu, yüksek protein diyeti ile yüksek tansiyonun kontrol altına alınabileceğini göstermektedir. Ayrıca, karbonhidratlı yiyeceklerin protein ile ikame edilmesi düşük LDL “kötü” kolesterol ve trigliserit seviyelerine neden olur. Bunun doğru olmasının bir nedeni, yüksek proteinli diyetlerin kan şekerini dengelemesi, obezite ve diyabet de dahil olmak üzere kalp hastalığı ile ilgili diğer nedenlerin önlenmesine yardımcı olma eğiliminde olmasıdır.

Proteinli Gıdalar Tüketmenin Sağlığa 8 Faydası

Yaşlanmayı Yavaşlatır

Proteinli yiyeceklerin kilit rollerinden biri, vücudun sıklıkla “ana antioksidan” olarak adlandırılan glutation'u sentezlemesine yardımcı olmaktır. Glutatyon, kendi hücrelerimizde depolanır ve bizi yaşlandıran kanserojenleri azaltmaya yardımcı olur. Hayvan ve insan çalışmaları, yeterli protein alımının, glutatyonun bakımı için çok önemli olduğunu ve vücudun dengeli bir “homeostaz” durumunda kalmasına yardımcı olduğunu göstermektedir. Glutatyon eksikliği, Alzheimer gibi yaşa bağlı hastalıklarda önemli bir rol oynayan oksidatif strese katkıda bulunur.

Araştırmalar, proteinli gıdalardan elde edilen dengeli amino asitlerden yüksek bir diyetin yaşlanma nedeniyle ( sarkopeni olarak adlandırılan ) kas kaybını tedavi etmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Yeterli miktarda protein içeren beslenme tarzı, kas kütlesini sağlam tutarak, güçlü kemikleri destekleyerek, yüksek bilişsel ve bağışıklık fonksiyonunu koruyarak yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olur. Yaşlılarda, amino asit eksiklikleri potansiyel olarak katarakt, kalp problemleri, kas kaybı, zayıflık ve ruh hali değişiklikleri gibi göz problemlerine yol açabilir.

Yaşlandıkça, vücudunuz amino asitleri kendi kendine daha az sentezleyebiliyor, bu nedenle yağ biriktirirken yıllar içinde azalmaya meyilli olan kas miktarı iyice azalıyor. Bu, yalnızca sağlıklı bir vücut ağırlığını desteklemek için değil aynı zamanda hafızayı keskin hale getirip, enerjiyi yükseltirken, güç ve dengeyi yerinde tutmak için bol miktarda protein bakımından zengin gıdalar yemenizi daha da önemli kılar.

Kaynak : Aktüel Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.