Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Proteinli Gıdalar Nelerdir? Hangi Gıdalarda Protein Vardır?

Eklenme:
 Proteinli Gıdalar Nelerdir? Hangi Gıdalarda Protein Vardır?

Organ, doku, kas ve hormonlarınızın proteinlerden oluştuğunu biliyor muydunuz? Gıdalarda bulunan protein vücudun her yerinde, düzgün bir şekilde gelişmesi, büyümesi ve çalışması için kullanılır. Proteinler hemen her vücut fonksiyonuna katılmaktadırlar çünkü hiçbir şey proteinli gıdalar tüketmekten daha önemli değildir, her öğün sırasında, her gün protein açısından yüksek gıdalar tüketmek önemlidir. Vücutta protein eksikliği büyük bir hasara yol açabilir.

Araştırmalar, yüksek proteinli bir beslenme tarzını benimsemenin sağlık açısından birçok faydası olduğunu göstermektedir. Protein sadece kilonuzu korumaya yardımcı olmakla kalmaz, protein ayrıca, kan şekeri düzeylerini stabilize etmek ve konsantre olma yeteneğinizi geliştirmek için çalışır, enerji seviyelerinin yükseltilmesi, kaslarınızı ve kemikleri desteklemek ve önemli besinlerin emilimini destekler.

Birçok insan kalori sayan ve birçok yiyecekten mahrum kalınan diyetleri deneyerek yanlış yapar. Yüksek proteinli bir beslenmede, yedikten sonra tamamen kendinizi tok hissedeceksiniz ve kan şekerinin yüksek veya düşük değerleriyle uğraşmak zorunda kalmayacaksınız. Yüksek proteinli bir beslenmeyle ne kadar uzun süre tok kaldığınızı görünce şaşıracaksınız. Vejeteryan veya vegan beslenme tarzını benimsemiş kişiler de aralarından seçim yapabilecek kadar yüksek proteinli yiyeceklere sahiptir.

Metabolizmamızı, enerjimizi ve kan şekeri seviyelerimizi sabit tutmak için her gün bol miktarda proteinli yiyecek yememiz gerekir. Genel olarak yeterince protein tüketiyor olabilirsiniz, ancak doğru olanı yiyor musunuz? Sağlık için en iyi proteinli yiyeceklerden bazılarına göz atalım.

Ot Beslemeli Sığır Eti

Otla beslenen sığır eti bulabileceğiniz en iyi yüksek proteinli yiyeceklerden biridir. Önerilen günlük protein değerinin neredeyse yüzde 50’sini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda A ve E vitaminleri ve güçlü antioksidanlar bakımından zengin bir kaynaktır. Otlarla beslenen sığır eti beslemesinin, kalp hastalığı riskini azalttığı, proteini ve sağlıklı yağ içeriği nedeniyle kan şekeri seviyesini iyileştirdiği gösterilmiştir.

Organik Tavuk

Tavukgöğsü, protein için önerilen günlük değerin yüzde 30’unu sağlar, sağlıklı öğle ve akşam yemek tariflerine kolayca eklenebilen mükemmel bir yüksek proteinli yiyecek seçeneğidir. Tavuk ayrıca, kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltmak, diyabet tedavisi, beyninizin sağlığını desteklemek ve LDL kolesterol seviyelerini düşürmek için önemli olan, niasin ve B6 vitamini gibi bir B vitamini kaynağıdır. Tavuğun pestisit içermeyen organik gıdalarla beslendiğinden, antibiyotik almadığından ve dış ortamlara erişebildiğinden emin olmak için organik tavuğu seçin.

Kemik Suyu

Kemik suyundan yapılan protein tozu, bağırsak bütünlüğünü ve detoksifikasyonunu destekleyen protein ve güçlü amino asitlerle doludur. Ayrıca potasyum, kalsiyum, selenyum ve magnezyum dahil faydalı mineraller içerir. Bu protein tozunun sadece bir porsiyonuyla, eklem sağlığını iyileştirmek, selüliti azaltmak, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve sızdıran bağırsakları tedavi etmek gibi kemik etinin iyileştirici faydalarını almış olursunuz.

Mercimek

Mercimek yemek vejeteryanların ve veganların diyetlerinde yeterli miktarda protein almaları için harika bir yoldur. Bir bardak mercimek protein listesinden, protein, lif, folat, manganez, demir, fosfor, potasyum ve B vitaminleri de dâhil olmak üzere birçok faydalı besin içerir. Mercimeğin içindeki protein, kardiyovasküler sağlığı arttırır, sindirime yardımcı olur, kan şekeri seviyelerini düzenler ve vücudu alkalize eder ve pH seviyesini dengeler.

Yabani Somon

Yabani avlanan somon, en sağlıklı yiyeceklerden biridir, çünkü protein, omega-3 yağ asitleri ve bir miktar vitamin ve mineral içerir. (B12 vitamini dâhil günlük değerin yüzde 100’ünden yüzde 3’lük bir parça ile) Ayrıca, D vitamini, selenyum; B3, B6 ve B5 vitaminleri ve potasyum da içerir. Sağlıklı yağların karışımı olma özelliğiyle mükemmel bir protein kaynağıdır.

Bu arada, somonla beslemenin yararları,  beyniniz, kemikleriniz, kalbiniz, gözleriniz, cildiniz ve hücreleriniz dahil tüm vücudunuzun sağlığını destekler.

Siyah Fasulye

Siyah fasulye, vejeteryan veya vegan beslenmesini takip eden insanlar tarafından tüketilebilen bir diğer yüksek proteinli besindir. Siyah fasulye mükemmel bir protein ve lif kaynağıdır, bu da yedikten sonra kendinizi tok ve mutlu hissetmenize yardımcı olur, aynı zamanda kan şekeri seviyenizi kontrol eder, böylece kan şekeri yükselmesi veya düşmesi yaşamazsınız. Siyah çekirdeklerde bulunan protein ve lif ikilisi de vücudun besinleri emmesine ve asitleri kan dolaşımına salmasına yardımcı olur, bu da enerjik hissetmenizi sağlar ve sindirim sisteminizi temizlemenize yardımcı olur.

Organik Yumurta

Yumurtanın tam bir amino asit profiline sahip olduğunu biliyor muydunuz? Yumurta, yiyeceklerimizden almamız gereken dokuz temel amino asidin tümünü içerdiği anlamına gelir. Kalp sağlığınızı artırmak, kilo vermeye yardımcı olmak, metabolik sendromu önlemek ve cilt sağlığını artırmak için beslenmenize yumurta ekleyin. Yumurta, protein emilimini arttırmaya yardımcı olan biotin bakımından zengindir. B6 Vitamini ayrıca enzimlerin proteini parçalara ayırmasına yardımcı olan ve parçalara ayrılan amino asitleri kana taşıyan protein emiliminde önemli bir rol oynar.

Ancak, yumurtayı faydalarından tam olarak yararlanmak için, tavukların serbest dolaşmasına ve iyi bir yaşam kalitesine sahip olmalarını garanti eden güvenilir satıcılardan temin edin. Ayrıca serbest menzilli yumurtalar, kafesli tavuklardan elde edilen yumurtalara kıyasla daha fazla vitamin ve omega-3 yağ asidi ve daha az kolesterol içerir.

Yoğurt veya Kefir

Yoğurt ve kefir  (kültürlü bir süt ürünü) dengeli protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineral kaynaklarıdır ve bağırsaklarınızdaki mikroflorayı iyileştirmeye yardımcı olan, böylece sindiriminizi ve besinlerin emilimini destekleyen faydalı probiyotiklerle doludur. Bu yüksek proteinli yiyecekleri beslenmenize eklemek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir, kilo vermeyi destekleyebilir ve ruh halinizi düzenleyebilir. Bu nedenle probiyotik yoğurt oldukça faydalı bir gıda olarak kabul edilir.

Keçi Peyniri

Keçi peyniri, A2 kazein proteini (inek sütünde bulunan A1 kazein yerine) içeren ve dolayısıyla sindirimi kolay olan faydalı keçi sütünden gelir. Keçi peyniri ve beyaz peynir gibi peynirler, porsiyon başına iyi miktarda protein sağlar ve besin emilimini teşvik eder, enerji seviyelerini artıran ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olan orta zincirli yağ asitleri sağlar.

Badem

Badem protein, antioksidanlar, doymamış yağ asitleri ve lif içeren sağlıklı bir atıştırmalıktır. Riboflavin gibi vitaminler ve magnezyum gibi mineraller de dahil olmak üzere badem kalbinizi kalp damar hastalıklarından korumaya, iltihabı azaltmaya, bilişsel işlevi desteklemeye, cildinizin sağlığını iyileştirmeye ve kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur. Bir avuç dolusu badem yüksek protein seçeneği olabilir.

 

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Elazığ’da maskesiz dışarı çıkma yasağı getirildi
27 05 2020 - 09:48
Hava ve demiryolu ulaşımı için biletler satışa sunuldu HES koduyla alınacak
25 05 2020 - 14:17
Cübbeli Ahmet Hoca namaz provokasyonu yapan Alparslan Kuytul’a tepki gösterdi
23 05 2020 - 19:38
Habertürk’te gaz çıkarma vakalarına yenisi eklendi! Veyis Ateş’in programında oldu
22 05 2020 - 10:26
İstanbul’dan çıkışlar için seyahat izni 3-4 Haziran tarihlerinde gelecek
22 05 2020 - 09:54
65 yaş ve üzeri seyahat izin belgesi başvurusunda 30 bin kişiye onay çıktı
21 05 2020 - 15:19